Žihľava je kráľovnou medzi jarnými bylinkami: Aké má účinky?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Nastal čas zberu prvých jarných byliniek. Pre našich predkov predstavovali záchranu pri mnohých zdravotných neduhoch a tiež prvý zdroj čerstvých účinných látok po dlhej zime. Kráľovnou medzi jarnými bylinkami je nepochybne žihľava.Na akú liečbu sa žihľava hodí? Ako žihľavu vylúhovať, na čo výluh použiť a ako dlho sa môže piť čaj zo žihľavy?
Žihľava dvojdomá, latinsky Urtica Dioica, je veľmi známa jednoročná alebo vytrvalá bylina, ktorá sa vyskytuje po celom svete a je hojne používaná v ľudovom liečiteľstve. Medzi hlavné účinné látky žihľavy patria flavonoidy, triesloviny, prchavé zlúčeniny a mastné kyseliny, polysacharidy, izolektíny, steroly, terpény, proteíny, vitamíny a minerály.
Žihľava pôsobí na ľudský organizmus mnohými spôsobmi
1. Antioxidačné účinky
Antioxidanty sa objavujú ako preventívne a terapeutické látky, ktoré zachytávajú voľné radikály. Voľné radikály boli spájané s rizikom niektorých chorôb, ako sú napríklad rakovina, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, autoimunitné ochorenia, neurodegeneratívne poruchy.
2. Antidiabetické účinky
Extrakt zo žihľavy podľa štúdií na potkanoch znižuje hladinu glukózy v krvi a významne podporuje vylučovanie inzulínu do tela.
3. Ochrana pečene
Extrakty z listov a semien žihľavy prispievajú k ochrane pečene. Zároveň pri použití žihľavy dochádza k zníženiu „zlého“ LDL cholestrelolu.
4. Močopudná aktivita
Močopudný efekt žihľavy je známy už od nepamäti a je to jeden z hlavných dôvodov pre jej súčasné používanie.