Znovu máte opar na pere? Toto je 5 rád, ako si s ním poradíte
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
UV žiarenie podnecuje aj vznik oparu na pere.
Objavil sa vám na perách známy boľavý pupienok? Práve v letných mesiacoch sa herpes na perách vyskytuje častejšie. Opar zvyčajne vypukne, keď je náš imunitný systém oslabený.
Väčšina ľudí sa s týmto vírusom stretne už v detstve a po prvej infekcii vírus prežíva pozdĺž nervov. Ako príčina znovuobjavenia prichádzajú do úvahy podráždenie pokožky, hormonálne zmeny či stres.
Jeho rozvoj však môže podporiť aj UV žiarenie, ktoré je v lete silnejšie než inokedy počas roka a považuje sa za rizikový faktor. Ak teda plánujete byť dlhšie vonku na slnku, treba si natrieť krémom s vysokým ochranným faktorom nielen tvár, ale aj pery.
10 faktov o opare
- Výraz herpes zahŕňa viacero herpetických infekcií. Ide o vírus herpesu simplex, ktorý sa môže vyskytnúť na rôznych miestach na koži. Sú dva rôzne druhy: vírus 1 (HSV-1) a vírus 2 (HSV-2).
- Najčastejšie sa objavuje na perách, môže sa však vyskytovať v okolí ústnej dutiny, ale aj na slizniciach očí a na slizniciach genitálií. Zdrojom nákazy môžu byť infikovaní ľudia, ale aj nosiči vírusu.
- Vírus sa prenáša slinami aj pri pohlavnom styku. Lekárne sú plné prípravkov proti oparom, ktoré dostanete aj bez predpisu. No najlepšie zaberú, ak si ich nanesiete čím skôr, teda už pri prvých pocitoch svrbenia alebo pálenia.
-
Pri liečbe herpesu sa často používajú antivirotiká vo forme mastičiek. Sú voľnopredajné a najlepšie účinkujú, keď sa aplikujú čo najskôr, ešte pri pálení, keď sa vírus množí. Keď je už vytvorený pľuzgier, skracujú dĺžku liečby.
-
Výhodné sú aj náplasti na opary, ktoré zabezpečujú pohodlnú liečbu, pretože zmierňujú bolesť a svrbenie. Zároveň herpes kryjú a chránia ložisko pred nečistotami. Sú tvorené hydrokoloidným vankúšikom, ktorý zabezpečuje takzvané vlhké hojenie, pri ktorom nevznikajú chrasty a jazvy. Sú vhodné na celodenné nosenie. Poznáme aj nočné náplasti, obsahujú okrem hydrokoloidu aj oxid zinočnatý, ktorý herpes vysušuje.
-
Dobrou správou je, že vakcína proti HSV je v záverečnom štádiu testovania. Vakcína však bude účinná len u ľudí, ktorí sa s vírusom Herpes simplex ešte nestretli.
-
Prevenciou pred infekciou je posilňovanie imunitného systému, preto by sme mali svojmu telu zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov, najmä zo skupiny B, vitamín C a D. Ak sa chystáme tráviť čas na slnku, je potrebné chrániť sa pred nadmerným UV žiarením.
-
Významnú úlohu pri prevencii pred vírusom herpesu má dostatočný oddych, vyhýbanie sa nadmernému stresu a vyčerpaniu. A, samozrejme, dôležité je používať čistý príbor a nepiť z rovnakého pohára po inej osobe.
-
Dobrou voľbou je užívanie lyzínu. Je to esenciálna aminokyselina s antivirotickým účinkom, pretože spomaľuje množenie vírusu Herpes simplex. Telo si ho nevie samo vyrobiť, preto ho musíme prijímať v strave. Nachádza sa najmä vo vajíčkach, v mäse, rybách, kvasniciach, syroch, mlieku a v zemiakoch. Lyzín je účinný pri liečbe aj prevencii herpesu.
-
Mnohé potraviny obsahujú okrem lyzínu aj aminokyselinu arginín, ktorá, naopak, podporuje množenie vírusu. Vhodné je vylúčiť zo stravy potraviny obsahujúce arginín: vlašské orechy, lieskové orechy, arašidy, pistácie, kešu, čokoládu, aspik.
Poraďte si s oparom
- Dodržiavajte hygienu, nepoužívajte rovnaký uterák na ústa a zvyšok tváre.
- Udržiavajte pľuzgierik v čistote a suchu.
- Rozhodne ho neprepichujte.
- Po ukončení liečby si vymeňte zubnú kefku.
- Ak máte aktívny opar, rozhodne nebozkávajte bábätká, dojčiť môžete.