Počuli ste o psychosomatike? Veľa chorôb pochádza "hlavy"
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Možno udivene pozdvihnete obočie, keď vám niekto rozpráva, ako svoj urputný ekzém rieši na psychoterapii. Verte ale, že mnoho ochorení pramení vo vašej hlave. Pokiaľ za sebou máte celý rad lekárskych vyšetrení, ale príčinu zdravotných ťažkostí sa stále nepodarilo nájsť, skúste to s psychosomatikou.
Čo je to psychosomatika
Psychosomatika je oblasť medicíny, ktorá sa zaoberá vzájomnými vzťahmi medzi psychologickými faktormi a fyzickým zdravím. Tento termín sa používa pri opise situácií, keď stres, emócie a psychika celkovo majú významný vplyv na zdravie tela. Napríklad dlhodobý stres môže viesť k vysokému krvnému tlaku, problémom so srdcom alebo môže zhoršiť stav autoimunitných ochorení. Psychosomatika sa zaoberá aj tým, ako psychologické liečenie môže pomôcť pri liečbe fyzických chorôb. Nejde o alternatívne liečenie. Naopak! Psychosomatika predstavuje naplnenie vedeckej medicíny.
Ako teda funguje toto vzájomné ovplyvňovanie našej psychickej a fyzickej stránky? Psychika zahŕňa všetky naše zážitky a myšlienky. To všetko sa v nás ukladá, aj keď na to práve nemyslíme alebo si to nepamätáme. Pokiaľ sú také zážitky nejakým spôsobom ohrozujúce, môžu nášmu organizmu spôsobiť extrémny stres. Vnútorne však túžime po harmónii, preto môžeme tieto negatívne zážitky potlačovať. Telo sa ale snaží našu psychiku chrániť a upozorňuje na psychosomatický problém rôznymi fyzickými príznakmi. Reaguje o to silnejšie, čím viac sa bránime prirodzenej reakcii. Pokiaľ teda nie je adekvátne kompenzovaná nadmerná psychická záťaž, môže sa objaviť choroba.
Je moja choroba psychosomatická?
Väčšinou až príznaky donúti pacienta navštíviť lekára, ktorý ho vyšetrí. Podľa druhu ťažkostí obvykle nasleduje röntgen, sono, odbery krvi a ďalšie vyšetrenia. Ak sú výsledky aj naďalej nejasné alebo ukazujú, že pacient je zdravý, často sám zneistí. Veď má stále bolesti! Predsa si ich nevymyslel, alebo áno?! Po čase sa najskôr opäť vráti s rovnakými problémami k lekárovi. Pritom by bolo ideálne obrátiť sa v tejto chvíli už na odborníka na psychosomatiku, pretože môže ísť o psychosomatickú chorobu.
Problém je v tom, že väčšina bežných vyšetrení skúma iba biologickú časť nášho zdravia, kde je možné dospieť k výsledkom nezávisle na pozorovateľovi. Čo sa týka psychickej alebo sociálnej roviny, tam je na tom veda horšie. Väčšina lekárov nevie o možných nástrojoch, ktoré by skúmali aj tieto aspekty ochorenia, alebo ich nevedia použiť v praxi. Veľa príznakov sa navyše darí odstrániť medikamenty. Veľakrát sa tak problém na chvíľu vyrieši, ale časom opäť vypláva na povrch. Psychosomatická medicína sa to však snaží napraviť a pomaly pribúdajú aj lekári, ktorí sa v odbore vzdelávajú.
Najčastejšie psychosomatické ochorenia a fyzické príznaky
Najrôznejšie nešpecifické bolesti - chrbta, svalov, kĺbov či zubov
Bolesť hlavy a migrény
Psychosomatická depresia, úzkosť, problémy so spánkom
Problémy s trávením – žalúdočné vredy, syndróm dráždivého čreva, chronická zápcha, Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída
Časté prechladnutie
Dýchacie problémy – dýchavičnosť, kašeľ i astma
Kožné problémy - atopická dermatitída, vyrážky, akné
Alergia
Reumatoidná artritída
Srdcové ochorenie
Gynekologické problémy a problémy s počatím
Ďalšie psychosomatické príznaky – potenie rúk, pocit stiahnutého hrdla
liečba psychosomatických ochorení
A čo s tým? Najlepšia je prevencia
Psychosomatika je komplexný odbor. Na špecializovaných pracoviskách sa pacientovi venuje lekár, psychológ a fyzioterapeut, ktorí súčinne vykonajú psychosomatické vyšetrenie. Cieľom je porozumieť vzniku a rozvoju choroby, poskytnúť ucelenú starostlivosť a podchytiť chorobu v celom jej kontexte. Psychosomatická liečba je väčšinou beh na dlhú trať. Zásadný je prístup pacienta, ktorý by mal prijať zmeny životného štýlu a vedome počúvať vlastné potreby. Najlepšou liečbou je však prevencia. Mali by sme sa snažiť byť po psychickej aj fyzickej stránke v rovnováhe, byť sebavedomí, a hlavne vyriešiť problémy, ktoré nás stresujú.
Psychosomatická terapia
Zásadnú úlohu v ceste za uzdravením a psychosomatikou v rovnováhe zohráva aj psychoterapia. Prepája životný príbeh pacienta s jeho telesným bytím. Pokiaľ odhalíte spojitosti s vašimi traumami alebo stresmi, jednoduchšie nájdete cestu k zmene. Psychoterapia vám môže pomôcť nájsť optimálnu vyváženosť psychického a fyzického nasadenia a relaxácie. V prípade, že za problémami stoja konflikty v rodinnom zázemí, k úspechu by mohla pomôcť aj rodinná terapia. Často sa jej využíva napríklad pri anorexii .
Liečba psychosomatických ochorení spočíva aj v technikách, ktoré pomáhajú psychosomatike prepojením tela a mysle:
Autogénny tréning: Psychofyziologická metóda zameraná na relaxáciu tela a duše. Cez hĺbkové uvoľnenie tela dôjdete autosugesciou k požadovanému psychickému stavu.
Focusing: Šesťkrokový postup, ktorý slúži na nadviazanie kontaktu so sebou samým a so svojimi pocitmi.
Biodynamické masáže: Jemné masáže, ktoré pomáhajú navodiť telesnú a duševnú vyrovnanosť, uvoľňujú energetické a psychické bloky v tele.
Myslite na seba a nezabudnite na príslovie „veselá myseľ, pol zdravia“.