Motolica v pečeni? Ľudia si ju vozia z exotiky, tvrdí parazitológ
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V Česku je zrejme prvý pacient s pečeňovou motolicou. Starajú sa o neho na Klinike infekčných chorôb a cestovnej medicíny vo Fakultnej nemocnici Motol. Liek v Česku k dispozícii nebol, priviezť sa musel zo zahraničia. Parazitom sa cestovateľ nakazil vo Vietname, kde strávil štyri mesiace. Na Slovensku podla parazitológa docenta RNDr.Františka Ondrisku ošetrovali zase ženu nakazenú motolicou v Indii.
Infekcia motolicou je v našich končinách veľmi zriedkavá a ľudia si ju zvyčajne vozia z exotiky. "Tento živočích má veľmi zložitý vývojový cyklus. Larvičky sa dostávajú so stolicou hostiteľa- človeka, kravy alebo ovce do vody, kde nakazia vodné slimáky. V nich sa vyvinú a prichytia sa na vodných rastlinách.Ľudia sa nakazia najčastejšie konzumáciou týchto rastlín v rôznych šalátoch," vysvetľuje profesor Ondriska.
Prítomnosť parazita u českého pacienta preukázali laboratórne testy z krvi pacienta a tiež priamo zo stolice. Parazit totiž produkuje vajíčka. „Na túto chorobu sme pojali podozrenie kvôli vysokej hodnote takzvaných eozinofilov, bielych krviniek, ktoré bojujú v tele s parazitmi, a zároveň postihnutie pečene žlčových ciest, ktoré sme videli zo zobrazovacích metód,“ hovorí prednosta infekčnej klinky nemocnice Motol Milan Trojánek.„Najväčšou výzvou paradoxne bolo preukázať samotnú infekciu. Nám nestačia protilátky, tá serológia, ale potrebovali sme zachytiť tie vajíčka, pretože liečba sa výrazne líši pri rôznych typoch motolíc. Práve preto bol priamy preukaz infekcie natoľko zásadný a natoľko dôležitý,“ približuje. Pacientovi parazit zavliekol do žlčových ciest sekundárnu bakteriálnu infekciu, preto musel zostať v nemocnici a absolvovať okrem parazitickej aj antibiotickú liečbu.