Jasno
13°
Bratislava
Richard
3.4.2025
Vedci: Darovanie krvi vás môže ochrániť pred krvnou rakovinou
Zdielať na

Vedci: Darovanie krvi vás môže ochrániť pred krvnou rakovinou

U ľudí, ktorí pravidelne darujú krv, je pravdepodobnejšie, že budú mať genetické zmeny v krvi, ktoré by mohli znížiť riziko vzniku rakoviny, tvrdí štúdia. Vedci z Inštitútu Francisa Cricka tvrdia, že zistenia sú „fascinujúce“ a môžu pomôcť pochopiť, ako a prečo sa rakovina krvi vyvíja.

Ich štúdia porovnávala krv dvoch skupín zdravých mužských darcov vo veku 60 rokov – prvá darovala krv trikrát ročne po dobu 40 rokov, druhá celkovo len asi päťkrát.

Jemné genetické rozdiely, ktoré nesúvisia s vysokým rizikom rakoviny krvi, boli prítomné vo väčšej skupine častých darcov – ale pretože zdravší ľudia majú tendenciu darovať krv, obraz to skresľuje.

Prečo darovanie krvi môže chrániť?

S pribúdajúcim vekom v bunkách v tele – vrátane buniek krvi – prirodzene vznikajú mutácie, čo zvyšuje riziko vzniku chorôb, ako je rakovina. Keď ľudia darujú krv, kmeňové bunky v kostnej dreni vytvoria nové krvinky, ktoré nahradia stratenú krv – a to by mohlo formovať genetickú rozmanitosť kmeňových buniek.

Vedci našli podobnú úroveň prirodzených genetických mutácií v krvi dvoch skupín – 217 častých a 212 nepravidelných darcov.

Ale typ mutácie v kmeňových bunkách bol jemne odlišný u:

50 % častých darcov
30 % nepravidelných darcov

Táto mutácia analyzovaná v laboratóriu sa správala inak, ako mutácie spojené s chorobami, ako je leukémia, typ rakoviny krvi."Je to typ mutácie, ktorýmôže krv chrániť pred rizikom rozvoja leukémie," povedal autor štúdie doktor Hector Huerga Encabo. A keď boli myšiam v laboratóriu vstreknuté tieto ľudské krvné kmeňové bunky, zistilo sa, že bunky pomáhajú pri tvorbe červených krviniek, čo je pozitívny znak, povedal Dr. Encabo.

Výskum publikovaný v časopise Blood sa uskutočnil s vedcami v Heidelbergu a s pomocou nemeckého centra pre darcovstvo krvi Červeného kríža. Výsledky však priamo nedokazujú, že darovanie krvi zmenšuje riziko vývoja skorých mutácií rakoviny krvi.

"Je možné, že ľudia, ktorí darujú krv, budú s väčšou pravdepodobnosťou zdraví, ak sú spôsobilí ju darovať, a to sa odráža aj v ich klonoch krvných buniek," povedal hlavný autor Dominique Bonnet, ktorý vedie laboratórium kmeňových buniek v Crick.

Výskumný tím teraz plánuje analyzovať krv oveľa väčšieho počtu ľudí, vrátane žien. Súčasné zistenia sú pripomienkou toho, že malé každodenné veci – ako sa mení životné prostredie ľudí – ako aj ich vek, ovplyvňujú tkanivá a krv a menia kmeňové bunky, povedal Dr. Encabo.

„Efekt zdravého darcu“

Nemecká transúzna a transplantačná spoločnosť uviedla, že výskum bol "zaujímavý", ale je potrebná ďalšia práca, pretože zdravší ľudia s väčšou pravdepodobnosťou darujú. „Efekt „zdravého darcu“ sťažuje štúdium zdravia darcov vo všeobecnosti,“ povedala lekárka doktorka Lise Estcourtová. "Najdôležitejšie však je, že ľudia sa rozhodli darovať, aby zlepšili zdravie iných."

Súvisiace články

Najčítanejšie