Jasno
-1°
Bratislava
Emília
24.11.2024
Táto baktéria ohrozuje seniorov aj novorodencov: Zistili vám Streptococcus agalactiae?
Zdielať na

Táto baktéria ohrozuje seniorov aj novorodencov: Zistili vám Streptococcus agalactiae?

Zdroj: Profimedia (ilustračná fotografia)

Streptoccocus agalactiae je baktéria bežne označovaná ako Streptokok skupiny B (GBS). Ide o baktériu, ktorá sa bežne nachádza v tráviacom trakte au žien spôsobuje infekciu pohlavných orgánov. Bezpríznakovo prebieha pritom až pri 50% percent prípadov.

Pre koho je nebezpečná?

Bakteriálna infekcia spôsobená touto baktériou u zdravých dospelých neškodná. Závažná je však pre ľudí nad 70 rokov, ľudí s poruchou imunity, cukrovkára, pre ľudí s infekciou močových ciest, zápalom pľúc, endokarditídou, s chorou pečeňou, obličkami a zápalom mozgových blán . Riziková je aj u tehotných, aj keď u nich prebieha infekcia obvykle bez akýchkoľvek príznakov, len niekedy sa objaví zápal močového mechúra alebo napríklad endometritída; nebezpečná je však pre čerstvo narodené dieťa, ktoré sa streptoccocom môže nakaziť pri pôrode. Takéto čerstvo narodené dieťa totiž ešte nemá dostatočne vyvinutý imunitný systém.

Ako sa nakazíme?

Zdrojom sú obvykle ľudia bacilonosiči. Infikovať sa môžeme pri bozkávaní, orálnom sexe, aj milovaní, pretože baktériu má 3% mužov v močovej trubici.

Streptoccocus agalactiae u novorodencov

Infikovanie sa prejaví u novorodencov ako sepsa, zápal pľúc alebo zápal mozgových blán. Ide o život ohrozujúcu infekciu, ktorá sa prejavuje skorým nástupom, a to obvykle do 24 hodín života, 48 hodín alebo aj 7 dní a 3 mesiace života.

Prejavy infekcie

K typickým príznakom infekcie u novorodencov sú dýchacie ťažkosti, horúčka, letargia, podráždenosť, apnoe a nízky krvný tlak . Neskôr nastúpená infekcia, teda tá, ktorá sa objaví po týždni života alebo dokonca 3 mesiacov, najviac postihuje mozgové blany. Spôsobiť ju môže aj sepsu. Nebezpečenstvo úmrtia u tak malých detí je viac ako 20%. Pokiaľ sa však narodí takto infikované dieťa s váhou pod 2500 gramov, riziko úmrtnosti sa radikálne navyšuje, a to až na 65%. Riziko možnej infekcie nie je preto podceňovať. Obzvlášť, keď sa zistilo, že S. agalactiae je schopná preniknúť aj do plodovej vody a deti sa môžu narodiť už infikované.

Liečba streptokoka

Liečba spočíva predovšetkým v preliečení tehotnej matky ešte pred pôrodom, aj preto sa výter gynekologických ciest vykonáva s istým predstihom. Pomôcť môže aj aplikácia antibiotík pri pôrode. Jedinou liečbou pri už prepuknutej infekcii sú antibiotiká, bohužiaľ niekedy je infekcia taká urputná, že je odolná voči niektorým antibiotikám. U novorodencov ide hlavne o amoxicilín. Liečbu podporí echinacea, čierna baza a rakytník. Dôležitá je aj liečba probiotikami.

A čo vakcína?

Jasne, bola by určite najlepšia. Bohužiaľ napriek výskumom, ani doterajším klinickým štúdiám, účinnú vakcínu doteraz nevyvinuli. Vedci z celého sveta sa však nevzdávajú a pracujú na nej.

Súvisiace články

Najčítanejšie