Zatiahnuté
Bratislava
René
7.11.2024
Čo jesť a akým potravinám sa vyhnúť, keď vás trápi žlčník?
Zdielať na

Čo jesť a akým potravinám sa vyhnúť, keď vás trápi žlčník?

Žlčník je dôležitý, nie však nevyhnutný orgán tráviaceho traktu. Je to vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodine pečene. Jeho úlohou je skladovanie a zahusťovanie žlče, ktorá vzniká v pečeni. Žlč je vylučovaná po jedle na nervový popud. Podieľa sa hlavne na trávení a vstrebávaní tukov, ale aj spolu so šťavou pankreasu (pankreatická šťava) neutralizuje žalúdočné tráviace šťavy, a tým chráni črevo pred poškodením. Aké ťažkosti so žlčníkom môžete mať a ako vtedy upraviť stravu?

Ako sa prejavujú ťažkosti so žlčníkom?

Nepríjemný, bolestivý stav sprevádzajúci rôzne ochorenia žlčníka (napríklad žlčníkové kamene, zápal žlčníka, bahno alebo piesok v žlčníku, upchatie žlčovodov a iné) sa môže prejavovať nasledovne:

výrazný pocit plnosti brucha
napätie, bolesti v okolí pravého podrebria alebo okolo pravej lopatky
Bolesti môže predchádzať alebo sprevádzať grganie, čkanie alebo zvracanie.

Pri intenzívnej bolesti brucha je vždy potrebné vyhľadať lekára, ktorý určí diagnózu a ďalší liečebný postup.

Žlčníkové kamene (cholelithiasa)

Pomerne časté ochorenie postihujúce vysoké percento obyvateľstva všetkých vekových kategórií i pohlaví. Štatisticky náchylnejšie sú ženy, s vekom okolo 60 rokov vplyvom hormonálnych zmien. Žlčníkové kamene môžu spôsobovať žlčníkové bolesti, ale často o ich existencii ľudia nevedia a objavia sa náhodne pri podrobnejšom vyšetrení. Na vzniku ochorenia sa podieľa množstvo rizikových faktorov: rodinná záťaž, obezita, nevhodná skladba stravy s vysokým obsahom tukov, cukrov a malým podielom vlákniny, opakované tehotenstvo.

Ak kamene začnú spôsobovať problémy, je potrebné ich odstrániť. Odstránenie je chirurgické a odstraňuje sa celý žlčník. Väčšina operácií prebieha laparoskopicky. Ďalšou metódou je metóda ERCP – endoskopická retrográdna cholangiopankreatografia. Ide o vyšetrovaciu a liečebnú metódu ochorenia žlčových ciest a pankreasu. Výhodou miniinvazívnych metód operácií je nižšie riziko pooperačných komplikácií, rýchlejšie hojenie rán, rýchlejšie zotavenie.

Žlčníkový zápal (cholecystitída)

Zápal žlčníka vzniká na základe podráždenia žlčníkovej steny vplyvom už existujúceho ochorenia (žlčníkové kamene, piesok alebo bahno) alebo vplyvom  pôsobenia mikróbov. Tie sa do žlčníka dostávajú dvoma spôsobmi. Tým prvým je prúdenie krvi do žlčníka. Druhou cestou sú vývody do tenkého čreva. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s mikroorganizmami ako E. Coli, salmonela,a rôzne streptokokové infekcie.

Príznaky zápalu bývajú intenzívne bolesti, zvracanie a teplota. S rozvíjajúcim zápalom sa problémy zhoršujú. Liečba zápalu žlčníka patrí vždy do rúk lekára. .

Bahno a piesok v žlčníku

Tento stav býva predstupeň žlčníkových kameňov. Žlč sa v tomto prípade formuje do tvaru pripomínajúceho svojou štruktúrou bahno či piesok.

Ako sa riešia problémy so žlčníkom?

Žlčníková diéta

Žlčníkovú diétu by mal dodržiavať každý, kto má akékoľvek problémy so žlčníkom. Jej dodržiavanie je významnou prevenciou ťažkostí, býva súčasťou regeneračného obdobia po operácii či náhlom prejave ochorenia. Všeobecnou zásadou je vyhýbať sa vyprážanému, tučnému, korenenému jedlu. Vhodnou prípravou jedál je varenie, dusenie, pečenie či grilovanie s použitím minimálneho množstva tuku. Zložiť si jedálniček zvládnete aj sami, pokiaľ do stravy zaradíte len vhodné potraviny uvedené nižšie.

Vhodné potraviny

Mäso: Netučné, teľacie, hovädzie (zadné, roštenka, sviečková), ryby, morčacie, králičie, kuracie

Mliečne výrobky: Nízkotučné až polotučné podľa znášanlivosti, kyslé výrobky, tvaroh, jogurty, syr 

Ovocie: Banán, marhule, jablko bez šupky, pomaranč, broskyne, čerešne

Zelenina: Mrkva, petržlen, fazuľky, špenát, cuketa, patizón, červená repa, hlávkový šalát a iné listové šaláty, čínska kapusta; v menšom množstve – mladé kaleráby, karfiol, brokolica Strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach, sója);

Údeniny Šunka, diétne párky 

Pečivo  biele pšeničné pečivo – žemle, rožok, veka, vianočka, piškóty

Korenie Vegeta, rasca, bobkový list, karí, majorán, bylinky, paradajkový pretlak 

Tuky v malom množstve – maslo, kvalitné oleje

Čaj, neperlivé vody, biela káva, riedené ovocné šťavy, slabé kakao

Prílohy: zemiaky, zemiaková kaša, ryža, jemná knedľa, cestoviny

Múčniky: Puding, kaša – ryžová, vločková alebo pohánková, nákypy, med

Cestá: piškótové, tvarohové, odpaľované,

Nevhodné potraviny

Tučné mäso

Vysokotučné mliečne výrobky 

Bobuľovité ovocie - černice, egreše, hrozno, figy, datle, ríbezle; jablčné šupky, kokos

Nadúvavá a ťažko stráviteľná zelenina – hrášok, paprika, uhorka, kel, reďkovky, kapusta, cibuľa, cesnak

Tučné údeniny

Čerstvé kysnuté pečivo (chlieb, koláče); celozrnné pečivo

Cesnak, pálivá paprika, chilli, sójová omáčka, horčica, tatarka, majonéza

Masť, prepaľované tuky, slanina

Alkohol, zrnková káva, perlivé nápoje, 100% ovocné šťavy

Hranolky a iné vyprážané prílohy

Krupicová kaša, sušienky, oblátky, čokoláda

Kysnuté cesto

Bylinky vhodné pri žlčníkových problémoch

Bylinná terapia môže byť podpornou metódou pri žlčníkových ťažkostiach. Bylinky môžu mať cholerektické účinky (zvyšujú tvorbu žlče); cholekinetické účinky (zvyšujú sekréciu žlče do čreva); spazmolytické účinky (odstraňujú kŕče). Existujú rôzne žalúdočné, žlčníkové zmesi alebo môžete využiť jednu z mnohých vhodných byliniek. Medzi vhodné bylinky patria:

artičok kardový
mäta pieporná
púpava lekárska
nechtík lekársky
jablčník obyčajný
repík lekársky
slamiha piesočná

Súvisiace články

Najčítanejšie