Zatiahnuté
Bratislava
Emília
24.11.2024
Chcete znížiť riziko demencie? Starajte sa o zuby!
Zdielať na

Chcete znížiť riziko demencie? Starajte sa o zuby!

Navštevujte pravidelne zubára, nezanedbávajte každodennú dentálnu hygienu as akoukoľvek bolesťou zubov, opuchom či krvácaním ďasien choďte čo najskôr k lekárovi, radia odborníci. Môžete tým významne znížiť riziko, že budete neskôr trpieť Alzheimerovou chorobou alebo demenciou. Ako je to možné?

Hneď niekoľko lekárskych výskumov z posledných rokov prinieslo prekvapivé zistenie, a síce že na kondíciu a funkcie ľudského mozgu má obrovský vplyv dentálna hygiena , teda starostlivosť o zuby, ďasná a ústnu dutinu. Pokiaľ je dôsledná a pravidelná, dokáže podľa vedcov zmierniť riziko, že vás postihne demencie.

Súvislosť medzi mozgom a ústami potvrdilo množstvo štúdií (napr. štúdie amerického inštitútu National Institutes of Health, University of Leeds vo Veľkej Británii alebo tiež britskej Alzheimer´s Society). Zistilo sa napríklad, že u ľudí, ktorí trpia parodontózou alebo iným zápalovým ochorením ďasien, a to v rôzne závažnom štádiu, je oveľa pravdepodobnejšie, že im bude v neskoršom veku diagnostikovaná Alzheimerova choroba alebo budú vykazovať príznaky miernej kognitívnej poruchy, či dokonca vyššie spomínanej demencie .

Baktérie sa dostanú všade
Ústa, zuby a ďasná nie sú samostatnou jednotkou, sú dôležitým „vstupným portálom“ do celého organizmu a môžu významne ovplyvniť zdravie ďalších orgánov. Keď sa v ústach čokoľvek „pokazí,“ následky sa môžu rýchlo šíriť do zvyšku tela, vrátane mozgu.

„Jedným zo spôsobov, ktorým k tomu môže dôjsť, je, že baktérie, ktoré sa vyskytujú v ústach každého človeka, sa u ľudí s ochorením ďasien viac hromadia a môže sa narušiť rovnováha tých dobrých a škodlivých, podobne ako sa to stáva napríklad v črevách. Narušenie tohto zdravého mixu potom vedie k podráždeniu a krvácaniu ďasien , čo umožňuje niektorým baktériám preniknúť do krvného obehu,“ vysvetľuje lekár Ryan T. Demmer, profesor epidemiológie na Minnesotskej univerzite pre magazín Self.
Baktérie z ústnej dutiny môžu preniknúť do tela a poškodzovať orgány, vrátane mozgu

Srdce aj mozog v ohrození

Práve krvným obehom sa môžu baktérie šíriť po celom organizme a napádať a poškodzovať jednotlivé orgány, vrátane mozgu. „Niektoré z týchto mikróbov sú pre mozog priam toxické a narúšajú kognitívne funkcie. Iné zase môžu podnietiť imunitnú reakciu, keď sa s nimi nervový systém snaží bojovať. Časom potom môžu chemické látky, ktoré tieto baktérie uvoľňujú, prispieť k hromadeniu abnormálnych zhlukov bielkovín v mozgu, ktoré sa objavujú typicky práve u ľudí s demenciou, hovorí Ryan T. Demmer.

Ďalším „vedľajším produktom“ ochorenia ďasien, ktorý môže spôsobiť veľké problémy vášmu mozgu, je zápal, ktorý vznikne v organizme ako reakcia na nahromadené baktérie. Taký zápal môže postihnúť srdce, rovnako ale aj mozog, čo potom vedie postupom času k jeho nezvratnému poškodeniu.

Súvisiace články

Najčítanejšie