Ako uľaviť boľavým kĺbom? Toto môžete pre seba urobiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V prvých štádiách osteoartrózy treba podporiť výživu chrupavky.
Bolesti kĺbov, ktoré najčastejšie postihujú ľudí nad 50 rokov, vznikajú najskôr pri pohybe a po väčšej námahe, následne aj v pokoji či v noci. Sú spôsobené postupným opotrebovaním kĺbov- osteoartrózou.
Kĺbová chrupavka, ktorá chráni kosti proti odieraniu, sa za normálnych okolností neustále obmieňa. Približne okolo 40. roku sa však táto schopnosť obnovy zhoršuje a kosti začínajú byť menej chránené. Chrupavka sa stenčuje a kĺb začína pri pohybe bolieť. Najviac zaťažovanými kĺbmi sú nosné kĺby - kolenné a bedrové.
Menej často postihuje artróza aj kĺby prstov, chrbtice, lakťa a ďalšie. Kolenné a bedrové kĺby nosia celú váhu tela a u niektorých ľudí je záťaž ešte väčšia,pretože sú obézni, nadmerne sa namáhajú pri športe alebo v zamestnaní, napríklad nosením ťažkých vecí. Artróza teda môže postihovať aj mladších ľudí,najmä aktívnych športovcov.
Artrózu bohužiaľ nemožno úplne vyliečiť. Možno však spomaliť, alebo zastaviť jej ďalší vývoj. Aj pri tejto chorobe platí, že najlepšie je snažiť sa predchádzať jej vzniku. Vyvarovať sa nadváhy, dostatočne piť, zdravo jesť a mať dostatok pohybu. Vhodnými fyzickými aktivitami je plávanie alebo jazda na bicykli. Pokiaľ tieto režimové opatrenia nestačia, je nutné pristúpiť k liečbe.
Pre počiatočné štádiá, kedy sa bolesť vyskytuje len v určitých polohách kĺbu, po celodennej námahe alebo so zmenou počasia, je možné užívať prípravky kĺbovej výživy. Ak je bolesť stále častejšia, neznesiteľná, alebo ak dôjde k začervenaniu a zvýšeniu teploty kože nad postihnutým kĺbom, je nutná návšteva lekára, ktorý odporučí vhodný liek proti bolesti a rozhodne o ďalšej liečbe.
Ktoré látky pomáhajú chrupavke?
Na výživu kĺbovej chrupavky existuje množstvo preparátov, sa spoločne nazývajú chondroprotektíva. Sú určené na to, aby podporili tvorbu kĺbovej chrupavky, zmiernili bolestivosť. Ich účinok nastupuje a tiež pozvoľný nástup ich účinku (cca 2 – 4 týždne) pretrvávajúce aj 2 – 3 mesiace. Z doplnkov stravy a voľnopredajných liekov môžete zvoliť tablety alebo nápoje. Tieto preparáty môžu obsahovať niektorú z nasledujúcich látok, alebo lepšie ich vzájomné kombinácie.
Chondroitín sulfát – je látka telu vlastná, ktorá je jednou z hlavných súčastí základnej hmoty chrupavky. Pri dlhodobom podávaní znižuje rannú stuhnutosť kĺbov, dokáže zlepšiť ich pohyblivosť, a tým aj znížiť bolestivosť postihnutého kĺbu. Odporúčaná denná dávka (DDD) je 800 mg. Kĺbová výživa s obsahom chondroitínu sa užíva 2-3 mesiace, potom nasleduje trojmesačná pauza. Tento cyklus sa neustále opakuje minimálne 2x do roka.
Glukosamín sulfát – v prípravkoch na kĺby často sprevádza chondroitín sulfát. Aj glukosamín je látka telu vlastná, vyskytujúca sa hojne v chrupavke, ale aj v ostatných spojivových tkanivách. Má schopnosť zadržiavať vodu, čím dáva chrupavke pružnosť. Dlhodobé užívanie pomáha udržať kĺby zdravé, podporuje ich pohyblivosť, obnovuje štruktúry chrupavky a pôsobí proti jej opotrebovaniu.
Kyselina hyalurónová – prirodzene sa vyskytuje v spojivových tkanivách a je hlavnou súčasťou synoviálnej (kĺbovej) tekutiny. V čistej forme sa aplikuje injekčne priamo do kĺbu.
Kolagén - je živočíšna bielkovina, ktorá je súčasťou spojivových tkanív. Existuje niekoľko druhov kolagénov. Najrozšírenejším typom v tele je kolagén I , prítomný v šľachách, väzoch, kostiach a pokožke. Ďalší typ kolagénu, vyskytujúci sa iba v chrupavkách a tvoriaci až 70% kĺbovej chrupavky, je kolagén II .
MSM (metylsulfónylmetán) – organická zlúčenina síry, ktorá sa v tele podieľa na tvorbe kostí a spojivových tkanív. Umožňuje syntézu kolagénu a regeneráciu chrupavky. Má analgetické, antioxidačné a detoxikačné účinky a tlmí zápalové procesy v organizme. Okrem toho má pozitívne účinky pri kožných a respiračných alergiách.
Boswelia serrata – extrakt z kôry tohto stromu znižuje bolestivosť kĺbov a podporuje ich pružnosť. Hlavnou účinnou látkou sú boswellové kyseliny, vykazujúce protizápalový a antiartritický účinok.
GOPO – látka, ktorá sa získava z odrody planej ruže. Má významný protizápalový a antioxidačný účinok. Pomáha aktívne udržiavať správnu funkciu kĺbov. V kombinácii s vitamínom C nájdeme túto látku v prípravku Litozin® Forte.
Diacereín – výťažok z rebarbory, ktorý tlmí tvorbu a aktivitu prozápalových látok, ktoré sa podieľajú na odbúravaní chrupavky pri artróze. Má aj silné protizápalové účinky, znižuje bolestivosť a zlepšuje funkciu postihnutého kĺbu. Liečebné účinky je možné pozorovať po 2-4 týždňoch liečby, k výraznému zlepšeniu dochádza za 4-6 týždňov. Registrované liečivo, obsahujúce túto účinnú látku, je viazané na lekársky predpis.
Výťažok z avokáda a sóje (ASU) – pôsobí na úrovni chrupavky protizápalovo, potláča pochody vedúce k odbúravaniu chrupavky a stimuluje syntézu proteoglykánov.
Na doplnenie a vylepšenie účinku chondroprotektív sa používajú:
Vitamín C - je okrem iných účinkov dôležitý pre tvorbu kolagénu, navyše je to antioxidant. Býva častou súčasťou prípravkov kĺbovej výživy.
Vitamín D
minerálne látky – železo, vápnik, horčík, mangán a pod.
Ako doplnok sa používajú aj gély a krémy s účinnou látkou proti bolesti a zápalu .Tie však nie je možné používať dlhodobo. Slúžia skôr ako podporná terapia alebo v prípade akútnych bolestí.