Huntigtonovu chorobu volajú aj dedičné šialenstvo: Vedci už testujú liečbu!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Huntingtonova choroba patrí medzi zriedkavé ochorenia
Huntingtonova choroba sa nazýva aj dedičné šialenstvo alebo rodinné prekliatie. Zriedkavé genetické ochorenie má desivé príznaky: kŕče nazývané aj "tanec Svätého Víta", fyzický i psychický úpadok z plného zdravia. Dedičnosť je neúprosná - ak má Huntingtonovu chorobu rodič, dieťa ju zdedí s 50 percentnou pravdepodobnoťou a počas dospelého života sa u neho prejaví. V súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ktorá by mohla zmeniť priebeh Huntingtonovej choroby, ale niektoré lieky pomáhajú pri symptómoch.
Pred niekoľkými týždňami však podali experimentálnu terapiu s názvom ALN-HTT02 prvému pacientovi- mužovi s Huntingtonovou chorobou, v celosvetovom teste financovanom nadáciou University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH).
Profesorka Sarah Tabriziová,ktoá výskum vedie, do štúdie sa v súčasnosti prijíma až 54 ľudí, ktorí dostanú buď jednu injekciu ALN-HTT02 alebo neúčinný liek. Každý, kto dostane placebo, bude mať možnosť rozhodnúť sa, či bude v budúcnosti dostávať ALN-HTT02 alebo nie.
Profesorka Sarah Tabriziová, riaditeľka Huntington's Disease Center v Londýne a konzultantka UCLH, povedala: „Sme veľmi nadšení z tejto štúdie, pretože liek ALNHTT02 sa zameriava na špecifickú oblasť génu HTT nazývanú exón 1, o ktorom si teraz myslíme. je kľúčovým faktorom toxicity pri poškodení pozorovanom pri Huntingtonovej chorobe. V tejto prvej štúdii u ľudí hodnotíme najbezpečnejšie spôsoby použitia ALN-HTT02. Veríme, že prinesieme nádej pre pacientov a rodiny postihnuté týmto zničujúcim stavom."
Ak je rodič nositeľom chybného génu, existuje 50% šanca, že sa u každého z jeho detí tento stav vyvinie. Ak niekomu zistia, že má gén pre ochorenie, nemôžežiaľ v súčasnosti s týmto "rozsudkom" nič urobiť. Ochorenie medzi 40-50 príde,alebo aj skôr v závislosti od mier poškodenia génu. Príznaky ochorenia zahŕňajú problémy s pamäťou, depresiu, ťažkosti s pohybom a problémy s prehĺtaním, rozprávaním a dýchaním. Zvyčajne je choroba smrteľná 10 až 30 rokov po rozvinutí symptómov. Sponzorom novej štúdie je spoločnosť Alnylam Pharmaceuticals, ktorá vyvinula liek spoločne s Regeneron Pharmaceuticals. ALN-HTT02 je typ molekuly nazývanej malá interferujúca RNA (siRNA). Je určený na zníženie produkcie bielkoviny z chybného génu. Počas pokusu sa liek bude podávať injekciou do tekutiny okolo miechy.
Novinár a celosvetový hovorca pre pacientov a rodiny s Huntingtonovou chorobou Charles Sabine povedal: „Keď som bol testovaný a zistilo sa, že mám gén Huntingtonovej choroby, povedali mi, že nemôžem s touto chorobou, ktorá už zabila môjho otca, strýka i starišho brata. Teraz sa však ukazuje, že niečo urobiť môžem. Zúčastnil som sa krvných skúšok na vývoj biomarkerov, ktoré sú potrebné na meranie úspešnosti nových liečebných postupov – dokázali sme zistiť nový úspešný marker neurodegenerácie, nazývaný neurofilamentové svetlo. Zúčastnil som sa aj samotných klinických skúšok liekov. Veda je teraz v bode, že sa testujú nové terapie a dávajú nám skutočnú nádej do budúcnosti."
Huntingtonovou chorobou v súčasnosti trpí zhruba 1 z 10 000 ľudí.Patrí tak medzi zriedkavé ochorenia a na Slovensku postihuje približne 500 ľudí.