Jasno
24°
Bratislava
Melánia
30.6.2022
Máte syndróm karpálneho tunela? V jednom prípade sa stratí sám
Zdielať na

Máte syndróm karpálneho tunela? V jednom prípade sa stratí sám

Po skončení tehotenstva sa zlepší aj syndróm kapálneho tunela.

O karpálnom tuneli ste už určite počuli. Je to úzky kanálik v oblasti zápästia, ktorým prechádzajú šľachy ohýbačov prstov spolu s cievami a nervami. Práve sú pri tomto synrudróme utláčané. Vzniká bolesť a nepríjemné pocity.

Syndróm karpálneho tunela je v súčasnosti veľmi časté ochorenie, určite je to najčastejšie ochorenie ruky. Spôsobené býva preťažením končatiny a hoci postihuje obidve pohlavia, oveľa častejšie ním trpia ženy.

Môže to byť spôsobené tým, že ženské svaly a šľachy sú predsa len slabšie ako mužské, prípadne tým, že ich ruky sú sústavne namáhané – fungujú v práci a potom aj v domácnosti. Isté je však, že syndróm karpálneho tunela je jednou z najčastejších chorôb z povolania a vzniká ako dôsledok preťaženia rúk manuálnou prácou, ako bývalo napríklad pri dojení kráv, pri nosení a dvíhaní ťažkých bremien. Jednou z príčin je v súčasnosti dlhodobá práca na počítači a používanie klávesnice a myši.

Nie každá bolesť ruky automaticky znamená, že máte syndróm karpálneho tunela.Táto diagnóza sa prejavuje ako:

  • „mravčenie“, brnenie a pálenie v jednej alebo oboch rukách,
  • znížením citlivosti prstov,
  • a/alebo nešpecifickými bolesťami ruky.

Tento problém nikdy neprejde sám, takže treba vyhľadať odborníka, aby posúdil, či ide skutočne o útlak nervu v karpálnom tuneli, a navrhol vhodný spôsob liečby. Karpálny tunel je možné liečiť pomocou injekcií s vitamínmi B1 a B12, ktoré sa aplikujú do svalu. Ak kúra nezaberie, je nutný operačný zákrok, keď sa mechanicky uvoľní utlačený nerv.

Asi jediný prípad, keď je nerv v karpálnom tuneli utláčaný iba dočasne a problém po čase môže zmiznúť sám, je tehotenstvo. Niektoré ženy v dôsledku hormonálnych zmien v gravidite môžu cítiť tŕpnutie alebo brnenie prstov a strácať v nich citlivosť, čo však zvykne po pôrode odznieť. Pomáhajú aj doplnkové prostriedky ako vitamínové kúry na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy

Súvisiace články

Najčítanejšie