Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Nie je pot ako pot. 7 vecí, ktoré o ňom potrebujete vedieť
Zdielať na

Nie je pot ako pot. 7 vecí, ktoré o ňom potrebujete vedieť

Archívna reportáž

Potenie k letu patrí.

  • Pot, ktorý telo vylúči pri prehriatí organizmu, aby sa ochladilo, zvyčajne nezapácha alebo len mierne. Pot z tepla obsahuje až 99 percent vody bez arómy. Produkujú ho žľazy, ktoré sú umiestnené po celom tele.

  • Na rozdiel od potu z tepla emočný pot produkujú žľazy v podpazuší, okolo genitálií a prsných bradaviek. Páchne preto, lebo obsahuje bielkoviny, ktoré baktérie rozkladajú. Nevyhnutná je pravidelná hygiena.

  • V lete je často nevyhnutné sprchovanie aj viackrát denne, každodenné sprchovanie by malo byť samozrejmé nielen v letnom období. Pomôcť môžu aj kozmetické prípravky. V súčasnosti ich je na trhu naozaj veľa, stačí si len správne vybrať.

  • Používať parfumy v teplom počasí nie je veľmi vhodné.Okrem antiperspirantov sú obľúbené a praktické najmä dezodoranty s antiperspiračnou zložkou.  Pri bežných chrípkových či iných vírusových ochoreniach však treba zabudnúť aj na antiperspiranty a všetky prostriedky na tlmenie potenia. Telo sa pri viróze potí, pretože sa tak zbavuje horúčky.

  • Mali by sme si uvedomiť, či sa naozaj potíme nadmerne, alebo len počas horúčav, stresu, pri silnej emócii, v chorobe. Okrem „stresového potu“ zapácha pot pri dlhodobých chorobách. Nočné potenie býva často signálom onkologického ochorenia či hormonálnych problémov.
    Ak usúdite, že sa potíte nadmerne, a vtedy, keď by ste sa nemali, je lepšie navštíviť lekára. Takéto potenie totiž môže byť sprievodným príznakom mnohých ochorení, napríklad cukrovky či problémov so štítnou žľazou.

  • Pri nadmernom potení, ak sú vyšetrenia u endokrinológov a internistov v poriadku, ide zvyčajne o  extrémne potenie – hyperhidrózu. Vzniká pri zvýšenej činnosti potných žliaz. Tento stav sa, samozrejme, vôľou ovládať nedá. Dá sa však riešiť na niekoľko mesiacov aplikáciou botoxu.

Súvisiace články

Najčítanejšie