Polojasno
-1°
Bratislava
Ema
30.1.2023
Všetko o chlamýdiách: Zákerná infekcia ohrozuje pohlavné orgány, pľúca i oči - 2. časť
Zdielať na

Všetko o chlamýdiách: Zákerná infekcia ohrozuje pohlavné orgány, pľúca i oči - 2. časť

Archívna reportáž

Chlamýdie sú zákernou infekciou

Chlamýdie sú mikroskopické parazity. Svojou veľkosťou sa podobajú vírusom, ale najčastejšie ich zaraďujú medzi baktérie. Zaujímavosťou je, že oproti klasickým baktériám žijú a rozmnožujú sa vo vnútri buniek tela. Chlamýdie prežívajú v bunke aj celé roky, "spia" a čakajú, kým sa organimus oslabí,aby spôsobili infekciu. Chlamýdie sa vtedy rozmnožia, bunka sa rozpadne a "vyvrhne" chlamýdie do okolia.

Pľúcne chlamýdie- keď kašlete a kašlete 

Najčastejším pôvodcom chlamýdiovej infekcie dýchacieho aparátu je Chlamydia pneumoniae. Počet ochorení v priebehu posledných rokov neustále stúpa. Inkubačná doba je tu pomerne dlhá (3-4 týždne) a po jej uplynutí nastupujú príznaky veľmi pozvoľna. Často spočiatku vyzerajú ako bežné chrípkové ochorenie alebo infekcia horných či dolných dýchacích ciest. V priebehu cca 1–4 týždňov dochádza k postihnutiu horných dýchacích ciest (nádcha, zápal nosohltana, zápal prínosových dutín, prípadne zápal stredného ucha) a potom nasledujú symptómy zápalu priedušiek alebo zápalu pľúc.

Hlavnýmznakom je  dráždivý kašeľ, u viac ako 50 % pacaví ientov sa objaví bolesť hlavy, slabosť a únava, potenie alebo zvýšená teplota. Horúčka sa vyskytuje málokedy. Problémy pretrvávajú celé týždne po začiatku ochorenia. Niektorí ľudia nemusia mať žiadne príznaky, alebo len mierne a stávajú sa tak prenášačmi. Chlamýdie sú schopné prežívať v organizme niekoľko rokov alebo aj celoživotne. Majú schopnosť šíriť sa do ďalších orgánov a následne potom môže dochádzať k opakovaným infekciám.

Pozor, ak sa vám často vracajú rovnaké ťažkosti (angíny, škrabanie v krku, zápaly dutín, dráždivý kašeľ, únava, atď.) pravdepodobne ide o chlamýdiovú infekciu. Až 80% ľudí má v sebe prítomné chlamýdie.

Zriedkavé formy - ako z hororu

Trachóm a venerický lymphogranulóm - v súčasnosti sú to u nád "exotické ochorenia", ktoré sa v našich podmienkach už nevyskytujú. Vzhľadom na množstvo cestovateľov do rôznych krajín tu však isté riziko stále je.

- Trachóm je následok chronickej očnej infekcie. Pokiaľ sa infekcia často opakuje, dochádza k zjazveniu spojivky a následnej slepote. Choroba sa stále vyskytuje v rozvojových oblastiach trópov a subtrópov, kde sú zdrojom nákazy predovšetkým malé deti.

- Venerický lymphogranulóm sa u nás od začiatku 90.rokov už nevyskytuje, ale nemožno vylúčiť "import" z iných krajín. Je to veľmi infekčné ochorenie prenosné sexuálnym stykom, ktoré sa prejavuje malým, nebolestivým „uzlíkom“ na genitáliách. Infekcia vyzerá desivo: zápal cestuje do lymfatických uzlín v okolí genitálií, kde dochádza k zhnisaniu. Zhnisané dutiny často praskajú a vytvárajú fistule, z ktorých uniká sfarbený sekrét. Okrem tohto postihnutia lymfatických uzlín mávajú ľudia aj horúčku, zimnicu, pociťujú bolesti svalov a kĺbov, trpia nechutenstvom.

Ako sa môže chlamýdiová infekcia skomplikovať?

  • Pokiaľ infekcia nie je zistená včas alebo vôbec, infekcia sa šíri ďalej po tele a napáda ďalšie orgány. Môže vzniknúť  zápal kĺbov, ktorý postihuje kĺby nôh (kolená, členky). Ochorenie vzniká v intervale 3-4 týždne po infekcii a jeho priebeh môže byť niekedy prudký.
  • Neskorá liečba infekcie dýchacích ciest môže vyústiť do astmy alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc . Možné je, že sa podieľa aj na vzniku rakoviny pľúc.
  • Rovnako sa možno stretnúť s infekčným zápalom spojiviek, ktorý môže vyústiť až do slepoty.
  • Smutným prípadom komplikácií je neplodnosť u mužov i žien.
  • Zriedkavo sa objaví akútny zápal srdcovej svaloviny, zápal mozgových blán. Niekedy môže dokonca vypuknúť  autoimunitné ochorenie ako napríklad roztrúsená skleróza, postihnutie štítnej žľazy, chronický únavový syndróm, ktoré infekcia spustí.

Ako sa chlamýdie diagnostikujú? 

Prítomnosť chlamýdií najčatejšie riešia špecialisti (gynekológ, urológ, pľúcny lekár), ku ktorým ľudia prichádzajú so symptómami infekcie. V posledných rokoch zaznamenala diagnostika veľký pokrok. V prvom rade odoberie lekár vzorku zo sliznice, kde sa predpokladá výskyt chlamýdií. Ako biologický materiál na testovanie slúži výter z nosohltana, vzorky z priedušiek a pľúcnych mechúrikov získané lavážou („výplachom“), stery z močovej trubice a pošvy, odbery zo spojovkového vaku. Vyšetrovať možno aj moč, krv, prípadne ejakulát.

Existujú dve metódy na zistenie prítomnosti baktérií. V prípade priamej metódy sa dokazuje priamo prítomnosť chlamýdie. Odobraná vzorka sa prenesie na vhodné médium a zašle sa na testovanie do laboratória. Pri nepriamej metóde sa zisťuje prítomnosť špecifických protilátok. 

Liečba chlamýdiovej infekcie

 Na preliečenie sa používa dostatočne dlhá antibiotická liečba (2-3 týždne v prípade akútnej infekcie, až 8 týždňov pri chronickej infekcii), ktorú vždy vedie lekár. 

Ak sú postihnuté genitálie, treba preliečiť oboch (všetkých) sexuálnych partnerov. Je však potrebné mať na pamäti, že chlamýdie nie sú baktérie (aj keď sú k nim radené), preto nemusí byť antibiotická liečba vždy účinná a môže trvať niekoľko mesiacov aj celé roky. Súčasťou je aj liečba liekmi proti bolesti, antimykotikami a liekmi na podpru imunity. Ako podpornú liečbu je možné užívať súčasne s antibiotikami aj enzymatické preparáty,  ktoré podľa štúdií účinnosť antibiotickej liečby zvyšujú. 

Ako sa dá chrániť?

  • používanie ochrany pri sexuálnom styku
  • dodržiavanie hygieny
  • ustarších ľudí je dôležité mať kontrolovať chronické ochorenia (diabetes, vysoký krvný tlak), ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vypuknuti chlamýdiovej infekcie
  • posilňovanie imunitného systému správnou životosprávou, dostatkom tekutín, prípadne vhodnými doplnkami stravy.

Súvisiace články

Najčítanejšie