Vedci: Darovanie krvi vás môže ochrániť pred krvnou rakovinou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
U ľudí, ktorí pravidelne darujú krv, je pravdepodobnejšie, že budú mať genetické zmeny v krvi, ktoré by mohli znížiť riziko vzniku rakoviny, tvrdí štúdia. Vedci z Inštitútu Francisa Cricka tvrdia, že zistenia sú „fascinujúce“ a môžu pomôcť pochopiť, ako a prečo sa rakovina krvi vyvíja.
Ich štúdia porovnávala krv dvoch skupín zdravých mužských darcov vo veku 60 rokov – prvá darovala krv trikrát ročne po dobu 40 rokov, druhá celkovo len asi päťkrát.
Jemné genetické rozdiely, ktoré nesúvisia s vysokým rizikom rakoviny krvi, boli prítomné vo väčšej skupine častých darcov – ale pretože zdravší ľudia majú tendenciu darovať krv, obraz to skresľuje.
Prečo darovanie krvi môže chrániť?
S pribúdajúcim vekom v bunkách v tele – vrátane buniek krvi – prirodzene vznikajú mutácie, čo zvyšuje riziko vzniku chorôb, ako je rakovina. Keď ľudia darujú krv, kmeňové bunky v kostnej dreni vytvoria nové krvinky, ktoré nahradia stratenú krv – a to by mohlo formovať genetickú rozmanitosť kmeňových buniek.
Vedci našli podobnú úroveň prirodzených genetických mutácií v krvi dvoch skupín – 217 častých a 212 nepravidelných darcov.
Ale typ mutácie v kmeňových bunkách bol jemne odlišný u:
50 % častých darcov
30 % nepravidelných darcov
Táto mutácia analyzovaná v laboratóriu sa správala inak, ako mutácie spojené s chorobami, ako je leukémia, typ rakoviny krvi."Je to typ mutácie, ktorýmôže krv chrániť pred rizikom rozvoja leukémie," povedal autor štúdie doktor Hector Huerga Encabo. A keď boli myšiam v laboratóriu vstreknuté tieto ľudské krvné kmeňové bunky, zistilo sa, že bunky pomáhajú pri tvorbe červených krviniek, čo je pozitívny znak, povedal Dr. Encabo.
Výskum publikovaný v časopise Blood sa uskutočnil s vedcami v Heidelbergu a s pomocou nemeckého centra pre darcovstvo krvi Červeného kríža. Výsledky však priamo nedokazujú, že darovanie krvi zmenšuje riziko vývoja skorých mutácií rakoviny krvi.
"Je možné, že ľudia, ktorí darujú krv, budú s väčšou pravdepodobnosťou zdraví, ak sú spôsobilí ju darovať, a to sa odráža aj v ich klonoch krvných buniek," povedal hlavný autor Dominique Bonnet, ktorý vedie laboratórium kmeňových buniek v Crick.
Výskumný tím teraz plánuje analyzovať krv oveľa väčšieho počtu ľudí, vrátane žien. Súčasné zistenia sú pripomienkou toho, že malé každodenné veci – ako sa mení životné prostredie ľudí – ako aj ich vek, ovplyvňujú tkanivá a krv a menia kmeňové bunky, povedal Dr. Encabo.
„Efekt zdravého darcu“
Nemecká transúzna a transplantačná spoločnosť uviedla, že výskum bol "zaujímavý", ale je potrebná ďalšia práca, pretože zdravší ľudia s väčšou pravdepodobnosťou darujú. „Efekt „zdravého darcu“ sťažuje štúdium zdravia darcov vo všeobecnosti,“ povedala lekárka doktorka Lise Estcourtová. "Najdôležitejšie však je, že ľudia sa rozhodli darovať, aby zlepšili zdravie iných."