Potrebujete test hustoty kostí? Kedy by ste ho mali podstúpiť?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Osteoporóza nebolí, osteoporotická zlomenina áno
Obvodný lekár vás môže odoslať k špecialistovi, ktorý sa zaoberá ochoreniami kostí a na vyšetrenie kostnej minerálnej hustoty, ak má podozrenie, že vaše kosti slabnú, prejavujú sa príznaky osteoporózy alebo ak ste dosiahli vek, v ktorom je nevyhnutná preventívna prehliadka. Na Slovensku má každá žena nad 65 rokov a každý muž nad 70 rokov nárok na bezplatné denzitomentrické vyšetrenie kostí, aby sa osteoporóza zachytila včas.
Komu sa odporúča preventívne vyšetrenie?
Najviac ohrozené sú ženy po menopauze, kedy je u nich riziko vzniku osteoporózy veľmi vysoké. Rizikové sú aj ženy fajčiarky a tie, ktoré konzumujú nadmerné množstvo alkoholických nápojov. Celkovo sú chorobou ohrozené obe pohlavia – ženy nad 65 rokov a muži nad 70 rokov.
Zvýšenému riziku osteoporózy sú vystavení aj ľudia, ktorí majú:
- chronické ochorenie obličiek
- skorú menopauzu
- poruchu stravovania, ktorá vedie k nízkej telesnej hmotnosti (anorexiu)
- osteoporózu v rodinnej anamnéze
- reumatoidnú artritídu
- výraznú stratu výšky, čo je známka kompresných (tlakových) zlomenín v chrbtici
- fyzicky veľmi neaktívny životný štýl- ak sa málo pohybujete
Kedy sú ohrození aj muži
Kým s primárnou osteoporózou bojujú najmä ženy po menopauze, mužov častejšie potrápi jej sekundárna forma. Zvyčajne za osteoporózou mužov treba hľadať iné ochorenia, vo väčšine prípadov napríklad rakovinu, či ochorenie prostaty. Osteoporózu u nich spôsobia práve lieky na liečbu spomínaných chorôb.