Hnačka je veľmi nákazlivé ochorenie, preto je vtedy hygiena mimoriadne dôležitá. Okrem dôsledného umývania rúk treba dbať aj na častejšiu dezinfekciu toalety. Ak máte hnačku vy, vyhýbajte sa vareniu, pretože baktériami či vírusmi môžete "obohatiť" aj pripravované pokrmy a nakaziť tak ostatných členov rodiny. Ako pred ňou ochrániť deti?
- Malé deti by mali konzumovať len hygienicky balené a správne skladované potraviny
- U detí do troch rokov preferujeme pri cestovaní alebo v iných prípadoch, keď im nemôžeme pripraviť čerstvú stravu, radšej komerčne vyrábané pokrmy. Je to určite lepšia voľba, ako im dať jedlo v reštaurácii, o ktorom nevieme, kto ho varil, kedy a z čoho. Malým deťom netreba dávať ani prihrievanú stravu.
- Polievku z predchádzajúceho dňa treba vždy prevariť. Zohriatie v mikrovlnke nestačí, tam sa mikróby nezničia.
- Nedávajte si do termosky teplú vodu, aby ste z nej potom urobili dieťaťu umelú stravu. Môžu z toho byť ťažké hnačky. Termoska nie je sterilná, a ak sa v teplej vode nachádza jeden mikrób, za chvíľu sa v termoske premnoží. Ani mlieko netreba dávať do termosky, hneď sa pokazí.
- Deti do troch rokov by nemali konzumovať žiadne údeniny, párky či mäkké salámy. Mali by jesť iba stravu primeranú ich veku. V lete treba dávať pozor na všetky potraviny pripravené z tepelne nespracovaných surovín, hlavne z vajec.
- Základom je dodržiavanie osobnej hygieny. Umývanie rúk po použití toalety, prebaľovaní dieťaťa alebo po práci so surovým mäsom by malo byť samozrejmosťou.
- Ak na doske krájate mäso a následne ju potrebujete na narezanie iných potravín, najprv ju umyte. Keď sú v mäse baktérie, z dosky sa ľahko dostanú aj na ďalší pokrm.
- V lete dbajte na dôsledné tepelné spracovanie potravín.
- Na varenie používajte iba vodu z overených prameňov.
- V zahraničí pite iba balenú vodu.