Jasno
13°
Bratislava
Richard
3.4.2025
Kedy počas dňa užívate lieky na tlak? Podľa vedcov by ste sa mali riadiť svojimi biologickými hodinami
Zdielať na

Kedy počas dňa užívate lieky na tlak? Podľa vedcov by ste sa mali riadiť svojimi biologickými hodinami

Správny čas užívania liekov môže podľa vedcov dokonca znížiť riziko infarktu.

Zdá sa, že vôbec nie je jedno, či svoje lieky na tlak užívate večer alebo ráno. Výskum odhalil, že chronotyp človeka – teda čas, kedy sa budíme a kedy ideme spať – môže ovplyvniť, aký účinok majú lieky na vysoký tlak na naše telo. Ak si čas užitia zvolíme, správne, môžeme dokonca znížiť riziko infarktu. Štúdia naznačuje, že ľudia s hypertenziou, ktorí užívajú lieky v závislosti od toho, či sú typ "ranný slávik" alebo "nočná sova", môžu mať nižšie riziko srdcového infarktu. Výskum uskutočnený na Univerzite v Dundee zistil, že chronotyp človeka – čas, kedy sa budí a kedy ide spať – môže ovplyvniť, ako jeho organizmus fungujú lieky na vysoký krvný tlak. Štúdia ukázala, že viac ako 5 000 ľudí vyplnilo dotazník hodnotiaci ich chronotyp, pričom približne polovica užívala svoje obvyklé antihypertenzívne lieky ráno a druhá polovica večer. Lekárska fakulta univerzity zistila, že tí, ktorí boli zvyknutí chodiť spať skoro a skoro sa budi, mali väčší úžitok z liekov , ak ich užívali ráno, mali teda mali menšiu pravdepodobnosť infarktu ako tí s rovnakým chornotypom, ktorí ich užívali večer. Výskum tiež zistil, že účastníci s opačným chronotypom-teda tí, ktorí radi ponocujú a vstávajú neskôr, ktorí užívali lieky večer, mali menšiu pravdepodobnosť infarktu ako tí, ktorí ich užívali ráno. Výsledky naznačujú, že užívanie antihypertenzív v čase v súlade s osobnými chronotypmi by mohlo poskytnúť srdcu lepšiu ochranu. Výskum sa uskutočnil v spolupráci s Helmholtz Munich a v spolupráci s tímom výskumníkov z iných krajín vo Veľkej Británii, Taliansku a USA. Štúdia bola publikovaná v časopise eClinicalMedicine. Dr Filippo Pigazzani, klinický prednášateľ a čestný konzultant kardiológ z Lekárskej fakulty Univerzity v Dundee, povedal: „Náš výskum teraz po prvýkrát ukázal, že zohľadnenie chronotypu pri rozhodovaní o časeužívani atihypertenzív – personalizovaná chronoterapia – by mohlo znížiť riziko infarktu. Avšak predtým, ako začneme uvažovať, že u pacientov budeme určovať čas užtia liekov podľa ich chronotypu, naše zistenia musia byť najprv potvrdené v nových randomizovaných klinických štúdiách personalizovanej chronoterapie." Dr Kenneth Dyar, cirkadiánny biológ z Helmholtz Mníchov, ktorý pomáhal pri navrhovaní štúdie, dodal: „Všetci máme vnútorné biologické hodiny, ktoré určujú náš chronotyp – či sme skôr „ranný“ alebo „večerný“ typ. Tento vnútorný čas je geneticky určený a ovplyvňuje biologické funkcie počas 24 hodín, vrátane rytmov krvného tlaku a toho, ako reagujeme na lieky. Je dôležité, aby si lekári uvedomovali, že nie všetci pacienti sú rovnakí. Ľudia vykazujú veľké rozdiely vo svojom chronotype a je známe, že tieto osobné rozdiely ovplyvňujú riziko ochorenia."

Štúdia ukázala, že viac ako 5 000 ľudí vyplnilo dotazník hodnotiaci ich chronotyp, pričom približne polovica užívala svoje obvyklé antihypertenzívne lieky ráno a druhá polovica večer. Lekárska fakulta univerzity zistila, že tí, ktorí boli zvyknutí chodiť spať skoro a skoro sa budi, mali väčší úžitok z liekov , ak ich užívali ráno, mali teda mali menšiu pravdepodobnosť infarktu ako tí s rovnakým chornotypom, ktorí ich užívali večer.

Výskum tiež zistil, že účastníci s opačným chronotypom-teda tí, ktorí radi ponocujú a vstávajú neskôr, ktorí užívali lieky večer, mali menšiu pravdepodobnosť infarktu ako tí, ktorí ich užívali ráno.

Výsledky naznačujú, že užívanie antihypertenzív v čase v súlade s osobnými chronotypmi by mohlo poskytnúť srdcu lepšiu ochranu. Výskum sa uskutočnil v spolupráci s Helmholtz Munich a v spolupráci s tímom výskumníkov z iných krajín vo Veľkej Británii, Taliansku a USA. Štúdia bola publikovaná v časopise eClinicalMedicine.

Dr Filippo Pigazzani, klinický prednášateľ a čestný konzultant kardiológ z Lekárskej fakulty Univerzity v Dundee, povedal: „Náš výskum teraz po prvýkrát ukázal, že zohľadnenie chronotypu pri rozhodovaní o časeužívani atihypertenzív – personalizovaná chronoterapia – by mohlo znížiť riziko infarktu. Avšak predtým, ako začneme uvažovať, že u pacientov budeme určovať čas užtia liekov podľa ich chronotypu, naše zistenia musia byť najprv potvrdené v nových randomizovaných klinických štúdiách personalizovanej chronoterapie."

Dr Kenneth Dyar, cirkadiánny biológ z Helmholtz Mníchov, ktorý pomáhal pri navrhovaní štúdie, dodal: „Všetci máme vnútorné biologické hodiny, ktoré určujú náš chronotyp – či sme skôr „ranný“ alebo „večerný“ typ. Tento vnútorný čas je geneticky určený a ovplyvňuje biologické funkcie počas 24 hodín, vrátane rytmov krvného tlaku a toho, ako reagujeme na lieky. Je dôležité, aby si lekári uvedomovali, že nie všetci pacienti sú rovnakí. Ľudia vykazujú veľké rozdiely vo svojom chronotype a je známe, že tieto osobné rozdiely ovplyvňujú riziko ochorenia."

Súvisiace články

Najčítanejšie