Prejedáte sa? Pomôže vám týchto 8 cvičení všímavosti!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Prejedanie sa vedie k obezite
Všetci si z času na čas doprajeme niečo dobré a možno sa aj prejeme. Ak sa to stane raz za čas, nie je sa čoho obávať. Ak sa to stáva často, možno sa pýtate, či nemáte problém s prejedaním alebo „závislosťou na jedle“. Skôr než sa začnete obávať, vedzte, že ani jedno z toho sa nepovažuje za oficiálnu lekársku diagnózu. V skutočnosti sa o existencii závislosti na jedle veľmi diskutuje. Mnoho ľudí sa však prejedá nevedome. Čo s tým?
"Ak existuje závislosť na jedle, mali by ste abstinenčné príznaky, ak by ste nejedli určité jedlá, ako napríklad tie s cukrom. Ale je úplne iné, ak poviete, že milujete sladkosti a je ťažké ich nejesť,“ poznamenáva Helen Burton Murray, psychologička a riaditeľka Programu pre zdravý prístup k jedlu v Centre pre neurointestinálne zdravie v Massachusetts General Hospital pridruženej k Harvardovej univerzite.
Mnoho ľudí sa podľa nej nevedome prejedá a uvedomí si to až po jedle. "Obyčajné cvičenia všímavosti vám pomôžu dodržať primeranú veľkosť porcií," tvrdí vedkyňa.
Čo je to vedomé jedenie?
Všímavosť je byť prítomný v danom okamihu a pozorovať vnemy, ktoré zaplavujú vaše zmysly. Keď budete pri jedle pozorní, spomalíte proces jedenia, budete venovať väčšiu pozornosť pocitu hladu a sýtosti svojho tela a možno sa vyhnete prejedaniu.
"Núti vás to rozhodovať sa o tom, čo jete, namiesto toho, aby ste jedli automaticky a bez rozmyslu," hovorí doktorka Burton Murray.
Týchto 8 cvičení všímavosti vám môže pomôcť, ak sa prejedáte
- Odstráňte rušivé vplyvy z vášho okolia, keď jete. Vypnite telefóny, televízory a počítače. Jedzte v pokojnom, prehľadnom priestore.
- Vyhraďte si na jedlo 20 minút. Jedlo pomaly žuvajte a medzi sústami položte vidličku.
- Sústredene dýchajte. "Pomaly sa nadýchnite a vydýchnite. Pri každom nádychu uvoľnite brucho. Pri každom výdychu ho stiahnite," vysvetľuje doktorka Burton Murray. "To zapája bránicu, ktorá je spojená s nervami medzi mozgom a črevom a podporuje relaxáciu."
- Sťahujte a uvoľňujte svaly. V tomto cvičení napínate a uvoľňujete jednu hlavnú svalovú skupinu naraz na 20 sekúnd. Keď uvoľníte kontrakciu, všimnite si, ako sa svaly uvoľňujú.
- Choďte na krátku prechádzku a všímajte si okolie, aj keď je to len päť minút. „Použite svoje zmysly na vnímanie okolia,“ navrhuje dr. Burton Murray. "Akej farby sú listy na stromoch? Ako vonia vzduch? Cítite na koži vánok?"
- Cvičte jogu alebo tai chi. Obe tieto praktiky prastarých bojových umení zahŕňajú hlboké dýchanie a zameranie sa na pocity tela.
- Veďte si denník. Zapíšte si podrobnosti o svojom dni. Skúste zahrnúť to, čo vnímali vaše zmysly – pohľady, zvuky a vône, ktoré ste zažili.
- Uvoľnite sa. Nemusíte sa snažiť byť ustavične všímaví. Začnite chvíľou a postupne všímavosť budujte. Čím všímavejší budete počas dňa, tým všímavejší budete aj vtedy, keď budete jesť. Časom sa budete lepšie rozhodovať o jedle, ktoré konzumujete a o jeho množstve.