Polojasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Voľba nového riaditeľa NOÚ opäť bez kontroly zvonku: Zakázali otázky verejnosti, utajili kandidátov a ich projekty
Zdielať na

Voľba nového riaditeľa NOÚ opäť bez kontroly zvonku: Zakázali otázky verejnosti, utajili kandidátov a ich projekty

Zdroj: TV JOJ

Už zajtra, 21. decembra 2022 sa uskutoční výberové konanie na riaditeľa Národného onkologického ústavu v Bratislave. Netransparentnosť výberu kritizovala už pred štyrmi rokmi organizácia Transparency International,odvtedy sa však nič nezmenilo.

Podmienky výberu spoluurčuje ministerstvo zdravotníctva internou smernicou. Tá umožňuje úradu nezverejniť mená členov výberovej komisie, mená samotných kandidátov na post riaditeľa NOÚ, ani ich rozvojové projekty. Výberové konanie síce môže byť verejné, ale zástupcovia verejnosti sa môžu len prizerať- nesmú klásť uchádzačom žiadne otázky.

Deň pred výberovým konaním sme sa obrátili na ministerstvo zdravotníctva. (MZSR). Pýtali sme sa, kto bude predsedom komisie, kto sú jej členovia, či sú medzi nimi napríklad zamestnanci NOÚ, zástupcovia pacientskych organizácii alebo odborníci z INEKO. Ani na jednu z otázok ministerstvo neodpovedalo - odkázali nás na príslušnú internú smernicu s názvom „Smernica o výberom konaní na obsadenie miesta vedúceho zamestnanca... štátnej príspevkovej organizácie.“ Predsedom výberovej komisie, ktorého meno figurovalo na pozývacích listoch kandidátov, mal byť Ing. Peter Ferjančík, toho však len niekoľko dní pred výberovým konaním odvolali.

Riaditeľ Transparency International: Zaznamenávame nedostatky

Opakuje sa tak scenár z roku 2018, keď podmienky výberu kritizovala organizácia Transparency International i pacientske organizácie. Až po výzve Transparency International ministerstvo vtedy napokon pristalo na verejné vypočutie kandidátov a umožnilo verejnosti sledovať výberové konanie – no bez možnosti nahrávania a kladenia akýchkoľvek otázok. To sa opakuje aj pri súčasnej voľbe. Organizácia Tranparency International však transparentnosť výberových konaní v zdravotníctve naďalej sleduje. „Netransparentný výber riaditeľa NOÚ sme kritizovali už pred štyrmi rokmi a odvtedy sledujeme aj ďalšie výberové konania v zdravotníctve. Rozhodli sme sa zozbierať detailné informácie a začiatkom budúceho roku plánujeme zverejniť analýzu pretrvávajúcich nedostatkov v tejto oblasti,“ hovorí riaditeľ organizácie Transparency International Michal Piško.

Utajené projekty i mená kandidátov

Počas štyroch rokov sa totiž podmienky výberu nezmenili. Zloženie výberovej komisie aj dnes určuje samotné ministerstvo zdravotníctva. „Členov komisie je päť a jeden z nich má byť zástupca nemocnice. Nie je však dané, kto ním má byť. Či to má byť volený zástupca, člen odborov alebo nejaký iný zamestnanec nemocnice. Zostávajúci štyria členovia sú predstaviteľmi ministerstva zdravotníctva. Ministerstvo určuje aj to, do akej miery budú náročné kritériá výberu,“ približuje bývala štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková podrobnosti výberového konania.

Na ministerstve podľa Jany Ježíkovej záleží aj to, do akej miery bude výberové konanie transparentné, teda do akej miery pripustí účasť verejnosti. „V súčasnosti to má ministerstvo nastavené tak, že síce pripúšťa účasť verejnosti, no len do kapacity miestnosti, v ktorej sa výberové konanie uskutočňuje. Vypočutie kandidátov teda môže byť verejné, no ak sa ministerstvo napríklad rozhodne urobiť ho v malej miestnosti, pre verejnosť tam nebude kapacita. Verejnosť tiež vypočutie kandidátov síce vidí a počuje, no pravidlá ministerstva verejnosti zakazujú zapájať sa do výberového konania otázkami či pripomienkami. Ani zverejnenie projektov jednotlivých uchádzačov nie je povinné, ale záleží od ich súhlasu. To úplne zabraňuje verejnosti, aby mohla podľa projektov napríklad spätne posúdiť, či vyhral najlepší uchádzač,“  dodáva Jana Ježíková. Bez súhlasu kandidátov sa verejnosť dokonca nedozvie ani ich mená. O transparentnosti bežnej pre iné výberové konania vo verejnej sfére sa teda v tomto prípade opäť nedá hovoriť.
V situácii, keď onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou smrti na Slovensku a NOÚ má len od začiatku roka doteraz historicky najvyššiu stratu 5 miliónov eur a zastavené rozvojové projekty, je pritom výber riaditeľa Národného onkologického ústavu mimoriadne dôležitý a mal byť pod drobnohľadom verejnosti.

Súvisiace články

Najčítanejšie