Vedci vypestovali ľuský zub: Koniec protézam?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vedcom z King’s College London sa po prvý raz podarilo úspešne vypestovať ľudské zuby v laboratóriu. Pomocou buniek pacienta by tento prelom mohol nahradiť zubné výplne a implantáty s prirodzenou regeneráciou zubov.
Výskum v spolupráci s Imperial College London vytvoril podmienky potrebné pre skorý vývoj zubov, čo bunkám umožnilo komunikovať a vytvárať zuby, čo ponúka dlhodobejšie, biologicky kompatibilné riešenie.
Výskumníci teraz testujú dve metódy: implantáciu zubných buniek v ranom štádiu priamo do čeľuste alebo pestovanie plných zubov v laboratóriu pred transplantáciou, čo by mohlo potenciálne zmeniť budúcu zubnú starostlivosť.
"Táto myšlienka nahradiť zub biologickým spôsobom jeho dorastaním ma priviedla do Londýna a do King's," vysvetlila riaditeľka regeneračnej stomatológie doktorka Ana Angelova-Volponi. "Pestovaním zuba v miske skutočne vypĺňame medzery - v našich vedomostiach a potom zrejme aj v zuboradí."
Dokonalý úsmev je veľmi žiadaný, pričom mnoho ľudí sa obráti na strojčeky alebo implantáty, aby im dodali vzhľad „televíznej reality“.
Implantáty avšak môžu pacientom aj zbárom, ktorí sa o ne starajú, spôsobiť nepredvídané problémy.
"Implantáty vyžadujú invazívnu chirurgiu a dobrú kombináciu implantátov a alveolárnej kosti," vysvetlil Xuechen Zhang, študent posledného ročníka doktorandského štúdia na Fakulte zubného lekárstva, orálnych a kraniofaciálnych vied. „Zuby vypestované v laboratóriu by sa prirodzene regenerovali, integrovali by sa do čeľuste ako skutočné zuby. Boli by pevnejšie, dlhšie trvajúce a bez rizika odmietnutia a ponúkali by odolnejšie a biologicky kompatibilnejšie riešenie ako výplne alebo implantáty."