Skoro jasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
V Chorvátsku sa nakazili antraxom dospelí aj deti: Čo je sneť slezinná a čo pri nej hrozí?
Zdielať na

V Chorvátsku sa nakazili antraxom dospelí aj deti: Čo je sneť slezinná a čo pri nej hrozí?

Antrax môže byť biologickou zbraňou

V severovýchodnom Chorvátsku uhynulo vyše sto kusov hovädzieho dobytka na antrax. Nakazilo sa aj šesť ľudí vrátane dvoch detí. Antrax je nebezpečná bakteriálna nákaza, ktorá síce postihuje hlavne zvieratá, môže však nakaziť aj človeka, a to s možnými smrteľnými následkami.

Antrax alebo sneť slezinná sa prejavuje v troch formách - kožnej, pľúcnej a črevnej. Antrax má vhodné vlastnosti pre biologickú zbraň, po 11. septembri v roku 2001 bol rozosielaný v obálkach do amerických redakcii.

Laboratórny rozbor nechala urobiť veterinárna správa po tom, čo v chránenej krajinnej oblasti Lonjsko Polje juhovýchode od Záhrebu uhynulo viac ako sto kráv s predchádzajúcimi neurologickými príznakmi choroby. Dnes ministerstvo poľnohospodárstva oznámilo, že príčinou hromadného úhynu bol antrax, teda sneť slezinná. Podľa riaditeľa miestneho zdravotného úradu Inoslava Brkiča ochorelo takzvaným kožným antraxom aj šesť ľudí, medzi ktorými sú aj dve deti. „Všetci včas dostali antibiotickú liečbu a všetko je pod dohľadom,“ uviedol Brkić. Podľa neho ide o najväčšiu epidémiu tohto ochorenia, ktorú si v oblasti pamätá.

Čo je antrax?

 Antrax spôsobujú bakteriálne spóry prítomné v pôde. Aktivované môžu byť silným dažďom, povodňami alebo naopak suchom. Nachádzajú sa aj murive starých budov či na povalách. Nákaza môže mať za následok úhyn veľkého počtu zvierat v krátkom čase. Antrax sa zo zvierat na človeka prenáša zriedka a takmer nikdy sa ním nenakazí človek od druhého človeka. Približne 95 percent všetkých prípadov sneti slezinnej u ľudí je dôsledkom kontaktu kože s nakazenými zvieratami. Choroba sa dá liečiť antibiotikami, v prípade zanedbania liečby či veľkej bakteriálnej nálože však môže byť pre človeka smrteľná.

Súvisiace články

Najčítanejšie