Oblačno
-2°
Bratislava
Roman, Romana
23.2.2025
5 otázok a odpovedí o lymskej borelióze: Aj keď sa nakazíte, ochorieť nemusíte
Zdielať na

5 otázok a odpovedí o lymskej borelióze: Aj keď sa nakazíte, ochorieť nemusíte

Lymská borelióuza je zákerné ochorenie, ktoré ak sa včas nelieči môže postihnúť vo vyšších štádiách nervovú sústavu, kožu či oči. Vdy však už nejde o priame pôsosbenie baktérie, ale o reakciu imunitného systému. Čo by ste o lmyskej borelióze mali vedieť?

Kde a ako sa človek môže nakaziť?

Lymská borelioza je ochorenie, ktorého prejavy boli v literatúre popisované už koncom 19. storočia, pôvodca však bol odhalený až v 80. rokoch minulého storočia. Ochorenie spôsobuje baktéria skrutkovitého tvaru nazvaná Borrelia burgdorferi, ktorá má niekoľko poddruhov. Prenášačom borélií je u nás kliešť obyčajný, a to všetky jeho vývojové štádiá. Premorenosť kliešťov je u nás v priemere okolo 10%, v niektorých oblastiach aj 3x väčšia. Otázkou zostáva možnosť prenosu lymskej boleriózy inými článkonožcami ako kliešťami.

Čo je zdrojom nákazy?

Zdrojom nákazy bývajú obvykle hlodavce, na ktoré sa kliešť prisal a na ktorých sa tým infikoval.

 Ako sa choroba prejavuje a ako môže človeka ohroziť?

Klinické prejavy choroby možno rozdeliť do 3 štádií, ktorých závažnosť môže byť rôzna- od veľmi ľahkého priebehu so sklonom k neskoršiemu spontánnemu uzdraveniu až po závažné prejavy vedúce k trvalým následkom.
Typickým prejavom prvého štádia je začervenanie kože zvanej erythema migrans, ktoré sa objavuje v mieste prisatia kliešťa, je kruhovitého tvaru s polomerom najmenej 5 cm, často je oveľa väčší a zvyčajne je tento červený kruh na koži vnútri vyblednutý. Tento kožný prejav nesvrbí ani nebolí, a ak je na chrbte alebo vo vlasoch, ani nemusíte o ńom vedieť. Ďalšie prejavy prvého štádia sú netypické, môžu sa objaviť aj pri mnohých iných chorobách- napríklad pocit únavy, slabosti podobne ako pri chrípke či inej viróze. Druhé štádium sa v našich podmienkach môže prejaviť častejšie príznakmi postihnutia centrálneho nervstva ako zápal mozgových blán, obrna lícneho nervu a podobne, zatiaľ čo v Amerike býva častejšie postihnutie srdca vo forme porúch srdcového rytmu. K druhému štádiu je možné zaradiť postihnutie kĺbov, očné prejavy a ďalšie. Druhé štádium nastupuje niekoľko týždňov až mesiacov po nákaze. Tretie štádium nastupuje po viacerých mesiacoch až rokoch a býva postihnutá koža, kĺby a nervová sústava a je charakterizované chronickým postihnutím týchto orgánov. Tu už nejde o priame pôsobenie baktérie, ale o vyvolanie imunitnej reakcie v tele.

Čo borelióza spôsobuje a prečo je nebezpečná?

Prejavy choroby sú popísané vyššie. Udáva sa však, že len minimum ľudí, ktorí sa nakazili lymskou boreliózou, (do 5%) ochorie. Nebezpečné je, že v prvom štásiu zostáva choroba často skyrtá a nelieči sa včas. Nepoznaná môže viesť až k ťažkým príznakom, často trvalým. Druhým extrémom, ktorý je nemenej nebezpečný, je opakované vyšetrovanie a liečenie antibiotikami často zbytočne, ktoré môže viesť k vzniku rezistencie na antibiotiká, k poklesu imunity a tiež k psychickým ťažkostiam z "neúspešne" liečenej diagnózy, ktorá sa často nepotvrdí.  

 Ako prebieha liečba a ako dlho trvá?

Očkovanie proti tomuto ochoreniu zatiaľ nebolo vyvinuté,hoci skúšky vakcíny sú už v treťom klinickom štádiu. Lieči sa antibiotikami, v prípade postihnutia centrálnej nervovej sústavy, takými typmi ATB, ktoré prenikajú do mozgovomiechového moku. U kĺbových foriem sa pridávajú lieky tlmiace bolesť, opuchy, a podobne. Liečba antibiotikami musí byť v zodpovedajúcej dávke a po zodpovedajúcu dobu. O začatí liečby by mal rozhodnúť odborník, ktorý dokáže správne posúdiť klinický prejav choroby v prvom štádiu a komplexne zhodnotiť prejavy choroby spolu s laboratórnymi testami v ďalšom štádiu.

Súvisiace články

Najčítanejšie