Polojasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Ružový október: Ako si samovyšetrovať prsia?
Zdielať na

Ružový október: Ako si samovyšetrovať prsia?

Základom prevencie je však samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac. Napriek tomu, že podľa prieskumov vedia o možnosti samovyšetrenia prsníkov až tri štvrtiny žien, vykonáva si ho len 10 percent žien. Hlavným cieľom samovyšetrenia je pritom práve prevencia obávanej choroby a snaha odhaliť včas prípadné problémy alebo zmeny. Často si ich totiž ženy odhalia ako prvé samy, keďže svoje prsia poznajú a môžu si ich kontrolovať pravidelnejšie, ako navštevujú gynekológa.

Hrčky či iné abnormality v prsníku môžu byť nezhubné – benígne, alebo zhubné – rakovinové, malígne. Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Zvýšenú pozornosť treba venovať najmä hrčkám, ktoré sa zdajú výrazne tvrdšie, ako ostatné tkanivo prsníka.

Pokiaľ žena pri samovyšetrení prsníkov nájde čokoľvek, čo ju znepokojí, mala by čo najskôr navštíviť gynekológa.

Samovyšetrenie odborníci odporúčajú od dvadsiatich rokov. Na začiatku sa robí každé tri mesiace; po tridsiatom roku života každý mesiac,

Ako si samovyšetrovať prsia?

  • najlepšie 3.- 4. deň po skončení menštruácie bruškami prstov, ktoré sú najcitlivejšie.
  • pri samovyšetrení existujú rôzne metódy, podstatné však je, aby sa prešetril celý prsník.
  • dôležité je okrem prsníka a bradavky skontrolovať aj lymfatické uzliny v podpazuší a časť hrudníka v nadkľúčnej oblasti. Po palpačnom vyšetrení by sa mali prsia skontrolovať aj pohľadom do zrkadla, pretože niektoré zmeny na prsníku sa ukážu ako vtiahnutie kože alebo bradavky aj v zrkadle. K príznakom, ktoré by nás mali upozorniť na nevyhnutnosť návštevy odborníka patria vtiahnutie kože prsníka alebo bradavky, hrčka v oblasti prsníka, ekzém bradavky alebo výtok z nej, začervenanie kože prsníka, či hrčku v oblasti pazuchy a kľúčnej kosti. Samovyšetrenie trvá maximálne 5-10 minút. Vyšetrenie prsníkov žien by mal raz ročne robiť pri preventívnej prehliadke aj gynekológ.

Postup pri samovyšetrovaní:

Pri sprchovaní, kúpaní a poležiačky
Bruškami stredných troch prstov si vyšetrite každý prsník krúživými pohybmi smerom k bradavke. Nebolestivými drobnými krúživými pohybmi si prehmatajte celý prsník, prvýkrát jemným tlakom povrchové časti, druhý krát výraznejším tlakom na prehmatanie hlbších častí. Sústreďte sa aj na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchy. Všímajte si každé zhrubnutie alebo hrčky, ktoré pri predchádzajúcich vyšetreniach neboli prítomné.

Pred zrkadlom
Všímajte si zmeny na prsníkoch v nasledujúcich polohách: ruky voľne spustené pozdĺž tela, ruky za hlavou, vbok a v predklone, keď ruky visia voľne, po ležiačky. Všímaj si farbu kože, či koža nie je vráskavá, stiahnutá, či sa bradavka nevťahuje do prsníka. Po prehmataní prsníkov skús jemným tlakom na bradavku, či z nej niečo vyteká.
Každú zmenu ihneď konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom alebo gynekológom! Pozor, mammografia dokáže odhaliť aj malé rakovinové ložiská, ktoré nemáte šancu nahmatať ani vidieť voľným okom. Práve v tomto štádiu je liečba najúpešnejšia.  

Súvisiace články

Najčítanejšie