Prekvapivý objav: Ťažký kovid môže zastaviť rakovinu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vedci zistili, že tie isté bunky, ktoré sa aktivujú pri ťažkom kovide, dokážu bojovať proti viacerým druhom rakoviny.
Výskumníci z Illinois našli neuveriteľné spojenie medzi infekciou Covidom a ústupom rakoviny -zmenšeniu veľkosti nádorov,aj rozsahu metastáz.
Vedci pomocou zvierat a tkanív od ľudí zistili, že molekuly RNA vírusu SARS-CoV-2 , ktorý je zodpovedný za ochorenie, spôsobujú v imunitnom systéme vývoj špeciálnej bunky, ktorá má protirakovinové vlastnosti.
Tieto špeciálne bunky, známe ako „indukovateľné neklasické monocyty“ alebo „I-NCM“, napádajú rakovinové bunky a podľa vedcov z Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute by sa dali použiť na liečbu rakoviny, ktorá je odolná voči súčasným terapiám .
"Tento objav otvára novú cestu pre liečbu rakoviny," povedal Dr. Ankit Bharat, šéf hrudnej chirurgie Canning Thoracic Institute. "Zistili sme, že tie isté bunky aktivované ťažkým Covid-19 dokážu bojovať proti rakovine a v štúdii sme konkrétne videli reakciu buniek na melanóm, rakovinu pľúc, prsníka a hrubého čreva.“ Bharat bol hlavným autorom zistení publikovaných v časopise The Journal of Clinical Investigation. Štúdia bola financovaná Národným inštitútom zdravia.
Povedal, že hoci bol výskum stále v počiatočných štádiách, pričom jeho účinnosť bola skúmaná iba na zvieratách, „ponúka nádej, že by sme mohli byť schopní využiť tieto bunky v prospech pacientov s pokročilými rakovinami, ktorí nereagovali na iné liečby“.
Špeciálne bunky by sa mohli v laboratórnych podmienkach ďalej rozvíjať, čo by sa mohlo stať novoou možnosťou liečby pre pacientov s rakovinou, ktorí vyčerpali tradičné liečebné metódy.
"To, čo robí tieto bunky tak výnimočnými, je ich dvojitá schopnosť," povedal Bharat. „Imunitné bunky nazývané neklasické monocyty zvyčajne hliadkujú v krvných cievach a hľadajú hrozby. Ale nemôžu vstúpiť do samotného miesta nádoru kvôli nedostatku špecifických receptorov. Naproti tomu I-NCM vytvorené počas ťažkého ochorenia Covid-19 si zachovávajú jedinečný receptor nazývaný CCR2, ktorý im umožňuje vyjasť aj mimo krvných ciev a infiltrovať sa do nádoru. Keď tam sú, uvoľňujú určité chemické látky a aktivujú tak prirodzené zabíjačské bunky tela. Tieto zabíjačské bunky potom vyrojia nádor a začnú priamo útočiť na rakovinové bunky, čím pomôžu nádor zmenšiť,“ vysvetlil.
Je potrebný ďalší výskum, kým sa ich zistenia budú môcť použiť v klinickom prostredí a pravdepodobne o niekoľko rokov. Ďalším krokom by boli klinické skúšky.