Máte mozgovú hmlu? Toto je 6 rád neurológa
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Long covid zhoršuje aj stav mozgu.
Mozgová hmla nie je lekársky ani vedecký termín; používajú ho jednotliví ľudia na opis toho, ako sa cítia, keď je ich myslenie pomalé, nejasné a neostré.
Čo je to mozgová hmla?
Pocit "mozgovej hmly" z času na čas zažíva každý. Napríklad počas chrípky, alebo ak ste sa zobudili o druhej ráno. Podobné účinky majú aj antihistaminiká či benzodiazepíny. V každom prípade ste pravdepodobne len čakali, kým sa vrátite do normálu, či už to znamenalo zotavenie sa z choroby, prispôsobenie sa novému časovému pásmu alebo čakanie, kým pominú vedľajšie účinky lieku. Ľudia, ktorí prekonali Covid 19 však často opisujú takéto myslenie ako pretrvávajúci stav-podľa optimistických odhadov má ťažkosti 10-20 percent ľudí..
Okrem priamych účinkov na mozog môže mať COVID-19 aj dlhodobé účinky na iné orgány. Ľudia s longcovidom môžu mať ďalšie pretrvávajúce príznaky vrátane únavy, bolesti tela, neschopnosti cvičiť, bolesti hlavy a problémov so spánkom. Niektoré z týchto problémov môžu byť spôsobené trvalým poškodením pľúc, srdca, obličiek alebo iných orgánov. Poškodenie týchto orgánov – alebo dokonca len samotné symptómy – môžu zhoršiť myslenie a pamäť a spôsobiť mozgovú hmlu. Zhoršenie myslenia totiž spôsobuje aj únava či bolesť hlavy. môže pomôcť vyčistiť mozgovú hmlu?
Ako "vyčistiť" mozgovú hmlu?
Dr. Andrew E. Budson je vedúcim sekcie kognitívnej a behaviorálnej neurológie a prednáša neurológiu na Harvardskej lekárskej fakulte. Pacientom s mozgovou hmlou po covide odporúča vykonávať všetky činnosti, o ktorých je známe, že pomáhajú mysleniu a pamäti.
Robte aeróbne cvičenie.
Možno budete musieť začať pomaly, možno len dve až tri minúty niekoľkokrát denne. Aj keď neexistuje žiadna odporúčaná „dávka“ cvičenia na zlepšenie zdravia mozgu , vo všeobecnosti sa odporúča cvičiť 30 minút denne, päť dní v týždni.
Jedzte ľahkú stredomorskú stravu.
Zdravá strava vrátane olivového oleja, ovocia a zeleniny, orechov a fazule a celozrnných výrobkov preukázateľne zlepšuje myslenie a pamäť. a zdravie mozgu.
Vyhýbajte sa alkoholu a drogám.
Dajte svojmu mozgu najlepšiu šancu na uzdravenie tým, že sa budete vyhýbať látkam, ktoré ho môžu nepriaznivo ovplyvniť .
Dobre sa vyspite.
Spánok je čas, keď mozog a telo môžu odbúrať toxíny a pracovať na uzdravení. Doprajte svojmu telu spánok, ktorý potrebuje. Ak trpíte nespavosťou, riešte to s lekárom. .
Zúčastňujte sa spoločenských aktivít.
Spoločenské aktivity prospievajú nielen našej nálade, ale pomáhajú aj nášmu mysleniu a pamäti.
Učte sa nové veci.
Skúste činnosti, ktoré stimulujú myslenie- počúvanie hudby ; precvičovanie všímavosti a udržiavanie pozitívneho myslenia.