Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Malvína
11.1.2025
10 nástrah vysokého tlaku. Čo by sme o ňom mali vedieť?
Zdielať na

10 nástrah vysokého tlaku. Čo by sme o ňom mali vedieť?

Archívna reportáž

Hypertenzia sa týka aj mladých ľudí.

Vysoký krvný tlak sa v medicíne nazýva aj tichý vrah. Až polovica ľudí o ńom vobec nevie a neliečia sa. A až polovica z tých, ktorí sa liečia, sa nelieči dostatočne. Prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti MUDr. Anna Vachulová, PhD upozorňuje - toto by ste mali o vysokom tlaku vedieť!

Čo by ste mali vedieť o hypertenzii?

1. Až 54 % pacientov s hypertenziou má napriek liečbe tlak krvi vyšší ako 140/90 mmHg- ako sa tomu vyhnúť?

Ak beriete lieky na vysoký tlak, musíte ich užívať pravidelne, tak ako vám ich predpísal lekár. Určite nestačí dať si ich raz za čas, krvný tlak to môže výrazne rozkolísať. A už vôbec by ste nemali s liečbou prestávať,ak sa vám hodnoty krvného tlaku upravia na normálne hodnoty. Znamená to len, že sa liečite správne.

2. Približne polovica ľudí s vysokým krvným tlakom vôbec nevie o tom, že má vysoký krvný tlak, pretože v začiatkoch ochorenia nepociťujú žiadne príznaky a ťažkosti-ako sa o ňom dozvedieť?

Jediný spôsob, ako sa dozvedieť, či trpíte hypertenziou, je dať si správne odmerať svoj krvný tlak. Aby sme mali svoj vysoký krvný tlak pod kontrolou, musíme byť najskôr správne diagnostikovaní. Hypertenzia celkovo postihuje dvoch až troch z piatich mužov alebo žien. Pri meraní by ste mali byť v duševnom a fyzickom pokoji. Keďže samotné meranie krvný tlak zvyšuje (tzv. „efekt bieleho plášťa“), meranie sa viackrát opakuje, aby sa určil čo najpresnejší výsledok. Obyčajne sa tlak odmeria 3x počas jednej návštevy u lekára a za výsledný tlak krvi sa považuje priemerná hodnota druhého a tretieho merania. U starších pacientov a diabetikov sa niekedy odporúča merať tlak v stoji. Niekedy je potrebné aj 24-hodinové monitorovanie krvného tlaku.

3. Vysoký tlak postihuje o niečo častejšie mužov ako ženy - ako je to s mladými ľuďmi?

Ochorenie sa už stáva problémom aj pre mladších ľudí, dokonca sa vyskytuje u dospievajúcej mládeže. Mladí ľudia bežne príznaky vysokého krvného tlaku nepoznajú, zvýšenie krvného tlaku ignorujú a pripisujú to stresu a iným problémom. Ak si ho aj zmerajú a ak zistia vyššiu hodnotu, považujú ju za náhodu, reakciu na záťaž a stres, a neuvažujú o tom, že ide o ochorenie. To, že ste mladý, vás pred vysokým tlakom neochráni, skontrolujte si ho!

4. Idete k svojmu lekárovi a zmeria vám krvný tlak - aká je pravdepodobnosť, že budete mať hypertenziu? 

Asi to nie je príjemné zistenie, ale každý piaty pacient, ktorý navštívi svojho praktického lekára a ten mu zmeria tlak, ho má vyšší, hoci o tom vôbec nevie. Týka sa to približne pol milióna dospelej populácie na Slovensku a vy pokojne môžete byť medzi nimi, najmä ak ste obézny, málo sa hýbete, máte vysoký tlak v rodine a ste vystavení častému či dlhodobému stresu. Optimálne hodnoty krvného tlaku u zdravého človeka sú 120/80 mmHg. 

5. Vysoký krvný tlak volajú aj "tichý zabijak", pretože nebolí, no usmrcuje- ako vás môže ohroziť?

Hypertenzia ako jedna z najčastejších chronických chorôb je rizikovým faktorom pre mnohé ďalšie kardiovaskulárne ochorenia (KVO), napríklad pre srdcové zlyhávanie, mozgový infarkt, chronickú ischemickú chorobu srdca či infarkt myokardu. Na Slovensku je hypertenzia, spolu s inými KVO, dlhodobo dôvodom najväčšieho počtu hospitalizácií (viac ako 15 %) a úmrtí (viac ako 48 %).Je preto potrebné liečiť vysoký tlak včas, aby sa zabránilo vzniku mnohých vážnych komplikácií.

