Silový tréning je podľa štúdie tým správnym spôsobom, ako sa zbaviť nespavosti
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Chcete mať lepší spánok v staršom veku? Čas chytiť do rúk činky. Cvičenie, ale najmä také cvičenia, ktoré zahŕňajú odpor na zlepšenie svalovej sily, môžu byť podľa novej štúdie užitočné pre starších ľudí s nespavosťou.
Nespavosť môže byť veľkým problémom, najmä keď ste starší.
"Približne 30 % až 48 % seniorov sa sťažuje na ospalosť, zatiaľ čo asi 12 – 20 % má problémy s nespavosťou,“ uviedli autori v štúdii publikovanej v utorok v časopise BMJ Family Medicine and Community Health. Nespavosť bola spojená so zdravotnými ťažkosťami vrátane depresie, úzkosti a metabolických syndrómov, dodala štúdia. Výskum bol metaanalýzou, ktorá skúmala 25 štúdií v rokoch 1996 až 2021. Analýza skúmala údaje o cvičení a spánku od 2 170 ľudí, ktorí mali podľa výskumu najmenej 60 rokov.
"Výsledky tejto štúdie naznačujú, že posilňovacie cvičenie je spomedzi ostatných najúčinnejšie, po ňom nasleduje aeróbne cvičenie a kombinované cvičenie," napísali autori. "Napriek tomu všetky tieto druhy cvičenia zlepšujú kvalitu spánku."
Prečo funguje silový tréning
Pokiaľ ide o poskytovanie rád, ako dosiahnuť najlepší spánok, štúdia v štýle metaanalýzy má silné aj slabé stránky, povedala doktorka Jade Wu, spánková psychologička a zakladateľka Thrive Sleep Clinic v Durhame v Severnej Karolíne, ktorá sa na výskume nezúčastnila.
Výskumníci zhromaždili údaje z mnohých štúdií a skončili s väčším počtom ľudí, takže je menej pravdepodobné, že výsledky budú skreslené alebo náhodné, povedala. Ale pretože každá štúdia má inú metodológiu, je ťažké určiť presný vplyv každého cvičenia na spánok. "Dávalo by však zmysel, že starší dospelí, ktorí robia silový tréning, by lepšie spali," povedala Wu. "Spánok je v podstate zotavenie po opotrebovaní tela, ktoré sa vyskytlo počas dňa," povedala. „Silový tréning spôsobuje doslovné opotrebovanie svalov, takže spánok je potrebný na opravu a rast týchto svalov. Učenie sa nových pohybov tiež buduje nové cesty v mozgu a podporuje spánok, pretože si nacvičujeme nové veci, ktoré sa naučíme počas určitých fáz spánku. Stručne povedané, silový tréning veľmi efektívne 'vyrába potrebu' spánku," povedala Wu.
V predchádzajúcich štúdiách sa tiež ukázalo, že silové cvičenie znižuje krvný tlak , zlepšuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje cholesterol, zvyšuje silu nôh, znižuje depresiu a úzkosť a zlepšuje kvalitu života.