Skoro jasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Prekvapivý objav: Ťažký kovid môže zastaviť rakovinu
Zdielať na

Prekvapivý objav: Ťažký kovid môže zastaviť rakovinu

Vedci zistili, že tie isté bunky, ktoré sa aktivujú pri ťažkom kovide, dokážu bojovať proti viacerým druhom rakoviny.

Výskumníci z Illinois našli neuveriteľné spojenie medzi infekciou Covidom a ústupom rakoviny -zmenšeniu veľkosti nádorov,aj rozsahu metastáz.

Vedci pomocou zvierat a tkanív od ľudí zistili, že molekuly RNA vírusu SARS-CoV-2 , ktorý je zodpovedný za ochorenie, spôsobujú v imunitnom systéme vývoj špeciálnej bunky, ktorá má protirakovinové vlastnosti.

Tieto špeciálne bunky, známe ako „indukovateľné neklasické monocyty“ alebo „I-NCM“, napádajú rakovinové bunky a podľa vedcov z Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute by sa dali použiť na liečbu rakoviny, ktorá je odolná voči súčasným terapiám .

"Tento objav otvára novú cestu pre liečbu rakoviny," povedal Dr. Ankit Bharat, šéf hrudnej chirurgie Canning Thoracic Institute. "Zistili sme, že tie isté bunky aktivované ťažkým Covid-19  dokážu bojovať proti rakovine a v štúdii sme konkrétne videli reakciu buniek na melanóm, rakovinu pľúc, prsníka a hrubého čreva.“ Bharat bol hlavným autorom zistení publikovaných v časopise The Journal of Clinical Investigation. Štúdia bola financovaná Národným inštitútom zdravia.

Povedal, že hoci bol výskum stále v počiatočných štádiách, pričom jeho účinnosť bola skúmaná iba na zvieratách, „ponúka nádej, že by sme mohli byť schopní využiť tieto bunky v prospech pacientov s pokročilými rakovinami, ktorí nereagovali na iné liečby“.

Špeciálne bunky by sa mohli v laboratórnych podmienkach ďalej rozvíjať, čo by sa mohlo stať novoou možnosťou liečby pre pacientov s rakovinou, ktorí vyčerpali tradičné liečebné metódy.

"To, čo robí tieto bunky tak výnimočnými, je ich dvojitá schopnosť," povedal Bharat. „Imunitné bunky nazývané neklasické monocyty zvyčajne hliadkujú v krvných cievach a hľadajú hrozby. Ale nemôžu vstúpiť do samotného miesta nádoru kvôli nedostatku špecifických receptorov. Naproti tomu I-NCM vytvorené počas ťažkého ochorenia Covid-19 si zachovávajú jedinečný receptor nazývaný CCR2, ktorý im umožňuje vyjasť aj mimo krvných ciev a infiltrovať sa do  nádoru. Keď tam sú, uvoľňujú určité chemické látky a aktivujú tak prirodzené zabíjačské bunky tela. Tieto zabíjačské bunky potom vyrojia nádor a začnú priamo útočiť na rakovinové bunky, čím pomôžu nádor zmenšiť,“ vysvetlil.

Je potrebný ďalší výskum, kým sa ich zistenia budú môcť použiť v klinickom prostredí a pravdepodobne o niekoľko rokov. Ďalším krokom by boli klinické skúšky.

Súvisiace články

Najčítanejšie