Prielom v liečbe demencie? Nový liek významne spomaľuje pokles pamäti a myslenia!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Nový liek spomalí nástup demencie,prípravky pribúdajú..
Nová klinická štúdia zistila, že došlo k významnému zníženiu poklesu pamäti a myslenia, ktorý sa zvyčajne pozoruje u pacientov v počiatočnom štádiu Alzheimerovej choroby a iných demencií.
Zistilo sa, že liek lecanemab spomaľuje pokles pamäti a myslenia účastníkov. Organizácia pre výskum Alzheimerovej choroby vo Veľkej Británii uviedla, že toto zistenie je „historickým momentom pre výskum demencie“, keďže ide o prvý pokročilý test lieku na Alzheimerovu chorobu, ktorý úspešne spomalil kognitívny pokles.
Výsledky klinickej štúdie tretej fázy oznámila tokijská farmaceutická spoločnosť Eisai, ktorá sa spojila s americkou biotechnologickou firmou Biogen na vývoji lecanemabu. Eisai oznámil výsledky štúdie na 1 795 účastníkoch so skorým štádiom Alzheimerovej choroby. Lecanemab je navrhnutý tak, aby cielil a odstraňoval amyloid, jeden z proteínov, ktorý sa hromadí v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou v počiatočnom štádiu ochorenia.
Farmaceutická spoločnosť oznámila „vysoko štatisticky významné“ výsledky. Porovnávali výsledky ľudí užívajúcich tento liek a tých, ktorí užívali placebo – alebo neúčinný liek. Tieto výsledky ukazujú, že lecanemab spomaľuje progresiu problémov s pamäťou a myslením u ľudí s Alzheimerovou chorobou v ranom štádiu, čo dokazuje veľký prielom vo výskume demencie.
Dr Susan Kohlhaas z Organizácia pre výskum Alzheimerovej choroby vo Veľkej Británii vyhlásila: "Vedci zistili, že po 18 mesiacoch liek spomalil progresiu ochorenia o 27 % v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Zistenia boli zrejmé už šesť mesiacov po tom, čo účastníci začali užívať liek."
Spoločnosť tiež uviedla rozdiely v hromadení amyloidu v mozgu, pričom tí, ktorí užívali liek, mali nižšie hladiny v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.
„Doktorka Liz Coulthardová, docentka neurológie demencie na Univerzite v Bristole, dodala: „ Hoci tento liek nevylieči ochorenie, lecanemab viditeľne spomalil pokles každodenných funkcií v porovnaní s placebom. Takže tento liek potenciálne ponúka predĺžený kvalitný život u ľudí so skorými príznakmi Alzheimerovej choroby."