Znepokojení vedci: Ohrozí svet táto bakteriálna choroba? Antibiotiká na ňu prestávajú fungovať!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Slováci bežne cestujú do krajín, kde sa týfus vyskytuje.
Na úspešnú liečbu týfusu možno použiť antibiotiká, ich účinnosť však ohrozujú rezistentné kmene.
Nová štúdia naznačila, že baktérie spôsobujúce týfus sa stávajú čoraz odolnejšie voči antibiotikám a za posledné tri desaťročia sa veľmi rozšírili.
Najväčšia analýza genómu baktérií Salmonella enterica Typhi (S. Typhi) tiež odhaľuje, že rezistentné kmene – takmer všetky pochádzajúce z južnej Ázie – sa od roku 1990 rozšírili do iných krajín takmer 200-krát. Podľa výskumu, zatiaľ čo rezistencia na antibiotiká v južnej Ázii vo všeobecnosti klesla, kmene týfusu rezistentné na makrolidy a chinolóny, čo sú dve z najdôležitejších antibiotík pre ľudské zdravie, prudko vzrástli a rozšírili sa do ďalších krajín.
Vedúci autor Dr Jason Andrews zo Stanfordskej univerzity povedal: „Rýchlosť, akou sa v posledných rokoch objavili a šírili vysoko odolné kmene S. Typhi, je skutočným dôvodom na obavy. Musíme urýchlene rozšíriť preventívne opatrenia, najmä v krajinách s najväčším rizikom. Kontrolu týfusu musíme vnímať ako celosvetový problém."
Brušný týfus spôsobuje 11 miliónov infekcií a viac ako 100 000 úmrtí ročne a je najrozšírenejší v južnej Ázii. Slováci bežne cestujú do krajín, kde sa týfus vyskytuje. Okrem obľúbených turistických destinácií je to problém aj v subsaharskej Afrike, juhovýchodnej Ázii a Oceánii. Na úspešnú liečbu týfusu možno použiť antibiotiká, ale ich účinnosť je stále viac ohrozená rezistentnými kmeňmi.
Autori novej štúdie sekvenovali celý genóm na 3 489 kmeňoch týfusu odobratých zo vzoriek krvi odobratých v rokoch 2014 až 2019 od ľudí v Bangladéši, Indii , Nepále a Pakistane s potvrdenými prípadmi brušného týfusu.
Ďalších 4 169 vzoriek izolovaných z viac ako 70 krajín v rokoch 1905 až 2018 bolo tiež sekvenovaných a zahrnutých do analýzy.