Multivitamíny nie sú cukríky. Týmto 4 skupinám ľudí však pomôžu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Užívanie multivitamínov môže aj škodiť.
Veľké balenia, cukríkové farby a dokonca aj gumené cukríky: Kto odolá jednoduchosti a príťažlivosti multivitamínov? Niektorí ľudia majú pocit, že ak si denne dajú zopár vitamínových tabletiek či vypijú vitamínový nápoj obsahujúci kombináciu vitamínov, minerálov a iných živín, zaistí im to správnu výživu a lepšie zdravie.
"Ak ste vo všeobecnosti zdraví a jete pestrú stravu, jednoducho to nepotrebujete," hovorí Teresa Fung, vedľajšia profesorka výživy na T.H. Chan School of Public Health. "Vitamínová pilulka neobsahuje všetky prospešné látky, ktoré sú obsiahnuté v jedle. Nie je to skratka k správnej výžive," hovorí.
Máte pocit, že ak si popri jedle dáte aj céčko, trochu železa a multivitamínový šumivý nápoj, môže vám to len pomôcť? Podľa odborníkov v lepšom prípade skončia vaše dobré úmysly spolu s väčšinou vitamínov, ktoré telo nedokáže spotrebovať, v toaletnej mise.
V horšom prípade si môžete vážne poškodiť zdravie, najmä ak priveľké dávky vitamínov užívate dlhodobo.
Vo vitamínových preparátoch, ktoré sú voľne dostupné, sú podľa odborníkov často nadmerné množstvá vitamínov a ich vzájomné kombinácie spojené do jedného výživového doplnku tiež nemusia byť šťastné.
Prečo ich neužívať?
V jednej tablete sa môžu napríklad vyskytovať zároveň zinok a meď, hoci jedno potláča účinok druhého a lekári ich odporúčajú užiť s odstupom dvoch hodín. Rovnako riboflavínu či tiamínu človek potrebuje asi 1,5 miligramu denne, niektoré preparáty s komplexom vitamínov B ich však obsahujú aj 100 miligramov!
Telo si však riboflavín nedokáže ukladať do zásoby a jediným výsledkom je zvláštne zafarbený žltý moč dve hodiny po jeho užití, pretože nadbytočný, vo vode rozpustný vitamín, sa takto vylúči.
Ďalším problémom pri užívaní vitamínov „od buka do buka“ môžu byť ich vzťahy s liekmi na predpis. Aj preto treba o užívaní výživových doplnkov vždy informovať lekára. Vitamín K1 môže znížiť účinky warfarínu, lieku proti zrážanlivosti krvi.
Antioxidačné doplnky, teda vitamíny C a E, zase môžu znížiť účinnosť chemoterapie pri niektorých typoch rakoviny. U fajčiarov, ktorí užívajú syntetické doplnky betakaroténu, aby sa v sezóne pekne opálili, sa zase vo vyššej miere vyskytuje rakovina pľúc.
Komu pomáhajú?
Sú však skupiny ľudí, pre ktorých je užívanie výživových doplnkov užitočné. Čo o tom rozhoduje?
Vek. S pokročilým vekom môžu nastať problémy so žuvaním a prehĺtaním alebo pokles chuti do jedla, starší ľudia preto často trpia podvýživou.
Tehotenstvo. Keďže mnohé tehotenstvá sú neplánované, ženy v plodnom veku by mali zvážiť dennú dávku multivitamínu s obsahom vitamínu B-folátu, nazývaného aj kyselina listová, ktorý – ak sa užíva na začiatku tehotenstva – znižuje riziko defektov mozgu a miechy u vyvíjajúceho sa embrya.
Ochorenia tráviaceho systému Niektoré ochorenia, ako sú celiakia, ulcerózna kolitída a cystická fibróza, môžu narušiť normálne trávenie a vstrebávanie vitamínov. Rovnako tak aj žalúdočný bypass, operácia na zníženie hmotnosti, ktorá odstráni časti tráviaceho traktu.
Užívanie niektorých liekov. Inhibítory protónovej pumpy na reflux kyseliny a pálenie záhy môžu brániť v správnom vstrebávaní vitamínu B12. Niektoré lieky na Parkinsonovu chorobu tiež uýchľujú vstrebávanie vitamínu B a diuretiká(lieky na odvodnenie) užívané na zníženie krvného tlaku môžu vyčerpať zásoby horčíka, draslíka a vápnika.