Rakovina semenníkov: Nie je to len hrčka, niektoré príznaky vás prekvapia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V prípade hrčky alebo bolesti semenníka okamžite navštívte lekára
Rakovina semenníkov postihuje najmä mladých mužov, od 15 do 49 rokov. Platí, že každú zmenu semenníkov by mal vyšetriť lekár. Rakovina semenníkov nemusí mať spočiatku žiadne príznaky, v pokročilom štádiu ochorenia sa však prejavujú aj také, ktoré zdanlivo s ochorením nesúvisia, no môžu byť varovným siagnálom. Spozornieť by mali aj muži, ktorých otec alebo brat mali rakovinu semenníkov - je to totiž často "rodinná záležitosť".
Čo je rakovina semenníkov?
Rakovina semenníkov vzniká v bunkách semenníkov. Väčšina zhubných nádorov vychádza z buniek produkujúcich spermie (tzv. germinatívne bunky) – tieto sa označujú ako nádory z germinatívnych buniek. Existujú aj iné typy rakoviny semenníkov, ktoré sú vzácne. Existujú dva hlavné typy rakoviny semenníkov, seminómy a neseminómy, na každý z nich pripadá približne polovica všetkých prípadov Seminómy sú tvorené jedným typom zhubných nádorových buniek odvodených od pohlavných kmeňových buniek, kým neseminómy sú zložené z viacerých typov.
Možné príčiny rakoviny semenníkov:
- Najčastejšou príčinou rakoviny semenníkov je nezostúpený semenník/y. Tento faktor výrazne zvyšuje riziko pravdepodobnosti vzniku rakoviny.
- Rakovina semenníka v minulosti- ak ste v minulosti prekonali rakovinu semenníka, riziko vzniku rakoviny v druhom semenníku narastá 12- až 18-krát.
- Rodinná anamnéza – ak sa rakovina semenníka napríklad vyskytla u vášho otca, máte 4-krát vyššie riziko vzniku tohto ochorenia.
- Muži narodení s vrodenou hypospádiou (rázštep močovej trubice, pri ktorom je vývod močovej rúry posunutý mimo stred pohlavného údu) majú vyššie riziko vzniku rakoviny.
- Muži s Downovým syndrómom majú zvýšený výskyt rakoviny semenníka
Menej časté príčiny vzniku rakoviny semenníkov:
- Muži, ktorí sú nadpriemerne vysokí majú vyššie riziko vzniku rakoviny semenníkov.
- Vyššie riziko vzniku rakoviny semenníkov bolo zaznamenané aj u mužských jednovaječných dvojičiek.
- Testikulárna mikrolitiáza – ide o nahromadenie vápnika v semenníku. Niektoré štúdie hodnotia mužov s touto poruchou ako náchylnejších na rakovinu.
Prognózy na vyliečenie rakoviny semenníkov sú pre väčšinu mužov veľmi priaznivé,často stačí jediný cyklus chemoterapie. Aj tu však platí, že kľúčom k úspešnej liečbe je hlavne včasná diagnóza.
Aké sú príznaky rakoviny semenníkov?
Rakovina semenníkov nemusí mať v počiatkoch vôbec žiadne príznaky. Ak sa nejaké vyskytnú, sú to:
- Hrčka v semenníku alebo jeho opuch- hladká, pevná hrčka, môže byť pomaly rastúca, alebo zatvrdlina
- Pocit ťažkého mieška
- Bolesť alebo diskomfort v semenníku alebo v miešku
- Zmeny tvaru a veľkosti mieška
Ak sa ochorenie rozšíri do podbrušia, môže byť prítomná bolesť chrbta. Ak sa rakovina rozšírila do iných častí tela (panva, pľúca alebo mozog), môžu sa prejaviť aj ďalšie príznaky (bolesť v podbrušku, dušnosť, bolesť hlavy)
Ďalšie nešpecifické príznaky rakoviny semenníkov môžu byť:
- Bolesť semenníkov
- Náhle nahromadenie tekutiny v miešku
- Hrča v bruchu alebo bolesť brucha
- Strata hmotnosti alebo chuti do jedla
- Únava
- Bolesť dolnej časti chrbta
- Citlivosť v bradavkách alebo zväčšenie prsníkov
- Neplodnosť
- Dýchavičnosť alebo kašeľ
- Zdurené lymfatické uzliny, najmä v oblasti kľúčnej kosti
- Nevoľnosť, vracanie a zápcha
V prípade, že niektoré z týchto príznakov spozorujete na sebe, navštívte svojho lekára. Dôležité je pritom pripomenúť, že uvedené príznaky sa môžu objaviť aj u ľudí, ktorí nemajú rakovinu semenníkov a môžu byť spôsobené inými, napríklad infekčnými ochoreniami.