Nová liečba poranení miechy: Lekári i pacienti hlásia zlepšenie stavu hneď po zranení, ale aj po rokoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Na poranenia miechy zatiaľ neexistuje liečba.
Nová liečba, nazývaná terapia ARC-EX, je naprogramovaná elektrická stimuláciu, ktorá sa zameriava na miechu.Nie je invazívna a je navrhnutá tak, aby pomohla pri zotavení a zelšení telesných funkcií po poranení miechy. Lekári zistili, že pomáha ľuďom tesne po zranení, ale aj takým, ktorí so zranením miechy žijú už roky.
Štúdiu Up-LIFT, ktorá bola publikovaná v časopise Nature Medicine, viedla spoločnosť ONWARD Medical a zapojila sa do nej lekárske tímy z celého sveta. Bola to jedna zo stoviek nových výskumných štúdií a skúšok, ktoré sa každoročne konajú v NHS Greater Glasgow a Clyde(NHSGGC).Pacienti , ktorí dostávali terapiu počas dvojročnej štúdie, zaznamenali množstvo zlepšení vrátane funkcie horných končatín a rúk, krvného tlaku, kontroly teploty a funkcie močového mechúra a čriev.
Jeden z piatich pacientov v štúdii, z ktorých všetci už nejaký čas žili s poranením miechy, dokonca zaznamenal výrazné zlepšenie v schopnosti hrať na gitare. Neinvazívna elektrická stimulácia miechy sa aplikovala aj u novozranených pacientov, ktorí inak podstupovali len štandardnú rehabilitáciu.
Dr Mariel Purcell, ktorý viedol štúdiu Up-LIFT na Národnej jednotke poranení chrbtice kráľovnej Alžbety v Glasgowe, ocenila, že táto terapia poranenia miechy je vhodná pre chronických aj akútnych pacientov.
„Ukázalo sa, že táto liečba je bezpečná a má určitý prínos aj pre chronických pacientov,ktorí žijú s poranením miechy dlhší čas. Videli sme skutočné zlepšenie kvality života a pri použití spolu s tradičnými terapiami môže pacientom priniesť významné zlepšenie, najmä v akútnej fáze poranenia miechy. Štúdia sa zamerala na funkciu horných končatín a rúk u chronických pacientov. Ale aj pri akútnej aplikácii u novozranených pacientov spolu so štandardnou rehabilitáciou môže mať neinvazívna stimulácia miechy výrazný prínos. Žiadna iná liečba pre týchto pacientov neexistuje."
Znovu sa sama najesť
Spisovateľka a novinárka Melanie Reid, ktorá žila s poranením miechy viac ako 10 rokov a bola jedným z pacientov v štúdii, povedala, že terapia jej dala „skutočnú vzpruhu“ do ďalšieho života.
„Naše ruky považujeme za samozrejmosť, ale sú životne dôležité. Liečba mi dala skutočný nový impulz. Moje ruky začali fungovať lepšie a dodalo mi to oveľa väčšiu sebadôveru, najmä pri používaní ľavej ruky.Trvalo mi mnoho rokov, kým som dokázala prijať svoje limity spôsobené zranením, takže bolo skvelé zistiť - áno, dokážem viac'. Prínosy liečby boli skutočné, a stále ich cítim viac ako dva roky po štúdiu. Nie sú to žiadne zázraky, hovoríme o malých zlepšeniach, ale aj niečo také základné, ako je možnosť najesť sa sama po prvýkrát od zranenia...je to fantastické"
Profesor Gregoire Courtine, spoluzakladateľ ONWARD Medical, ktorý viedol štúdiu, povedal, že preukázala, že princíp zariadenia funguje a teraz môžu začať skúmať vplyv elektrostimulácie na ďalšie dôležité funkcie tiel pacientov s poškodenou miechou, ako je napríklad chôdza. "Toto nie je liečba, - je dôležité to zdôrazniť - ale sme na začiatku cesty, na ktorej konci je reálne zotavenie sa zo zranenia chrbtice s poškodením miechy."
Očakáva sa, že zariadenie ACR-EX bude schválené na používanie v USA tento rok, pričom schválenie v celej Európe sa očakáva krátko potom.