Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Nová imunoterapia by mohla liečiť rakovinu kostí, naznačuje štúdia
Zdielať na

Nová imunoterapia by mohla liečiť rakovinu kostí, naznačuje štúdia

Rakovina kostí zhoršuje prognózu pacientov.

Liečba, ktorú vyvinuli výskumníci University College of London, ukázala sľubné výsledky proti rakovine kostí nazývanej osteosarkóm.Osteosarkóm je relatívne zriedkavý, ale je najčastejšou rakovinou kostí u tínedžerov. Zároveň množstvo ľudí trpí rakovinou, ktorá sa rozšírila do kostí. Vedci dúfajú, že táto liečba bude fungovať nielen pri osteosarkóme, ale aj pri iných rakovinách u dospelých.

Štúdia na myšiach zistila, že použitie malej podskupiny imunitných buniek, nazývaných gama-delta T bunky, by mohlo poskytnúť efektívne a nákladovo efektívne riešenie rakoviny kostí, ktorá je často odolná voči chemoterapii.

Tieto bunky sú menej známym typom imunitných buniek, ktoré môžu byť vyrobené zo zdravých darcovských imunitných buniek. Môžu byť bezpečne podávané jednej osobe druhej bez rizika potenciálne život ohrozujúcej choroby štepu proti hostiteľovi.

Na výrobu buniek sa odoberie krv od zdravého darcu a bunky sa potom upravia tak, aby uvoľnili protilátky zacielené na nádor a chemické látky stimulujúce imunitu.Potom sa injekčne podajú pacientovi s rakovinou v kosti. Táto nová možnosť liečby sa nazýva OPS-gama-delta T.

Vedúci autor, Dr Jonathan Fisher, z UCL Great Ormond Street Institute of Child Health a UCLH, povedal: „Súčasné imunoterapie, ako sú CAR-T bunky (ďalší typ imunoterapie využívajúci geneticky modifikované imunitné bunky), využívajú vlastné imunitné bunky pacienta.Tie sa upravujú tak, aby zlepšiť ich vlastnosti zabíjajúce rakovinu. Je to však drahé a vyžaduje si to čas, počas ktorého sa pacientova choroba môže zhoršiť. A hoci je to účinná liečba napríklad pri leukémii, zistilo sa, že je menej účinná proti iným rakovinám, kde sa vytvára nádor. Alternatívou je použitie „bežnej“ liečby vyrobenej zo zdravých darcovských imunitných buniek, ale je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo odvrhnutiu štepu, keď imunitné bunky darcu napádajú telo pacienta.

Dr. Fisher s kolegami objavili spôsob spracovania a využitia predtým nedostatočne využívaných gama-delta T-buniek, u ktorých sa klinicky preukázalo, že sú bezpečné, ak sú vyrobené z krvi nepríbuzných darcov. Aj preto je tento druh imunoterapie nákladovo efektívnejší a lacnejší ako súčasná výroba imunoterapie pre pacienta."

Výskumníci testovali liečbu na myšiach s rakovinou kostí a zistili, že OPS-gama-delta T bunky zabraňovali rastu buniek osteosarkómu účinnejšie ako bežná imunoterapia. OPS-gama-delta T bunky boli najúčinnejšie v spojení s liekom na senzibilizáciu kostí – ktorý sa predtým používal samostatne na posilnenie slabých kostí u pacientov s rakovinou.

Štúdia zistila, že táto liečba zabránila rastu nádorov u myší, ktoré ju dostali, tak, že o tri mesiace neskôr boli zdravé.

Dr Fisher povedal: „Tisíce a tisíce ľudí majú rakovinu, ktorá sa šíri do kostí. Momentálne sa dá urobiť veľmi málo na vyliečenie týchto pacientov.Totot je dôležitý krok vpred pri hľadaní potenciálnej novej liečby. Dúfame, že bude fungovať nielen pri osteosarkóme, ale aj pri iných rakovinách u dospelých."

Imunoterapia využíva imunitný systém na boj proti rakovine tým, že pomáha imunitnému systému rozpoznať a napadnúť rakovinové bunky.

Rakovinu, ktorá začína v kostiach alebo sa do nich šíri, je tak ťažké liečiť, aj preto je hlavnou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinou. Zistenia sú publikované v časopise Science Translational Medicine.

Súvisiace články

Najčítanejšie