Keď má miecha málo miesta: 11 otázok a odpovedí o zúžení miechového kanála
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Tento stav sa nazýva spinálna stenóza a vzniká vtedy, keď sa priestory okolo chrbtice zúžia. To môže spôsobiť tlak na stavce a na miechu, čo ovplyvní nervy, ktoré prechádzajú z chrbtice do rúk a nôh. Stáva sa to najčastejšie v dolnej časti chrbta alebo krku. Zúženie miechového kanála môže byť vrodené alebo spôsobené ďalšími problémami, ako je opotrebovanie chrbtice alebo vysunutie platničky.
Aké sú príznaky?
Možno si žiadne nevšimnete. Ak však zúženie vyvíja tlak na miechu alebo nervové korene, môžete vnímať znecitlivenie, slabosť, kŕče a bolesť v rukách a nohách. V závažnejších prípadoch môžete mať problémy s črevami, močovým mechúrom alebo sexom.
Koho zúženie miechového kanála postihuje?
Najčastejšie sa vyskytuje u mužov a žien nad 50 rokov. Ale môže sa to stať, keď ste mladší, ak ste sa narodili so stavom, ktorý zužuje váš miechový kanál, alebo ste si nejakým spôsobom zranili chrbticu.
Hlavná príčina? Chrbtica starne...
Väzy, ktoré držia chrbticu pohromade, môžu byť s pribúdajúcim vekom hrubšie a tvrdšie. Kosti a kĺby sa tiež môžu zväčšiť, čo môže zúžiť priestory medzi stavcami. Artritída, ktorá je bežnejšia, vo vyššom veku, môže tento stva ešte zhoršiť.
Aké sú iné možné príčiny?
Tlak na miechu a nervy môže ešte zväčšiť niekoľko ochorení a zdravotných problémov. Napríklad, ak máte vysunutú jednu či niekoľko platničiek oddeľujúcich stvace, môžu prasknúť a vytekať. Problém môže byť aj nezhubný či zhubný nádor v chrbtici alebo náhle zranenie,ktoré môže posunúť či dokonca zlomiť chrbticu.
Ako sa diagnostikuje?
Lekár sa vás opýta na vašu anamnézu- teda na vaše doterajšie problémy s chrbticou, pretože napríklad zranenia a iné zdravotné problémy môžu spôsobiť rovnaké príznaky ako zúženie meichového kanála. Skontrolujú bolesť, keď sa ohnete dozadu a otestujú vašu svalovú silu a reflexy. Môžu tiež chcieť urobiť zobrazovacie skenovanie, aby sa pozreli na chrbticu a skontrolovali, či nemáte problémy ako sú nádory, kostné ostrohy alebo následky zranenia.
Lekári, ktorí môžu pomôcť
Okrem svojho všeobecného lekára môžete navštíviť aj fyzioterapeuta, ortopéda, reumatológa (lieči artritídu a súvisiace poruchy) a neurológa (lieči nervové problémy). Ak potrebujete operáciu, pravdepodobne vás pošlú k ortopedickému chirurgovi alebo k neurochirurgovi.
Potrebujete lieky?
Na liečbu zápalu a bolesti vám lekár môže navrhnúť, aby ste užívali voľne predajné lieky, ako je acetaminofén, aspirín, naproxén alebo ibuprofén. Ak to nepomôže, môžu vám podať injekciu steroidu (ako je kortizón) do miechy na zmiernenie zápalu a bolesti. Ďalšou možnosťou je anestetický liek na blokovanie bolesti v blízkosti postihnutého nervu.
Ako zmeniť životný štýl?
Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste nevykonávali niektoré činnosti-napríklad zdvíhanie bremien. Môže tiež navrhnúť určité cvičenia na posilnenie svalov brucha a chrbta, ktoré vám pomôžu podporiť chrbticu. Aeróbne cvičenia - plávanie, bicyklovanie alebo rýchla chôdza vám pomôžu tiež. Ak ste starší alebo máte slabé brušné svaly, možno budete potrebovať ortézu na posilnenie chrbtice.
Kedy podstúpiť operáciu?
Veľa závisí od vášho celkového zdravia a od toho, ako veľmi vaše príznaky ovplyvňujú váš každodenný život. Ak ste v dobrej kondícii, ale máte necitlivosť alebo slabosť, ktorá vám sťažuje chôdzu alebo spôsobuje problémy s močovým mechúrom alebo črevami, váš lekár vám môže navrhnúť operáciu. Je to vážny krok, preto je dôležité zvážiť svoje možnosti.
Čo sa deje pri operácii?
Cieľom je zmierniť tlak na miechu a nervy a podporiť chrbticu. Chirurg môže upraviť, orezať alebo odstrániť časti chrbtice, ktoré spôsobujú tlak.(napríklad vysunuté časti platniček či výrastky). Môžu sa tiež spojiť (zlúčiť) niektoré z vašich stavcov v problémovej časti.
Aké sú riziká operácie?
Väčšina ľudí má po operácii menej bolesti a sú schopní lepšie chodiť. Ale ako pri iných operáciách- rizikom možná infekcia a krvné zrazeniny. Môže tiež vniknúť trhlina v membráne, ktorá pokrýva miechu. Všetky z týchto problémov sú liečiteľné, ale môžu predĺžiť dobu zotavenia.