Domáca pasca na alergikov: 7 neúprosných faktov o roztočoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Roztoče sú všade okolo nás.
Roztoče sú jedným z najčastejších zdrojov alergénov. Môžu spôsobovať mnoho nepríjemných alergických príznakov, ako sú alergická nádcha, astma alebo atopická dermatitída. Prevažne sa živia zvyškami odumretej ľudskej kože, a vyskytujú sa preto všade tam, kde žijú ľudia.
Alergia na roztoče v číslach
Alergia na roztoče patrí medzi najčastejšie respiračné alergie v Európe.
50% - toľko prípadov alergickej nádchy je spôsobených práve roztočmi!
50 000 – toľko existuje na celom svete druhov roztočov – osem z nich zodpovedá za vznik alergií.
1,5 milióna – toľko roztočov môže obsahovať jediný matrac!
2 000 – toľko roztočov žije v 1 grame prachu.
Kde sa skrývajú?
Neviditeľné kolónie miliónov roztočov sa množia a žijú hlavne v
- kobercoch,
- záclonách,
- poduškách,
- prikrývkach, dekách, vankúšoch,
- matracoch a čalúnenom nábytku,
- v plyšových hračkách (je dobré ich dávať do mrazničky- to roztoče zničí)
- v košíkoch a klietkach pre domácich miláčikov.
Darí sa im v teple a vlhku
Roztoče sú v našich domovoch a okolí prítomné po celý rok. Na jeseň a v zime je ale ich výskyt početnejší. Obvykle sa im totiž dobre darí vo vlhkom prostredí a v teple. Vykurovanie a menej časté vetranie v miestnostiach tak vytvára ideálne podmienky na ich rast a množenie. Ich koncentrácia sa potom zvyšuje, čo spôsobuje, že sa príznaky v tomto období zhoršia.
Príznaky ako pri chrípke
Roztoče sú hlavnou príčinou respiračnej alergie. Príznaky alergie na roztoče sú:
- opakované kýchanie,
- výtok z nosa alebo upchatý nos,
- svrbenie očí alebo bolesť v krku,
- všeobecná únava.
Príznaky nemožno vždy rozpoznať, môžu sa totiž zamieňať s príznakmi prechladnutia alebo chrípky.
Alergia na roztoče a astma
Až 85% astmatických pacientov má alergiu na roztoče. Je preto nutné konzultovať alergiu s odborníkom, ktorý po určení presnej diagnózy stanoví pre vás tú najvhodnejšiu liečbu.
Roztoče z pohľadu zoológa
Roztoče sú drobné živočíchy z radu článkonožcov a rovnako ako pavúky patria do triedy pavúkovcov. Majú guľovité telo so štyrmi pármi nôh pokrytých brvami, s pazúrikmi a prísavkami. Ich veľkosť sa pohybuje od 0,1 až do 0,6 mm, sú teda pre oko neviditeľné a pozorovateľné iba mikroskopom. Hlavnými druhmi spôsobujúcimi alergie v našich podmienkach sú Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.
Roztoče z pohľadu alergika
Roztočov sú v každom byte desiatky miliónov. Najlepšie je im v domácom prachu a na miestach, kde sa skladujú potraviny. Živia sa šupinkami ľudskej alebo zvieracej kože a iným organickým odpadom (zvyšky nechtov, vlasy). Veľmi sa im darí v teplom a vlhkom prostredí, kde sa veľmi rýchlo množia. Najviac im preto vyhovujú spálne, kde ich nájdeme v matracoch, perinách a vankúšoch. Vyskytujú sa aj v čalúnených sedacích súpravách, šatníkoch a kobercoch.
Nie je prakticky možné sa roztočom vyhnúť. Navyše roztoče zostávajú alergénne aj po uhynutí. Alergiu spôsobujú totiž nielen bielkoviny prítomné v ich výkaloch, ale aj bielkoviny v drti z ich mŕtvych tiel.