Máte problémy so zubami? Môžete mať nedostatok kolagénu.
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
O zuby sa treba pravidelne starať.
Kolagén si väčšinou spájame s výzorom, s pružnou pokožkou, lesklými a pevnými vlasmi či nechtami. Mnohým určite napadne, že málo kolagénu spôsobuje aj problémy s kĺbmi a bolesti pri pohybe. Vedeli ste však, že úzko súvisí aj so zubami?
Nedostatok kolagénu skutočne chrupu neprospieva. Sklovina zubov obsahuje až 35 % je organickej zložky, ktorú tvori práve kolagénov vlákna. Cement, ktorý je na povrchu koreňa zuba, obsahuje zo všetkých troch tkanív najvyšší podiel organickej zložky. Kolagén sa nachádza aj v kosti, v ktorej je zub upevnený.
Kolagén je pre ľudský organizmus veľmi dôležitá bielkovina. Má vláknitú štruktúru a nachádza sa v podstate všade - v kostiach, šľachách, väzoch, cievach aj v slizniciach a pokožke. V zuboch sa začína tvoriť už v prvých týždňoch vývoja plodu v maternici.
Ako sa môže nedostatok kolagénu prejaviť na stave chrupu? Kolagén je hlavnou bielkovinou ďasna, kde tvorí až 60 % z celkového množstva proteínov. Je tiež dôležitou súčasťou spojivového tkaviva ďasna, ktoré fixuje zuby v zubnom lôžku. Keď je toto spojenie oslabené, zuby sa môžu kývať, ďašná sú náchylnejšie na parodontitídu a tá môže viesť k strate zubov.
Ako doplniť kolagén?
- Využite zdroje kolagénu zo stravy- ryby, mäsové vývary či huspenina.
- Dopĺňajte vitamín C - aby sa kolagén dokázal do tela vstrebať, musíme mať aj dostatok vitamínu C.
- Pravidelne sa hýbte - pohyb je v podpore tvorby kolagénu nenahraditeľný
- Využite výživové doplnky- dnes je vďaka vede a technike k dispozícii mnoho rôznych foriem na dopĺňanie kolagénu. Existujú tabletky, prášok, injekcie, nájdete ho aj ako súčasť nápojov.