Zatiahnuté
13°
Bratislava
Hedviga
17.10.2024
Nový prielom vo výskume rakoviny prsníka: Lieky už nebude nutné testovať na zvieratách
Zdielať na

Nový prielom vo výskume rakoviny prsníka: Lieky už nebude nutné testovať na zvieratách

Vedci hovoria o potenciálne prelomovom objave vo výskume liečby rakoviny prsníka, píše denník The Guardian. Výskum financovaný britskou charitou Prevent Breast Cancer našiel spôsob, ako uchovať ľudské prsné tkanivo v zvláštnom géle po dobu najmenej týždňa, čo vedcom pomôže lepšie pochopiť účinnosť rôznych liekov aj vyvíjať nové bez nutnosti testovania na zvieratách.

„Nie všetky lieky fungujú rovnako pre všetky ženy. Tento nový prístup znamená, že pomocou merania vplyvu na živé tkanivo môžeme začať určovať, aké lieky budú pôsobiť,“ vysvetlila Hannah Harrisonová, výskumníčka z Manchesterskej univerzity, ktorá tím za výskumom viedla.

Materiál, ktorý mali vedci k dispozícii doteraz, podľa nej "nedostatočne kopíroval zložitosť ľudského tkaniva," čo obmedzovalo možnosti výskumu.

Ide v mnohých smeroch o skutočný prielom. Môžeme lepšie testovať prípravky na prevenciu a liečbu rakoviny prsníka aj skúmať, ako faktory ako hustota prsného tkaniva, o ktorom vieme, že je jedným z rizikových faktorov, zodpovedá reakciám na konkrétne hormóny a látky,“ uviedla Harrisonová.

Rakovina prsníka je celosvetovo druhým najrozšírenejším typom rakoviny, uvádza Guardian, predstavuje 11,6 percenta všetkých novo diagnostikovaných prípadov. Najrozšírenejšia je rakovina pľúc s 12,4 percentami.

Štúdia univerzity v Oxforde vykonaná v Británii vlani zistila, že ženy, u ktorých je rakovina prsníka odhalená včas, majú teraz o 66 percent väčšiu šancu na prežitie ako pred 20 rokmi.

Súvisiace články

Najčítanejšie