10 rizikových skupín ľudí, ktorých ohrozujú výkyvy teplôt: Patríte medzi nich?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Ak máte nezistené chronické ochorenie, ohrozia vás aj výkyvy počasia.
Zmeny teplôt aj o 10 stupňov Celzia, ktoré často zažívame, nerobia dobre asi nikomu. Ak však máte chronické ochorenie, môžu byť pre vás tieto výkyvy skutočnou hrozbou.
Čo môžeme pri zmenách teploty pociťovať?
Sú to bolesti hlavy, závraty, niektorí ľudia môžu dokonca odpadnúť. Mnohí pociťujú ťažobu žalúdka, nechutenstvo, slabosť a malátnosť.
"Starší ľudia, ktorí takto strácajú minerály a soľ a navyše berú napríklad lieky, ktoré ich odvodňujú a ovplyvňujú im hladinu sodíka, môžu byť aj nepokojní či zmätení. Pokles minerálov a solí v tele ovplyvňuje aj psychický stav, teda často sme menej výkonní v práci a necítime sa príliš dobre," hovorí všeobecná lekárka MUDr. Adriana Šimková.
Podľa odborníčky je vplyv prudkého striedania teplôt na náš organizmus novým javom. "Tieto dôsledky globálneho otepľovania nás postihujú oveľa viac a naši predkovia zrejme neboli vystavení takýmto výkyvom. Žijeme v miernom teplotnom pásme, kde takéto výkyvy v minulosti jednoducho neboli. Teraz sa teplotne dostávame skôr do stredomorskej oblasti a možno budeme musieť nastaviť svoj štýl života podobne ako ľudia, ktorí žijú tam. Budeme sa musieť zrejme čoraz viac prispôsobovať vysokým letným teplotám a budeme zažívať len mierne zimy s niekoľkými mrazivými dňami."
Koho výkyvy teplôt ohrozujú?
Zdravý a mladý človek by mal napríklad horúčavy pri dostatočnom príjme tekutín a minerálov zvládnuť. Jeho srdce vydrží aj zimu a sťahovanie ciev v mrazoch. Samozrejme, netreba ísť do extrémov a tráviť hodiny na priamom slnku alebo športovať v silnom mraze. Výkyvy teploty však veľmi ohrozujú pacientov, ktorí majú viac diagnóz súčasne. Sú to:
- kardiaci, teda ľudia s chronickými ochoreniami srdcovocievneho systému,
- ľudia s respiračnými ochoreniami,
- cukrovkári,
- onkologickí pacienti, ktorí sú po chemoterapii alebo rádioterapii,
- ľudia s poruchami krvi,
- ľudia dialýze a tí s poruchami obličiek,
- obézni ľudia,
- ľudia s ochorením žalúdka a čriev,
- alergici,
- malé deti a starší ľudia, ktorým nefunguje termoregulácia dostatočne a ktorí majú často obmedzený príjem tekutín.
Ako sa treba správať, ak patríte do rizikovej skupiny?
- Ak sa prudko ochladí, dostatočne sa oblečte, bez ohľadu na ročné obdobie.
- Nevychádzajte von medzi 11.00 a 15.00 hodinou, keď je priame slnko najsilnejšie.
- Ak už musíte ísť von z akejkoľvek príčiny, vždy treba mať so sebou vodu, ľahký odev, pokrývku hlavy alebo sa pohybovať v tieni.
- Dodržiavajte pitný režim.
- Ak ste diabetik, majte pri sebe cukor pre prípad, že by ste začali pociťovať príznaky hypoglykémie.
- Noste voľné a priedušné oblečenie.