Zatiahnuté
23°
Bratislava
Móric
22.9.2023
Mali ste peptický vred? Pozor na lieky proti bolesti aj cigarety
Zdielať na

Mali ste peptický vred? Pozor na lieky proti bolesti aj cigarety

Helicobakter pylori je častou príčinou vredov žalúdka i dvanástnika

Ak žalúdočné kyseliny rozleptajú ochrannú vrstvu hlienu vášho tráviaceho traktu, dostanete peptický vred, ak máte otvorené rany na sliznici žalúdka alebo hornej časti tenkého čreva. Nemusíte mať žiadne príznaky alebo môžete pociťovať nevoľnosť alebo pálivú bolesť. Peptické vredy sú nebezpečné, pretože môžu viesť k vnútornému krvácaniu. Vredy môžete mať v akomkoľvek veku, ale riziko stúpa s pribúdajúcim vekom.

Môžete mať dva typy vredovej choroby:

Žalúdočný vred  - postihuje sliznicu žalúdka.

Dvanástnikové vredy -  objavujú sa na hornom konci tenkého čreva- orgánu, ktorý trávi a absorbuje veľkú časť jedla, ktoré jete. 

Čo spôsobuje peptické vredy?

Vredy vznikajú, keď tráviace šťavy poškodzujú steny žalúdka alebo tenkého čreva. Ak je vrstva hlienu príliš tenká alebo váš žalúdok vytvára príliš veľa kyseliny, vaše črevá to pocítia. Dve hlavné príčiny sú:

Baktéria 

Volá sa Helicobacter pylori ( H. pylori ) a nosí ho v sebe až polovica z nás. Väčšina ľudí infikovaných H. pylori nemá vredy. Ale nákaza môže zvýšiť množstvo kyseliny, narušiť ochrannú vrstvu hlienu a dráždiť tráviaci trakt. Odborníci si nie sú istí, ako sa infekcia H. pylori šíri. Myslia si, že to môže prechádzať z človeka na človeka blízkym kontaktom, ako je bozkávanie či oblizovanie lyžičky. Môžete ho dostať aj z nakazeného jedla a vody.

Určité lieky proti bolesti.

Ak často a dlho užívate aspirín, je pravdepodobnejšie, že dostanete peptický vred . To isté platí pre iné nesteroidné protizápalové lieky ( NSAID ). Zahŕňajú ibuprofén a naproxén . NSAID blokujú vaše telo vo výrobe chemickélátky, ktoré pomáha chrániť vnútorné steny žalúdka a tenkého čreva pred žalúdočnou kyselinou. Iné typy liekov proti bolesti, ako je acetaminofén, nevedú k peptickým vredom.

Fajčenie cigariet a pitie alkoholu

Môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku vredov. Stres a konzumácia veľkého množstva korenistých jedál nespôsobujú vredy, ako si kedysi odborníci mysleli . Ale môžu zhoršiť vredy a sťažiť ich hojenie a liečbu vredov.

Aké sú príznaky peptického vredu?

S najväčšou pravdepodobnosťou pocítite pálivú bolesť alebo kŕče medzi pupkom a hrudnou kosťou. Môžete si to všimnúť najmä na prázdny žalúdok - napríklad medzi jedlami alebo v noci. Bolesť sa môže na chvíľu zmierniť, ak zjete alebo užijete antacidá-lieky proti nadmernej tvrbe žalúdočnej kyseliny,  ale potom sa vráti . Bolesť môže trvať niekoľko minút alebo niekoľko hodín a môže prihádzať a odchádzať mnoho dní alebo týždňov.

Ďalšie príznaky môžu zahŕňať:

Pocit nafúknutia

Grganie

Nedostatok chuti do jedla alebo strata hmotnosti

Nevoľnosť

Krvavá alebo tmavá stolica

Zvracanie

Malé vredy nemusia spôsobovať žiadne príznaky. Ale ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, poraďte sa so svojím lekárom.

Ako sa diagnostikuje peptický vred? 

