V januári je najviac infarktov v roku: Viete, prečo je to tak a čo zaťažuje srdce v zime?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozor aj na pohyb v mrazivom počasí
Zima je rizikovým obdobím pre srdce. Existuje vzťah medzi chladným počasím a vyšším rizikom infarktu! Pravdepodobnosť infarktu sa dokonca mierne zvyšuje s každým stupňom, o ktorý klesne vonkajšia teplota.
Dôvodov je viacero:
- Nízka vonkajšia teplota spôsobuje sťahovanie ciev a logicky aj stúpanie krvného tlaku. Nebezpečné sú najmä prechody z tepla do mrazu. Pre ľudí, ktorí majú s krvným tlakom problémy a liečia sa, to môže byť nezvládnuteľná záťaž. Vždy v januári stúpa počet srdcových príhod oproti iným mesiacom o 13 percent!
- Srdce sa musí v chladnom počasí viac namáhať, aby pri stiahnutých cievach napumpovalo potrebnú krv a kyslík do orgánov. Okrem krvného tlaku sa zvyšuje aj pulz a kardiaci by si mali dobre premyslieť, či pri takejto záťaži srdca budú skúšať rôzne zimné športy.
- Rizikové v nízkych teplotách sú lyžovanie, beh i obyčajná rýchla chôdza. So zvýšenou námahou srdcového svalu sa zvyšuje riziko krvných zrazenín, mozgovej príhody a srdcového infarktu.
Čo pomôže:
Ak viete o svojich ťažkostiach s krvným tlakom či pulzom, pri teplotách od mínus päť stupňov Celzia vonku nešportujte! Intenzívny pohyb v takýchto podmienkach zvyšuje riziko infarktu až o 70 percent!