Nie je pot ako pot. 7 vecí, ktoré o ňom potrebujete vedieť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Archívna reportáž
Potenie k letu patrí.
Pot, ktorý telo vylúči pri prehriatí organizmu, aby sa ochladilo, zvyčajne nezapácha alebo len mierne. Pot z tepla obsahuje až 99 percent vody bez arómy. Produkujú ho žľazy, ktoré sú umiestnené po celom tele.
Na rozdiel od potu z tepla emočný pot produkujú žľazy v podpazuší, okolo genitálií a prsných bradaviek. Páchne preto, lebo obsahuje bielkoviny, ktoré baktérie rozkladajú. Nevyhnutná je pravidelná hygiena.
V lete je často nevyhnutné sprchovanie aj viackrát denne, každodenné sprchovanie by malo byť samozrejmé nielen v letnom období. Pomôcť môžu aj kozmetické prípravky. V súčasnosti ich je na trhu naozaj veľa, stačí si len správne vybrať.
Používať parfumy v teplom počasí nie je veľmi vhodné.Okrem antiperspirantov sú obľúbené a praktické najmä dezodoranty s antiperspiračnou zložkou. Pri bežných chrípkových či iných vírusových ochoreniach však treba zabudnúť aj na antiperspiranty a všetky prostriedky na tlmenie potenia. Telo sa pri viróze potí, pretože sa tak zbavuje horúčky.
Mali by sme si uvedomiť, či sa naozaj potíme nadmerne, alebo len počas horúčav, stresu, pri silnej emócii, v chorobe. Okrem „stresového potu“ zapácha pot pri dlhodobých chorobách.Nočné potenie býva často signálom onkologického ochorenia či hormonálnych problémov. Ak usúdite, že sa potíte nadmerne, a vtedy, keď by ste sa nemali, je lepšie navštíviť lekára. Takéto potenie totiž môže byť sprievodným príznakom mnohých ochorení, napríklad cukrovky či problémov so štítnou žľazou.
Pri nadmernom potení, ak sú vyšetrenia u endokrinológov a internistov v poriadku, ide zvyčajne o extrémne potenie – hyperhidrózu. Vzniká pri zvýšenej činnosti potných žliaz. Tento stav sa, samozrejme, vôľou ovládať nedá. Dá sa však riešiť na niekoľko mesiacov aplikáciou botoxu.