Počuli ste už o syndróme bolesti v močovom mechúri? Možno ním trpíte aj vy!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Únik moču môže súvisieť aj s poškodenou výstelkou mechúra.
Nazýva sa aj interscticiálna cysticída a od bežného zápalu močových ciest sa líši- lekári totiž nevedia zistiť jeho príčinu.
Syndróm bolesti v močovom mechúri je charakteristický chronickým nutkaním na močenie a častým močením,ktoré sprevádza bolesť v panvovej oblasti. Pojem „cystitída“ nabáda k tomu, že by mohlo ísť o bežný zápal. Ten však zvyčajne spôsobujú baktérie alebo vírusy. U ľudí s intersticiálnou cystitídou však lekári nevedia nájsť príčinu – ani bakteriálnu, ani vírusovú. Vznik tohto ochorenia priamo súvisí s poškodením výstelky moťčového mechúra, väčšnou opakovanými predošlými zápalmi. Trpia ním častejšie ženy ako muži a jeho výskyt sa zvyšuje s vekom. Väčšina ľudí s týmto sydrómom trpí stredne ťažkými alebo ťažkými symptómami. Bohužiaľ ich problémy sú dlhodobé a príznaky sú veľmi nepríjemné.
Príznaky syndrómu bolesti v močovom mechúri:
-
zníženie kapacity močového mechúra
-
naliehavá potreba močiť často vo dne i v noci
-
pocity tlaku, bolesť v okolí močového mechúra, panvy, a hrádze
-
bolestivý pohlavný styk
-
nepohodlie alebo bolesť v oblasti reprodukčných orgánov
Diagnostika intersticiálnej cystitídy sa robí vylučovacou metódou. Lekár musí najprv vylúčiť iné ochorenia, ktoré majú veľmi podobné príznaky ako sú bolesť panvového dna a časté močenie. Kultiváciou moču vylúči bakteriálne ochorenie. Potvrdzuje sa definitívne biopsiou - odobratím vzorky sliznice močového mechúra(urotelu). Ukazuje sa totiž, že obnovenie jej správnej funkcie je dôležitejšie, ako zistenie samotnej príčiny problémov.