Každá bolesť ruky nie je syndróm karpálneho tunela! Takto ju odlíšite
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Po skončení tehotenstva sa zlepší aj syndróm kapálneho tunela.
O karpálnom tuneli ste už určite počuli. Je to úzky kanálik v oblasti zápästia, ktorým prechádzajú šľachy ohýbačov prstov spolu s cievami a nervami. Práve tie sú pri tomto synrudróme utláčané. Vzniká bolesť a nepríjemné pocity.
Syndróm karpálneho tunela je v súčasnosti veľmi časté ochorenie, určite je to najčastejšie ochorenie ruky. Spôsobené býva preťažením končatiny a hoci postihuje obidve pohlavia, oveľa častejšie ním trpia ženy.
Môže to byť spôsobené tým, že ženské svaly a šľachy sú predsa len slabšie ako mužské, prípadne tým, že ich ruky sú sústavne namáhané – fungujú v práci a potom aj v domácnosti. Isté je však, že syndróm karpálneho tunela je jednou z najčastejších chorôb z povolania a vzniká ako dôsledok preťaženia rúk manuálnou prácou, ako bývalo napríklad pri dojení kráv, pri nosení a dvíhaní ťažkých bremien. Jednou z príčin je v súčasnosti dlhodobá práca na počítači a používanie klávesnice a myši.
Nie každá bolesť ruky automaticky znamená, že máte syndróm karpálneho tunela.Táto diagnóza sa prejavuje ako:
- „mravčenie“, brnenie a pálenie v jednej alebo oboch rukách,
- znížením citlivosti prstov,
- a/alebo nešpecifickými bolesťami ruky.
Tento problém nikdy neprejde sám, takže treba vyhľadať odborníka, aby posúdil, či ide skutočne o útlak nervu v karpálnom tuneli, a navrhol vhodný spôsob liečby. Karpálny tunel je možné liečiť pomocouinjekcií s vitamínmi B1 a B12, ktoré sa aplikujú do svalu. Ak kúra nezaberie, je nutný operačný zákrok, keď sa mechanicky uvoľní utlačený nerv.