Vedci: Máme 4 nové spôsoby, ako znížiť riziko demencie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zoznam spôsobov, ako znížiť riziko demencie , sa neustále predlžuje. Štyri nedávne štúdie, všetky publikované v posledných týždňoch, stavajú na tomto trende a ponúkajú nové spôsoby podložené dôkazmi, ako zlepšiť svoje fyzické zdravie a zároveň potenciálne znížiť riziko demencie.
1. Doprajte si dostatok správneho typu spánku
Kvalitný spánok sa už dlho spája so zníženým rizikom demencie – nehovoriac o zlepšení nálady, imunity, hladiny cukru v krvi, zdravia srdca a hmotnosti. Nová štúdia sa však zameriava na správny druh spánku na prevenciu Alzheimerovej choroby.
„Táto štúdia ukazuje, že hlboký spánok, čo je spánok s pomalými vlnami, a REM spánok sú dve fázy, ktoré hrajú veľmi dôležitú úlohu pri odstraňovaní toxínov z mozgu a podpore pamäťových sietí,“ povedal vedec a intervenčný kardiológ Dev B. Pahlajani, ktorý sa na výskume nezúčastnil.
Štúdia zistila, že nedostatočný hlboký spánok a REM fáza spánku, najmä v strednom veku, súvisí so zmenšovaním časti mozgu, ktorá je obzvlášť zraniteľná pri Alzheimerovej chorobe.
Hlboký spánok a REM spánok sú znakmi kvality spánku , nie kvantity. „Takže keď ľudia hovoria, že majú dostatočný počet hodín, nestačí to,“ povedal Pahlajani. „Ide o to, ako kvalitne niekto spí.“
2. Voľte len ľahké cvičenie
Človek by si myslel, že náročný tréning je lepší ako ľahký – ale možno nie. Nové zistenia práve publikované v časopise Alzheimer's & Dementia zistili len malý rozdiel.
Štúdia porovnávala kognitívny pokles (problém s myslením) u ľudí, ktorí cvičili so strednou až vysokou intenzitou, s tými, ktorí sa trikrát alebo štyrikrát týždenne počas jedného roka venovali nízkointenzívnemu strečingu, cvičeniu rovnováhy a rozsahu pohybu.
Všetci ľudia v štúdii už mali mierne problémy s pamäťou, konkrétne problémy so zapamätávaním si nových faktov a udalostí. Tento stav vystavuje ľudí vysokému riziku demencie. Ani jedna skupina však nevykazovala známky ďalšieho kognitívneho poklesu. Zastavenie poklesu pretrvávalo, keď ľudia v štúdii pokračovali v cvičení ďalších šesť mesiacov teda celkovo počas stabilného obdobia 18 mesiacov.
„Štúdia je najväčšou prísnou klinickou štúdiou cvičenia, aká sa kedy uskutočnila u dospelých s miernou kognitívnou poruchou,“ povedala výskumníčka Laura Bakerová, PhD, profesorka gerontológie a geriatrickej medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Wake Forest. „Cvičenie má dobre zdokumentované výhody pre takmer každý aspekt ľudského zdravia, ale stále len odhaľujeme potenciál cvičenia ako lieku pre starších ľudí s problémami s pamäťou.“
3. Zamerajte sa na hladinu cholesterolu
Udržiavanie nízkej hladiny LDL cholesterolu môže dramaticky znížiť riziko demencie – a statíny môžu výrazne pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Podľa nového výskumu mali ľudia, ktorých hladina LDL cholesterolu bola nižšia ako 70 mg/dl, o 26 % znížené riziko demencie a o 28 % znížené riziko Alzheimerovej choroby v porovnaní s ľuďmi, ktorých hladina LDL bola 130 mg/dl alebo vyššia .
"Takéto zníženie rizika by bolo „porovnateľné s niektorými z najúčinnejších zmien životného štýlu, ktoré poznáme,“ povedal Michael Dobbs, MD, profesor neurovedy a prodekan pre klinické záležitosti na Florida Atlantic University.
Pre porovnanie, pravidelná fyzická aktivita sa spája s 30 % nižším rizikom demencie. Kontrola krvného tlaku alebo hladiny cukru v krvi ponúka o ničo nižšie zmenšenie rizika. „Takže tieto zistenia o LDL cholesterole sú v podstate jedným z najefektívnejších preventívnych nástrojov, ak sa to potvrdí.“
U ľudí s hladinou LDL pod 70 mg/dl mali tí, ktorí užívali aj statíny, až o 13 % znížené riziko demencie v porovnaní s užívateľmi, ktorí statíny neužívali.
Prečo to funguje? Výskum ukazuje, že LDL cholesterol zohráva úlohu v úpadku nervového systému. Náš mozog je plný lipidov, a keďže cholesterol je tvorený z lipidov, ovplyvňuje zápal a prietok krvi mozgom vrátane malých tepien. Keďže hromadenie plakov v tepnách je čiastočne spôsobené zápalom, dáva zmysel, že užívanie statínov – ktoré majú protizápalové vlastnosti – by znížilo hromadenie plakov v mozgu a tým znížilo riziko demencie.
4. Niektorým ľuďom môžu lieky na cukrovku pomôcť chrániť mozog
Ak máte cukrovku 2. typu a máte viac ako 50 rokov, toto zistenie je pre vás dôležité: Užívanie GLP-1 alebo SGLT2i (dva typy liekov na cukrovku) bolo spojené s 33 % – 43 % nižším rizikom Alzheimerovej choroby alebo súvisiacej demencie. Priemerný vek ľudí v štúdii bol okolo 65 rokov.