Lekári z bratislavskej Univerzitej nemocnice pomohli pacientovi s ochorením oka kožou z prasaťa
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Časté očné ochorenia, ktoré si vyžadujú operáciu, sú aj sivý a zelený zákal
Chirurgovia Očnej kliniky SZU a UNB v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda úspešne operovali pacienta s raritným ochorením – nekrobiotickým xantogranulómom.
Na koži tela pacientov trpiacich týmto ochorením sa vytvárajú rôzne lézie žltooranžovej farby, pričom viac než polovica pacientov zažíva aj pridruženú proptózu (vypadnutie oka z očnej jamky), reštriktívny strabizmus (neparalelné postavenie očí), ptóza (pokles viečka) a podobne. Na Slovensku sa xenotransplantáty z kože prasaťa používajú predovšetkým ako dočasné riešenie pri liečbe popálenín, no v oftalmológii boli využité úplne prvýkrát.
Operovanému pacientovi toto ochorenie spôsobilo závažný rozpad tkaniva mihalníc. Jeho stav navyše skomplikoval vred rohovky na oboch očiach. ?
Počas náročnej operácie lekári nahradili poškodené štruktúry mihalníc xenotransplantátmi z kože prasaťa, ktoré našili korálkovými stehmi. Xenotransplantáty prasacej kože boli špeciálne spracované a upravené v spolupráci s Centrálnou tkanivovou bankou v Univerzitnej nemocnici Bratislava.
Experimenty vo svete
S pracou kožou experimentujú oftalmológovia v celom svete. Švédski výskumníci podľa štúdie vyvinuli implantát vyrobený z prasacej kože, ktorý sa podobá ľudskej rohovke a dokáže vrátiť zrak nevidomým a slabozrakým. V pilotnej štúdii implantát – vyrobený z kolagénového proteínu zo zvieraťa – vrátil zrak 20 ľuďom s chorými rohovkami, z ktorých väčšina bola pred zavedením implantátu slepá. Na vytvorenie alternatívy k ľudskej rohovke výskumníci použili molekuly kolagénu odobraté z prasacej kože, ktorá je vedľajším produktom potravinárskeho priemyslu, čo uľahčuje prístup k materiálu. Chirurgickú metódu a implantáty použili chirurgovia v Iráne a Indii , dvoch krajinách, kde veľa ľudí trpí slepotou rohovky a slabozrakosťou, ale kde je výrazný nedostatok darovaných rohoviek a možností liečby.