Zatiahnuté
Bratislava
Malvína
11.1.2025
Ministerstvo zdravotníctva opäť vyberie riaditeľa Národného onkologického ústavu. Spôsob výberového konania v minulosti kritizovala organizácia Transparency International
Zdielať na

Ministerstvo zdravotníctva opäť vyberie riaditeľa Národného onkologického ústavu. Spôsob výberového konania v minulosti kritizovala organizácia Transparency International

Zdroj: SITA

Už 21. decembra 2022 sa uskutoční výberové konanie na riaditeľa Národného onkologického ústavu v Bratislave. Jeho podmienky sú však nejasné a podobne ako pred štyrmi rokmi ich spoluurčuje ministerstvo zdravotníctva internou smernicou. Vtedy voči spôsobu výberu riaditeľa NOU namietala organizácia Transparency International a konanie označila za netransparentné.

Na ministerstvo zdravotníctva sme sa obrátili s jednoduchými otázkami týkajúcimi sa nadchádzajúceho verejného konania na riaditeľa NOÚ. Pýtali sme sa, kto sú uchádzači, aké podmienky museli splniť, či bude výberové konanie verejné, kto sú členovia výberovej komisie a tiež, či sú medzi nimi nezávislí experti. Ministerstvo nás vo svojej odpovedi odkázalo na webovú stránku MZ SR s tým, že sú tam zverejnené kritériá výberu.

„Aktuálne ministerstvo zdravotníctva spracováva a vyhodnocuje doručené žiadosti o zaradenie do výberového konania. Zloženie členov výberovej komisie, termín a podrobnosti výberového konania zatiaľ neboli stanovené. O ďalších podrobnostiach budeme informovať,“ píše sa v odpovedi ministerstva.

Na druhý deň však už bola situácia úplne iná. Ministerstvo totiž náhle stihlo stanoviť úplne všetko: písomne oznámilo uchádzačom deň výberového konania, ktorým má byť 21.december 2022, a tiež jeho formu. Dokument bol podpísaný predsedom výberovej komisie Ing. Petrom Ferjančíkom. Má ísť o ústny pohovor s členmi výberovej komisie spojený so stručnou prezentáciou projektu stratégie rozvoja príspevkovej organizácie, ktorý uchádzači museli predložiť.

Výber bez otázok a pripomienok verejnosti

V roku 2018 sa výberového konania na post generálneho riaditeľa Národného onkologického ústavu v roku 2018 zúčastnili len dvaja uchádzači z troch. Tretí uchádzač, exriaditeľ ústavu MUDr. Jozef Dolinský, výberové konanie odmietol pre nedostatočnú transparentnosť. Proti spôsobu výberu vtedy namietala aj organizácia Transparency International i pacientske organizácie. Až po výzve Transparency International ministerstvo napokon pristalo na verejné vypočutie kandidátov a umožnilo verejnosti sledovať výberové konanie – no bez možnosti nahrávania a kladenia akýchkoľvek otázok. Napriek tomu, že ministerstvo malo na výber nového šéfa Národného onkologického ústavu 30 dní, jeho meno zverejnilo už v ten istý deň popoludní - stal sa ním súčasný riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Spôsob výberu ovplyvňuje interná smernica ministerstva

Podrobnosti o výberovom konaní podľa zákona č. 552/2003 Z.z o výkone práce vo verejnom záujme upravuje „Smernica o výberom konaní na obsadenie miesta vedúceho zamestnanca... štátnej príspevkovej organizácie.“

„Do značnej miery teda závisí od ministerstva zdravotníctva, ako si podmienky výberu riaditeľa príspevkovej organizácie samo interne upraví,“ hovorí bývala štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková. Zákon podľa nej iba hovorí, že ministerstvo má overiť schopnosti a predpoklady uchádzačov výberovým konaním. Zákon takisto stanovuje, že výberová komisia musí mať aspoň troch členov a minimálne jeden z nich musí zastupovať zamestnancov konkrétnej nemocnice.

Zloženie výberovej komisie však určuje samotné ministerstvo zdravotníctva. „Nie je však dané, kto má byť zástupcom nemocnice. Či to má byť volený zástupca, člen odborov alebo nejaký iný zamestnanec nemocnice. Zostávajúci štyria členovia sú predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva. Ministerstvo určuje aj to, do akej miery budú náročné kritériá. Môže určiť, či výberové konanie bude obsahovať aj písomný test, kde sa overia napríklad znalosti legislatívy uchádzačov, alebo môže zvoliť len ústny pohovor. Podmienkou je vždy projekt, ktorý by mal predstaviť, aký zámer uchádzač má s ďalším rozvojom inštitúcie. Jednotliví uchádzači sú bodovaní, body sa sčítajú a prvého uchádzača v poradí musí minister vymenovať, jeho to pre neho záväzné,“ približuje Jana Ježíková podrobnosti výberového konania.

Verejnosť nemá šancu kontrolovať výberové konanie

Na ministerstve podľa Jany Ježíkovej záleží aj to, do akej miery bude výberové konanie transparentné, teda do akej miery pripustí účasť verejnosti. „V súčasnosti to má ministerstvo nastavené tak, že síce pripúšťa účasť verejnosti, no len do kapacity miestnosti, v ktorej sa výberové konanie uskutočňuje. Vypočutie kandidátov teda môže byť verejné, no ak sa ministerstvo napríklad rozhodne urobiť ho v malej miestnosti, pre verejnosť tam nebude kapacita. Verejnosť tiež vypočutie kandidátov síce vidí a počuje, no pravidlá ministerstva verejnosti zakazujú zapájať sa do výberového konania otázkami či pripomienkami. Ani zverejnenie projektov jednotlivých uchádzačov nie je povinné, ale záleží od ich súhlasu. To úplne zabraňuje verejnosti, aby mohla podľa projektov napríklad spätne posúdiť, či vyhral najlepší uchádzač,“ dodáva Jana Ježíková. Bez súhlasu kandidátov sa verejnosť dokonca nedozvie ani ich mená. O transparentnosti bežnej pre iné výberové konania vo verejnej sfére sa teda v tomto prípade nedá hovoriť.

V situácii, keď onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou smrti na Slovensku a NOÚ má len od začiatku roka stratu 2,6 milióna eur a zastavené rozvojové projekty, je pritom výber riaditeľa Národného onkologického ústavu mimoriadne dôležitý a mal byť pod drobnohľadom verejnosti.

V dnešnej finančnej situácii zdravotníctva, keď sa štátne nemocnice topia v dlhoch, je veľmi dôležité, aby na čele takýchto koncových inštitúcií boli skutoční odborníci, ktorí sa vedia popasovať nielen s odbornou, ale aj s ekonomickou stránkou ich vedenia,“ tvrdí Jana Ježíková.

Najčítanejšie