Zatiahnuté
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Pijete s kamarátmi z jednej fľaše či pohára? Môže sa vám stať toto
Zdielať na

Pijete s kamarátmi z jednej fľaše či pohára? Môže sa vám stať toto

Pitie z jednej fľaše či pohára je podľa infektológov veľmi rirzikový zlozvyk. Môžete sa totiž nakaziť všetkými infekciami, ktoré sa prenášajú slinami. A nie je to len prechladnutie či chrípka.

Týmto spôsobom môžete dostať celý rad rôznych druhov mikroorganizmov, baktérií, vírusov, plesní a parazitov. Niektoré z nich môžu prežiť v slinách. Ďalšie potom môžu prežiť na suchom povrchu, ako je okraj hrnčeka alebo slamky, kým nie sú umyté.

To znamená, že každý, kto pije z rovnakého hrnčeka, pohára či fľaše ako iní ľudia, sám zanechá časť slín na týchto veciach a zároveň mnoho zvyškov slín z týchto vecí zotrie. Každý človek totiž môže byť potenciálnym prenášačom choroby, hoci sa v tom danom okamihu cíti dobre. Medzi časté choroby prenášané práve týmto spôsobom patrí najmä u mladých nebezpečná meningokoková infekcia a tiež "choroba z bozkávania"- infekčná mononukleóza. ktorá postihuje okrem iného pečeň a slezinu.

Riziko choroby pritom rastie nielen tým, koľko cudzích pohárov počas večera použijete, ale aj množstvom ľudí, s ktorými sa v uzavretom priestore stretnete. Uzavreté priestory sú rizikovejšie aj z toho dôvodu, že sú často zle vetrateľné či klimatizované. Riziko nákazy sa totiž zvyšuje aj tým, čím bližšie ste k infikovanej osobe a tiež čím horšie v danej miestnosti prúdi čistý vzduch.

Alkohol baktérie nezabije

Podľa odborníkov sa nemožno ani spoliehať na to, že väčšinu baktérií a vírusov zabije alkohol obsiahnutý v pití. „Alkohol síce pri vysokej hladine medzi 80 a 90 % zabíja baktérie, plesne a vírusy. Lenže najbežnejšou formou alkoholu, ktorú pijeme, je etanol a tam je koncentrácia asi 12 % vo víne a až 40 % v liehovinách,“ upozorňuje pre HuffPost Bobbi Prittová, patologička a klinická mikrobiologička z Mayo ClinicPrittová.

Riziká zdieľania pohára medzi deťmi

Pohár si rady "požičiavajú" medzi sebou aj malé deti. Problém ale je, že okolo sosáčiku, ktorý tieto poháre mávajú, je ešte viac zvyškových slín, ako je to v prípade dospelých. Ak je dieťa choré, sliní viac a tým sa do jeho nápoja slín dostane aj viac. A to znamená vyššie riziko ochorenia pre každého, kto sa z jedného pohára s chorým napije. A platí to aj pre jeho mamičku či otecka.

Riziká sú pre deti teda rovnaké ako pre dospelých, len nákaza je pravdepodobnejšia. Deti bývajú častejšie choré, takže si respiračné infekcie týmto spôsobom môžu odovzdávať veľmi ľahko. Môže za to aj nedostatočne vyvinutý imunitný systém, ktorý samotné deti pred touto infekciou dostatočne nechráni. „Ak sa podelíte o pohár s malým dieťaťom, keď ste chorí, máte vyššiu šancu, že dieťa nakazíte, a ak je dieťa choré a nákazlivé, že ochoriete sami,“ dodáva odborníčka.

Súvisiace články

Najčítanejšie