Bežná zelenina dokázala u potkanov znížiť hladinu krvného cukru až o polovicu! Bude nádejou pre diabetikov?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Diabetes je civilizačnou pandémiou
Vedci odhalili, že jedna bežná zelenina by mohla významne znížiť hladinu cukru v krvi až o 50 percent – a mohla by sa dať „potenciálne využiť“ pri liečbe pacientov s cukrovkou.
Ľudia s cukrovkou 2. typu nie sú schopní produkovať dostatok inzulínu z pankreasu na reguláciu hladiny cukru v krvi, čo znamená, že hladina cukru v krvi môže dosiahnuť nebezpečne vysoké hladiny.
Zistenia boli prezentované na 97. výročnom stretnutí Endokrinnej spoločnosti v San Diegu, kde odhalili, že extrakt z cibule môže „silne znížiť“ vysokú hladinu cukru v krvi a hladinu celkového cholesterolu, keď sa podáva spolu s antidiabetikom metformínom.
Hlavný autor štúdie Anthony Ojieh z Delta State University v Abrake v Nigérii povedal: „Cibuľa je lacná a dostupná a používa sa ako výživový doplnok. Má potenciál na použitie pri liečbe pacientov s cukrovkou.“
Vedci testovali teóriu na potkanoch. Celkovo trom skupinám potkanov s medicínsky vyvolaným diabetom podávali rôzne dávky cibuľového extraktu, aby sa zistilo, či to zvýši účinok lieku.
Dávky boli 200 mg, 400 mg a 600 mg na kilogram telesnej hmotnosti. Vedci tiež dali liek a cibuľu trom skupinám nediabetických potkanov s normálnou hladinou cukru v krvi. Štúdia zistila, že u diabetických potkanov, ktorým sa podávalo 400 mg a 600 mg na kilogram telesnej hmotnosti, „výrazne znížili“ hladinu cukru v krvi o 50 percent a o 35 percent v porovnaní s východiskovou úrovňou. Cibuľový extrakt tiež znížil hladinu celkového cholesterolu u diabetických potkanov, pričom 400 mg a 600 mg mali najväčšie účinky. Štúdia tiež zistila, že cibuľový extrakt viedol k prírastku hmotnosti u nediabetických potkanov, ale nie u diabetických potkanov.
„Cibuľa nemá vysoký obsah kalórií,“ vysvetlil Ojieh. „Zdá sa však, že zvyšuje rýchlosť metabolizmu a tým aj chuť do jedla, čo vedie k zvýšeniu príjmu potravy. Musíme preskúmať mechanizmus, ktorým cibuľa spôsobila zníženie hladiny glukózy v krvi. Zatiaľ nemáme vysvetlenie.“
Pozrite si aj podcast s docentom MUDr. Emilom Martinkom z Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni. Hovorí v ňom aj o NFI protokole – špeciálnej diéte pre diabetikov založenej na biochemických reakciách rastlinnej stravy a jej účinku na citlivosť tkanív na inzulín.