Dobrá správa: Umelá inteligencia môže poraziť baktérie odolné voči antibiotikám
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pribúda baktérií odolných voči antibiotikám
Umelá inteligencia vytipovala antibiotiká, ktoré by mohli fungovať voči rezistentným baktériám Odborníci z MIT- Massachusets Institute of technology využili služby umelej inteligencie a objavili triedu zlúčenín, ktoré sú účinné proti rezistentnému zlatému stafylokoku MRSA . Ten má pritom v dnešnej dobe len v USA na svedomí viac ako 10-tisíc úmrtí ročne.
Bádatelia zistili, že vytipované zlúčeniny účinne zabíjajú MRSA stafylokoky na Petriho miskách aj pri myšiach nakazených MRSA infekciou. Tieto látky súčasne vykazujú veľmi nízku toxicitu voči ľudským bunkám, čo z nich robí ideálnych kandidátov na nové antibiotiká.
Kľúčovou inováciou tohto výskumu bolo, že vedci čiastočne prenikli do „black boxu“ umelej inteligencie a zistili, aké informácie inteligencia použila na identifikáciu účinných antibiotík. Vďaka tomu môžu vylepšiť budúce modely a odhaliť ešte účinnejšie zlúčeniny, než tie, ku ktorým teraz dospela ich inteligencia.
Tím MIT preštudoval celkom asi 12 miliónov zlúčenín, väčšinou komerčne dostupných. Medzi nimi identifikovali zlúčeniny 5 rôznych tried podľa ich chemických komponentov, ktoré by mali byť účinné proti MRSA stafylokokom.
Nakúpili asi 280 zlúčenín z týchto tried a testovali ich s MRSA stafylokokmi na Petriho miskách . Nakoniec dospeli k 2 zlúčeninám z rovnakej triedy , ktoré sú veľmi sľubnými kandidátmi na nové antibiotiká. V testoch na myšiach s kožnou a so systémovou infekciou MRSA stafylokokov obstáli skvele. Každá z látok potlačila populáciu MRSA stafylokokov desaťnásobne.