6. Vysoký tlak sa často vôbec neprejavuje, môže však spôsobovať rôzne ťažkosti - ako ich rozpoznáte?

Vysoký krvný tlak nebýva bežne sprevádzaný žiadnymi výraznými príznakmi, a tak môže nepozorovane škodiť celé roky. Napriek tomu existujú určité prejavy, ktoré možno za príznaky považovať. Hlavne mladí ľudia často tieto príznaky nepoznajú, zanedbávajú a pripisujú ich stresu alebo iným diagnózam. V počiatkoch choroby môže ísť napríklad o poruchy spánku, bolesti hlavy a hrudníka, o bezdôvodnú únavu alebo krvácanie z nosa. V prípade pokročilejšieho štádia hypertenzie už ide o vážnejšie príznaky poškodenia iných orgánov, napríklad srdca, pľúc či poruchy zraku alebo obličiek.

7. Aj vysoký cholesterol je rizikový pre vznik hypertenzie- ako zistíte, či vysoký tlak ohrozuje aj vás?

Spozornieť by ste mali, ak ste obézni, riziková je najmä obezita v oblasti brucha. To znamená obvod pása˃ 102 cm u mužov a ˃ 88 cm u žien). Výskyt vysokého tlaku stúpa s rastúcim vekom – vyššie riziko hypertenzie hrozí po 45. roku veku, ešte významnejšie u mužov starších ako 55 rokov a žien nad 65 rokov. K vysokému tlaku vás môže doviesť aj nevhodný spôsob života – najmä fajčenie, ale aj stres, nedostatok pohybu, nevhodné zloženie stravy. Zanedbateľné nie sú ani dedičné faktory – riziko je vyššie u ľudí, ktorých priami príbuzní trpia vysokým krvným tlakom, keďže môžu mať dedičnú predispozíciu na jeho rozvoj, rovnako ľudia, ktorí majú v rodinnej anamnéze predčasné kardiovaskulárne ochorenie – u mužov mladších ako 55 rokov a žien mladších ako 65 rokov. Ak máte vysoký cholesterol, tiež u vás môže s väčšou pravdepodonosťou vzniknúť hypertenzia- – rizikovým faktorom pre vznik hypertenzie je celkový cholesterol > 6,5 mmol/l, LDL cholesterol ˃ 4,0 mmol/l a HDL cholesterol ˂ 1,0 mmol/l u mužov a < 1,2 mmol/l u žien.

8. Ľudia s hypertenziou majú 2,5 krát vyššie riziko vzniku cukrovky-ako vysoký tlak poškodzuje vaše telo?

Pri hypertenzii musí srdce pacienta vynakladať viac úsilia, aby zabezpečilo prísun kyslíku a živín do celého tela. Bez správnej a systematickej liečby sa hodnoty tlaku krvi neupravia samé od seba, práve naopak, stúpajú. Časom tento stav spôsobuje funkčné zmeny na srdci a cievach, čo spôsobuje ďalšie problémy aj v iných orgánoch. Vznikajú poškodenia mozgu,ochorenia srdca, zlyhanie obličiek, poškodenie až strata zraku a nebezpečná ateroskleróza.

9. Vysoký krvný tlak sa nedá liečiť iba liekmi- ako si môžete pomôcť zmenou životného štýlu?

Ak vám zistili hypertenziu, mali by ste si pravidelne merať krvný tlak a spolupracovať s lekárom. Určite by ste mali prestať fajčiť – je to hlavný rizikový faktor vzniku srdcovocievnych ochorení, zvyšuje riziko náhlej smrti, postihnutia tepien, poškodzuje cievne steny. Po zanechaní fajčenia sa riziko ochorení srdca a ciev rýchlo znižuje.Tie je dôležité zníženie telesnej hmotnosti u ľudí s nadváhou alebo obezitou; zníženie konzumácie alkoholu a zníženie príjmu solu.Naopak, mali by ste zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny, znížiť príjem tukov. Iba diéta nestačí, treba pridať zvýšenie telesnej aktivity – aspoň 30 - 45 minút 3 - 4x do týždňa. Tiež by ste mali obmedziť užívanie liekov, ktoré môžu zvýšiť zadržiavanie vody a sodíka v organizme.

10.  Okrem krvného tlaku vždy treba merať aj tep- aká hodnota je pre hypertonika riziková?

Optimálne hodnoty krvného tlaku u zdravého človeka sú 120/80 mmHg. Hodnoty nad 140/90 mmHg namerané v pokoji, znamenajú vysoký krvný tlak. Zároveň sú to aj prahové hodnoty, kedy už je potrebné začať s liečbou hypertenzie. Pre väčšinu liečených pacientov je cieľový tlak krvi pod 130/80 mmHg. Ani u starších pacientov nad 65 rokov by nemal presiahnuť hodnoty 140/80 mmHg. Pri meraní tlaku je dôležité merať si aj srdcovú frekvenciu: optimálna je okolo 60 úderov za minútu. Za rizikovú sa u hypertonikov považuje srdcová frekvencia nad 80 úderov za minútu v pokoji, bez ohľadu na vek.

Súvisiace články

Najčítanejšie