Vedci: Výmena masla za olivový olej znižuje riziko predčasnej smrti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Nový výskum naznačuje, že výmena masla za kukuričný, repkový alebo olivový olej by mohla znížiť riziko predčasnej smrti.
Odborníci skúmali údaje pre viac ako 221 000 dospelých, ktorí boli sledovaní 30 až 50 rokov, a zistili, že maslo skutočne zvyšuje riziko úmrtia. V priebehu času bolo v skupine zdokumentovaných približne 50 932 úmrtí, z toho 12 241 na rakovinu a 11 240 na srdcové choroby.
Po úprave o ďalšie faktory mali ľudia v skupine, ktorá mala najvyšší príjem masla, o 15 % vyššie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny v porovnaní s tými, ktorí mali najnižší príjem.
Naopak, najvyšší príjem rastlinných olejov, ako je kukuričný, olivový a repkový, bol spojený s 16% zníženým rizikom úmrtia v porovnaní s ľuďmi s najnižším príjmom.
Vedci naznačili, že každé zvýšenie príjmu rastlinných olejov o 10 g denne bolo spojené s o 11 % nižším rizikom úmrtia na rakovinu a o 6 % nižším rizikom úmrtia na srdcové choroby. Vyšší príjem masla bol naopak spojený s 12% vyšším rizikom úmrtia na rakovinu.
Nahradenie 10 g masla denne ekvivalentným množstvom rastlinných olejov bolo spojené s odhadovaným 17 % znížením úmrtí z akejkoľvek príčiny a 17 % znížením úmrtí na rakovinu.
Nepodložená zlá povesť rastlinných olejov
Autori v časopise JAMA Internal Medicine dospeli k záveru, že „vyšší príjem masla bol spojený so zvýšenou úmrtnosťou, zatiaľ čo vyšší príjem rastlinných olejov bol spojený s nižšou úmrtnosťou. Údaje pre výskum boli čerpané z US Nurses' Health Study, Nurses' Health Study II a Health Professionals Follow-up Study. Strava ľudí bola hodnotená potravinovými dotazníkmi každé štyri roky.
Tom Sanders, emeritný profesor výživy a dietetiky na King's College London, povedal: „Toto je dôležitá štúdia, ktorá ukazuje, že ľudia, ktorí sa rozhodli jesť maslo, nežijú tak dlho ako tí, ktorí sa rozhodli jesť rastlinné oleje. Maslo má vysoký obsah nasýtených tukov, obsahuje niektoré transmastné kyseliny, ale má veľmi nízky obsah polynenasýtených tukov." Upozornil tiež na nepodloženú "zlú povesť" rastlinných olejov.
"Zatiaľ čo nehydrogenované sójové, repkové a olivové oleje majú nízky obsah nasýtených mastných kyselín, ale vysoký obsah nenasýtených tukov. To, čo si z toho môžete vziať k srdcu je, že je zdravšie zvoliť si nenasýtené rastlinné oleje namiesto masla. Je to dôležité, pretože na sociálnych médiách bolo veľa negatívnej publicity o rastlinných olejoch, ktoré sú založené na nepodložených tvrdeniach o potenciálnych škodlivých účinkoch, a nie na úmrtiach, ako je opísané v tejto štúdii."