6 vecí, ktoré môžete urobiť proti oparu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ako sa postarať o kožu po lete
Najprv sa objaví svrbiaci pľuzgierik, potom sa premení na bolestivý vriedok. Prečo opar na perách vzniká a prečo sa opakuje? Príčinou oparu na perách je vírus Herpes simplex a trpí ním približne pol miliardy ľudí vo veku od 15 do 49 rokov.
Existujú dva typy tohto vírusu. Prvým je Herpes simplex 1, ktorý spôsobuje najmä dobre známy herpes na pere, a druhým typom je Herpes simplex 2, ktorý zase spôsobuje veľmi nebezpečný herpes genitálií. Herpetické vírusy sú, žiaľ, veľmi odolné a vírus po prvotnej infekcii prežíva v organizme po celý život v nervových uzlinách. Kto sa ním nakazí, má ho v sebe už natrvalo.
Vírus sa aktivuje pri oslabení imunitného systému. Spúšťacie faktory však môžu byť rôzne.
Napríklad chlad, horúčkovité ochorenie, menštruácia, stomatologický zákrok, stres, fyzická záťaž, hormonálna nerovnováha, trauma či chronické ochorenia. Významným spúšťačom je aj UV žiarenie, preto sa opar často objavuje práve v lete.
Vírusom sa dá infikovať kedykoľvek počas života. Často sa to stáva už v detstve a prvá infekcia sa väčšinou neprejavuje žiadnymi príznakmi. Vírus sa z organizmu bohužiaľ pri dnešnej úrovni poznania nedá odstrániť, dajú sa však zmierniť jeho prejavy a skrátiť dĺžka hojenia včasným podávaním lokálnych antivirotík. Účinnými prostriedkami sú aj čajovníkový olej či Aloe vera gél.
V prípade, ak má herpes silné a bolestivé prejavy, odporúča sa prijímať antivirotiká v podobe tabletiek. Ak sa opar na pere opakuje viac než šesťkrát ročne, je možné nasadiť aj dlhodobú antivirotickú liečbu. Rozhoduje o nej lekár podľa frekvencie výskytu oparu, ale aj závažnosti prejavov a celkového stavu.
Mnohí ľudia skúšajú rôzne metódy či prípravky, ktoré by im pomohli nepríjemné a neestetické herpesy na perách či v okolí nosa čo najskôr zahojiť. Jednou z týchto metód je prepichovanie pľuzgierikov. To však naozaj nie je dobrý nápad, nákaza sa tým len môže rozšíriť po koži.
Čo môžete urobiť proti oparu?
- Po dotyku s oparom si umyte ruky .
- Nepretierajte si oči po dotyku s oparom; mohla by sa u vás vyvinúť očná herpetická infekcia, ktorá môže viesť k slepote, ak sa nelieči.
- Vymeňte svoju zubnú kefku .
- Nebozkávajte niekoho, kto má opar, ani nepoužívajte jeho pomôcky, uteráky alebo žiletky.
- Pred dlhším pobytom na slnku naneste opaľovací krém na tvár a pery.
- Vymeňte rúž alebo balzam na pery.