Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Malvína
11.1.2025
10 zásad, ako sa obliekať a starať sa o oblečenie, ak máte ekzém
Zdielať na

10 zásad, ako sa obliekať a starať sa o oblečenie, ak máte ekzém

Ekzém je veľmi nepríjemné ochorenie, pokožka nepríjemne svrbí. Oblečenie je veľmi dôležité, správne oblečenie a tiež starostlivosť oň, môže totiž zlepšiť stav.

Starostlivo si vyberajte látku

Niektoré tkaniny môžu spôsobiť vzplanutie ochorenia, buď preto, že zachytávajú teplo (polyester), alebo dráždia pokožku (vlna). Pri budovaní šatníka sa držte oblečenia zo 100% bavlny, bambusu alebo hodvábu.

Vrstvite oblečenie

Keď sú teploty vysoké, uistite sa, že sa v oblečení neprehrejete. Potenie je jednou z najčastejších príčin začarovaného kruhu svrbenia a škrabania ekzému. Oblečte sa do vrstiev, ktoré si môžete vyzliecť alebo obliecť, keď sa ohreje či ochladí. Vyberte si ľahké látky, ktoré nechajú pokožku dýchať.

Noste voľné odevy

Tesné oblečenie je spúšťačom vzplanutia ekzému. Noste oblečenie, ktoré vám dobre sedí, nespôsobuje príliš veľké trenie a máte v ňom priestor na pohyb (najmä počas cvičenia), aby netlačilo na vašu pokožku.

Nové oblečenie vždy operte

Máte radi vôňu práve kúpených šiat? Vaša pokožka nové oblečenie rada nemá. Niekedy obsahuje chemikálie, ako sú spomaľovače horenia a formaldehyd, ktoré v ňom zostali z výrobného procesu. Pred prvým oblečením preto veci poriadne vyperte.

Vyriešte detaily

Odstráňte škriabajúce štítky z oblečenia a zakryte švy, ktoré dráždia pokožku, pásikom hodvábu. Pred nákupom skontrolujte gombíky, lemy, výstrihy alebo iné doplnky, ktoré by vás mohli odierať.

Dobre sa oblečte na cvičenie

Cvičebný úbor, ktorý odvádza vlhkosť od pokožky, môže pomôcť zabrániť tomu, aby vás pot dráždil. Môže však byť aj škrabavý, preto vyberajte opatrne. Vyberajte si oblečenie na cvičenie tak,aby nemalo manžety alebo pásky, ktoré by tiež vyvolali reakciu.

Vyberajte si pracie prostriedky

Pokiaľ ide o pracie prostriedky, vône a farbivá nie sú vaším priateľom. Skontrolujte, či vaše mydlá, aviváže a vankúšiky do sušičiek – neobsahujú tieto prísady a sú bezpečné pre citlivú pokožku.

Vyhnite sa práškom na pranie

Tekutý prací prostriedok sa dokonalejšie rozpúšťa vo vode, čo znamená, že je menej pravdepodobné, že sa prilepí na oblečenie po jeho vypraní. Môžete ho použiť menej, ako sa uvádza na fľaši, a napriek tomu dosiahnete dobré vyčistenie.

Používajte extra pláchanie

Aby vás zle vypraté oblečenie nedráždilo, spustite po vypraní dodatočný cyklus pláchania, aby ste vypláchli všetok prací prostriedok.

Sušte oblečenie vnútri

Šnúry na bielizeň sú šetrnjšie k životnému prostrediu ako sušička, ale vonkajšie alergény sa môžu dostať na oblečenie, keď schne vo vánku a neskôr podráždiť vašu pokožku. Použite sušičku alebo nájdite miesto na sušiak vnútri.

Súvisiace články

Najčítanejšie