Jediný spôsob, ako môže váš lekár s istotou zistiť, či máte vred, je pozrieť sa do vnútra žalúdka endoskopiou . Tento test im umožňuje prejsť tenkou ohybnou hadičkou do hrdla a do žalúdka a tenkého čreva. Rúrka má na konci kameru, aby mohli skontrolovať výstelku. Môžu tiež odobrať malý kúsok výstelky na testovanie na H. pylori . Skríningové testy na túto baktériu sa robia  z krvi, dychu a stolice.

Ako sa lieči peptický vred?

Niektoré peptické vredy sa hoja samé. Ale ak ich neliečite, vredy majú tendenciu sa vracať. Môžu narušiť stenu krvných ciev vo vašom žalúdku alebo tenkom čreve. Vredy môžu tiež spôsobiť opuch, ktorý môže blokovať presun potravy zo žalúdka do tenkého čreva. Ak je na vine H. pylori, lekár vám môže predpísať kombináciu antibiotík na jeho zabitie. Ak je za vredom nadužívanie aspirínu a iných NSAID, možno ich budete musieť obmedziť, úplne prestať užívať alebo prejsť na iný liek proti bolesti. Váš lekár vám môže tiež dať antacidá  proti žalúdočnej kyseline alebo predpísať liek na zníženie kyseliny, ktorú vaše telo vytvára. Lieky na predpis nazývané cytoprotektívne látky môžu pomôcť chrániť sliznicu žalúdka alebo tenkého čreva, aby sa vred mohol vyliečiť.

Môžete zabrániť peptickému vredu?

Stres a korenené jedlá môžu zhoršiť príznaky peptického vredu, nezdá sa však, že by zvýšili riziko, že ho budete mať. Ale niekoľko ďalších vecí môže riziko zvýšiť.

  •  Zistite, či potrebujete lieky proti bolesti Niektorí ľudia, ktorí majú artritídu alebo iné stavy, ktoré spôsobujú chronickú bolesť , užívajú nesteroidné protizápalové lieky ( NSAID ) celé týždne alebo mesiace, aby zmiernili bolesť a opuch. Tieto lieky môžu ovplyvniť hlien , ktorý chráni váš žalúdok pred kyselinou, a zvýšiť pravdepodobnosť, že budete mať peptické vredy
  • Nefajčite a obmedzte alkohol. Tieto dva návyky zvyšujú pravdepodobnosť vzniku peptických vredov. Oba stenčujú hlienovú výstelku, ktorá chráni váš žalúdok pred kyselinou, čo vedie k väčšej kyseline.
  • Zvládnite stres. Stres môže príznaky peptického vredu zhoršiť. Zistite, čo vám spôsobuje problémy, a zistite, ako sa s tým môžete lepšie vysporiadať. Pomôcť k tomu môže napríklad dostatok spánku. Môže tiež posilniť váš imunitný systém .
  • Zvážte probiotiká. Vo vašom čreve bežne žijú milióny baktérií. Niektoré, ako napríklad H. pylori , spôsobujú ochorenie. Iné sú pre vás dobré, pretože pomáhajú vytlačiť škodlivé baktérie. Tieto užitočné baktérie sa nazývajú probiotiká . Stále sa skúmajú, ale vedci si myslia, že môžu pomôcť s peptickými vredmi . 
  • Zabráňte infekcii H. pylori . Asi dve tretiny ľudí na celom svete majú tento typ infekcie, ale väčšina z nich nedostane vredy. Lekári nevedia, ako sa môžete H. pylori vyhnúť , ale myslia si, že sa šíri z človeka na človeka alebo prostredníctvom jedla alebo vody . Môžete urobiť niekoľko vecí, aby ste znížili pravdepodobnosť infekcie: Umývajte si ruky často počas dňa teplou vodou a mydlom, aby ste nezachytili alebo nerozšírili baktérie H. pylori . Umyte si ruky pred jedlom a potom, čo idete do kúpeľne. Ak nemáte v blízkosti mydlo a vodu, použite dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Mäso a iné potraviny uvarte úplne. Pite len vodu , o ktorej viete, že je čistá.

Súvisiace články

Najčítanejšie