Smútok sa nedá odložiť. Kto a čo pomáha po strate blízkeho?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ako smútili naši predkovia?
Ak stratíme blízkeho človeka, spočiatku zvyčajne nehľadáme pre seba pomoc. Často nemáme na to vôbec silu a chceme byť sami so sebou. Počas smútenia však prichádzajú chvíle a obdobia, keď sa potrebujeme o niečo alebo o niekoho oprieť. Kde vtedy hľadať pre seba pomoc? Kto alebo čo nám môže pomôcť?
Priatelia - obdobie smútenia býva často zároveň obdobím kryštalizácie vzťahov. Pre mnohých ľudí totiž nie je jednoduché ponúknuť pomoc a tiež nie je ani jednoduché o ňu priateľa požiadať. Môžu tak vzniknúť nedorozumenia, ktoré vyústia do odcudzenia a straty priateľstva. Myslime však na to, že mnohí z priateľov nám veľmi chcú ponúknuť pomoc a byť nám oporou, no nevedia, ako to urobiť. Dôvodom môže byť ich strach, že namiesto toho, aby nám pomohli, ešte viac nás zrania. Niektorí sa o to pokúsia tak, že sa snažia odviesť od straty pozornosť, rozveseliť, či vymyslieť zaujímavý program. Niektorým ľuďom to skutočne môže v čase smútenia pomáhať, iným však nie.
TIP: Pokúste sa o pomoc požiadať otvorene a povedať priateľovi, čo v tomto čase potrebujete. Ak nemáte silu rozprávať sa, možno skúste povedať - iba tu so mnou buď, to stačí. Hľadajte priateľov, ktorí vás podporia spôsobom, ktorý Vám naozaj pomôže. Je možné, že niektorí ľudia, ktorých ste za priateľov pokladali, vám nebudú schopní a ochotní pomôcť. Možno nemajú na to práve v tomto čase vnútornú kapacitu alebo silu. Skúste sa sústrediť na seba a na tých, ktorí chcú stáť pri vás. Možno budete prekvapení, že úprimný záujem a vrúcnosť nájdete aj u ľudí, s ktorými ste pred stratou neboli v blízkom kontakte.
Rodina - každý člen rodiny vníma stratu blízkeho inak, nemusíte však zostávať sami vo svojom smútení. Ak ste zvyknutí zdôverovať sa členom rodiny so svojím prežívaním, možno vám pomôže hovoriť si navzájom o tom, ako Vám je, o čom premýšľate a čo prežívate. Skúste spolu spomínať a zdieľať spomienky. Hovorte spolu o tom, čo vám v živote po strate pomáha a čo je pre vás naopak ťažké. Niekto potrebuje mať vystavené fotografie toho, koho stratil, pre iného môže byť príliš ťažké vidieť ich každý deň. Doprajte si navzájom slobodu a držte pri sebe.
Kňaz a cirkevné spoločenstvo – ak poznáte kňaza, ktorý vám je blízky či fungujete v cirkevnom spoločenstve ľudí, ktorých poznáte a dôverujete im, skúste sa obrátiť aj na nich a na to, čo vás spája.
Príroda- v prírode často nájdeme ozvenu vlastnej duše. Pohľad na krásnu krajinu nás môže upokojiť, prechádzka môže byť liečivá. Ak ste aj predtým zvykli hľadať vnútornú silu v prírode. Skúste aj ďalej čerpať silu z ciest do lesa, na lúku či na túru.
Obľúbená činnosť- dovoľte si robiť to, čo máte rád/a. Možno objavíte niečo nové, čo vás bude napĺňať alebo sa vrátite k činnostiam, ktoré vás tešili v minulosti.
Umenie - môžeme ho vnímať ale aj vytvárať. Kreslenie, maľovanie, práca s hlinou, tanec, môžu byť vašou terapiou. Rovnako aj počúvanie hudby, vnímanie obrazov na výstave či divadelné predstavenie.
Odborná pomoc psychológa – psychoterapia môže byť pre vás veľkou úľavou a pomocou. Psychoterapeut je odborník ktorý vás bude sprevádzať v období smútenia a pomôže vám hľadať cestu akou ísť ďalej.
Kde vám zadarmo pomôžu?
Plamienok n.o. v Centre smútkovej terapie poskytuje bezplatnú psychologickú pomoc deťom, ktorí stratili súrodenca či rodiča a tiež rodičom, ktorí stratili partnera či dieťa. (www.plamienok.sk)
Kolobeh života -pomáha ovdoveným mužom a ženám. (www.kolobehzivota.sk)
Ípečko - poradňa pre mladých - pomáha mladým ľuďom v psychicky náročných situáciách (www.ipecko.sk)
Liga za duševné zdravie - prevádzkuje linku dôvery (www.linkanezabudka.sk)